N°. 280. Vrijdag 25 Januarij. A0. 1861. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DA6BLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95 en franco per post 2.8Ö in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke hommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 n. 58 m.; 6 u. 3 ra.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem e» Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Poatbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 7 u. 55 m.'smiddags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m., 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand, Hijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89^ uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur.- Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. —De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvan 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks vau 9—1 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd bij het Munt-Collegie te Utrecht tot commies Mr. L. W. A. Besier, tot adjunct-commies J. C. van Eelde en tot boekhouder F. W. Klokke. Te 's Hage loopen geruchten, dat ook Jhr. de Casem- broot zijn verzoek om ontslag als Minister van Oorlog zou hebben ingediend. Donderdag morgen heeft Z. M. de Koning vergezeld van Z. K. H. prins Henderik, de residentie verlaten, om zich naar Gelderland te begeven. Z. M. is het eerst naar Gorinchem en omstrekeu vertrokken. Vau daar zal Z. M. zich naar Herwijnen begeven en het kasteel van den baron van Pallandt van Neerijnen betrekken. Ook de commissaris des ko- nings in deze provincie, ridder van der Heim van Duivendijke is heden morgen uit de residentie naar Gorinchem vertrokken. Bij beschikking van den Minister van Justitie van den 21 dezer is benoemd tot Adjunct-Directeur in deUellulaire ge vangenis te Utrecht den heer J. Z. J. Creutz Lechleitner. Door Z. M. is bepaald, dat de miliciens der ligting van 1859 in werkelijke dienst bij het le, 2e, 3e en 4e reg. dra gonders dadelijk of anders successivelijk (naar gelang van den toestand der korpsen en het belang van de dienst) in het ge not van groot verlof zullen worden gesteld. Men verneemt, dat Z. M. eenige zeer prachtige voor werpen uit den Koninklijkeu Bazar van de heeren Boer en Zonen heeft aangekocht, die tot prijzen bestemd zijn voor de groote Weldadigheids-loterij, die te 's Hage zal worden gehouden. - Bij de Algemeene Vereenigde Commissie te Amsterdam is voor de noodlijdenden ingekomen aan giften in geldswaarde de aanzienlijke som van 71818.16; - te 's Gravenhage bij de aldaar gevestigde commissie 20364.91£, behalve de kle dingstukken levensmiddelenenz. Uit Utrecht is naar Gorinchem vertrokken een detache ment van het bataillon mineurs en sappeurs, sterk 50 man onder het bevel van den 1° luit der genie Eland, ten einde zich ter beschikking te stellen van den hoofd-ingenieur van den Waterstaat Conradom zoo noodig diensten te bewijzen bij het losgaan der Merwede, dat men steeds met zorg tegemoet ziet. Te Gorinchem blijft men zeer ongerust. Men heeft veel toebereidselen gemaakt om in tijd van nood de bovenverdie pingen alleen te bewonen. Aan de Arkelpoort staan de tenten uit het kamp bij Millingendie van kagchels zijn voorzien Cn ook de Koninklijke tent is daarbij geplaatst. - De waterstand te Vreeswijk was Woensdag 3.17 el, met 8 duim val, het ijs vast; - te Zalt-Bommel 6.12 el, gevallen in de laatste 24 uren 3 duimhet vloedwater, 9 duim gevallen, staat 4.83 el. Te Keulen is de Rijn 18 duim gewassen; - boven Duis burg is er op den Rijn een ijsverstopping. Op den Waal, deD Neder-Rijn, den Gelderschen IJssel en de Boven-Maas neemt men eene hoewel geringe daling waar. Men schrijft uit Gorredijk: Als een bijzonderheid kan worden vermeld, dat in de Buurt op de Noordoosterstraat aldaar, die ruim 50 huisgezinnen bevat en ruim 200 zieleu teltin de laatste drie jaren geen sterfgeval heeft plaats ge had wat te meer opmerkelijk isdewijl een groot twintigtal inwoners dier buurt den ouderdom van 60 tot 80 jaren heb ben bereikt en er drie paar echtelieden zijndie reeds hun öOjarige echtvereenigiug hebben gevierd. Beroepen bij de Hervormde Gemeenten te Baarland den kandidaat K. J. Neumante Staphorst Ds. J. Siblesz te Steenwijk en te Sappemeer Ds. 1. Offerhaus te Metslawier. Toezegging van beroep te Spaarndam gedaau aan den kandi daat A. Hissink. De aanbieding van het wets-voorstel betreffende het han delspapier brengt een ander belang in herinnering; de afschaf fing der zegel-belasting op de dagbladen. Het geldt hier een algemeen belang van het uiterste gewigtmet het oog öp de positie, waarin de dagbladpers hier te lande, door een zamen- loop van omstandighedenverkeert. Sedert jaren is voor dit belang geijverd, doch te vergeefs: en toch, van het ware oog punt beschouwd mag meü veilig zeggendat er schier geen binnenlandsch belang grooter isdan hetgeen zich aan deze quaestie vasthecht. Wanneer de Eerste Kamer in 1851 de ze gelwet verwierp, dan heeft zij daardoor getoond de zaak met juistheid in te zienwant door een vermindering van dat recht, wordt het monopolie van een paar groote dagbladen oneindig versterkt. Door afschaffing daarentegen geeft men aan de kleine dagbladen de gelegenheidmet weinige kosten te concureren met de groote; het monopolie wordt verbroken. Wat men er ook van zeggen mogede tegenwoordige wereld wordt door de drukpers geregeerd; en waar een exceptionele positie bestaat gelijk'bij ons, daar is het de duurste pligt der Regeringom die positie tot een normale terug te brengen door opheffing van die belemmeringen welke de kleine dag bladen beletten in een gelijken strijd te treden met groote. Het geldelyk verlies, door zoodanige afscha staan wordt ruim opgewogen door den we!dadi^i^ni>.i.y4aV

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1