N°. 279. Donderdag 24 Januarij. A0. 1861. WATERSNOOD. Het Stedelijk Ziekenhuis. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, eu kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nonamers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat:'smorgens te7 u. 55 m., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m., 'savonds te 8 u. 10 ro. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maaud. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur.- Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau, der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 unr. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. —Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvan 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van S1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsea, dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Aan het Bureau van dit blad is een bus geplaatst tot ont vangst van giften voor de noodlijdenden door den Waters nood, opdat de liefdadigheid onzer stadgenooten, wier vaders 54 jaren geleden, bij de ramp die Leiden trof, zooveel genoten, al is het niet in dien overvloed, zich toch schit terend openbare. Reeds is ontvangen van L. D. een bankbillet van 25.;- uit een kinderspaarpot f 4.48£ - van B. 2.50. - van B. E. T. 5. - van een speelgezelschap 5. - In de Bus 5.50. (Slotartikel). De acte van overeenkomst, tusschen den Staat der Neder landen en de gemeente Leiden den 12 Maart 1853 gesloten en bij de wet van 7 September daaraanvolgende bekrach tigd, behoort stiptelijk te worden uitgevoerd, indien zij maar niet in een of ander opzigt strijdt met de wet of het alge meen belang. In zoodanig geval moet zij of worden gewij zigd of buiten toepassing blijven. De wet heeft bekrachtigd de bepalingen in de artt. 1 en 2 der overeenkomst voorko mende; maar nu kan ook in geen geval worden afgeweken van de grondslagenvermeld in het rapport der commissie uit den stedelijkeu raad over de verpleging der zieke armen in dato 6 October 1849. Naar die grondslagen moet het zie kenhuis ten koste der gemeente Leiden worden ingerigt, zoodat die instelling bevatten kan en moet alle zieke armen en geene voorwerpen aan hunne woningen worden behandeldmaar de bediening van stadsdoctor wordt opgeheven. De hospitaalarts met zijn adjuncten zijn daarmede uitsluitend belast en wan neer de Gemeenteraad nu ot in het vervolg maatregelen wil nemen in het belang der openbare gezondheid in dat opzigt zijne zelfstandigheid is door die overeenkomst beperkt en be grensd. De wettelijke bevoegdheid van den Gemeenteraad wordt door die overeenkomst aan banden gelegd. Die zelfstandigheid wordt ook in een ander opzigt aange tast door het diepingrijpend medebeheer en medebestuur, dat aan de hoogleeraren, met het clinisch onderwijs belast, de be voegdheid toekent, om ook personen, met ziekte of gebreken aangedaanuit andere gemeenten in de aan hun toevertrouwde zalen te doen opnemen, welke opneming is overgelaten aan huune discretie en behouden# kennisgeving aan de administra tie van het gesticht. Bovendien staat de bospitaalartsge meentelijk ambtenaar zoo het schijntwiens instructie aau het oordeel van het Rijksgezag is onderworpenonder het opzigt van de met het clinisch onderwijs belaste hoogleeraren. En wat wel het meest belangrijk punt mag genoemd worden, 's Rijks schatkist is wei verbonden voor een jaarlijksche tege moetkoming, maar wat ten gevolge van de door de hoog leeraren of curatoren meer noodig geacht wordt, dat in het belang van het onderwijs wordt bekostigdde daarvoor toe- tekennen meerdere ondersteuning is geheel afhankelijk van hetgeen niet enkel de hooge regering, maar ook de overige takken van het wetgevend gezag oordeelendat geschiedt in het be lang van het clinisch onderwijsof in dat der zieke armen van Leiden. Deze bezwaren rusten op de overeenkomst, die aangegaan is en bij hare toepassing zich elk jaar kunnen voordoen, omdat dezelfde bevoegdheid ook rust bij den Ge meenteraad wiens besluiten even als die van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal wisselvallig kunnen zijn omdat zij rusten op het individuele inzigt van het personeel, dat immers aan afwisseling en verandering onderhevig is. De gemeenschap van dien aard kan niet innig zijn en duur zaam blijven, omdat de belangen verschillen. Men heeft er op gerekend en een onverhoopte maar toch mogelijke schei ding voorzien en, hoe welgemeend de aaneensluiting moge zijn, de regeling van de gevolgen der scheiding is een wanklank. In zulke gevallen van gemeenschappelijke zamenwerking moet het gezag van beide partijen gelijk staauen daarboven een gezag geplaatst wezendat bij geschil of ingeval van twijfel beslist. Dat gezag bestaat hier niet en er is grond, om te vreezen dat, om een scheiding te vermijden, een gemeenschap wordt voortgesleept, die het belang van de een of andere party ernstig benadeelt. Waarom niet het standpunt verplaatst en aan het Rijk op gedragen wat bij de overeenkomst de gemeente Leiden op zich nam en zoo ook de tegemoetkoming bepaaltdie de gemeentekas jaarlijks zal betalenwaarvan het bedrag in be ter omschreven gevallen voor verhooging vatbaar maakt? Waarom niet liever ruim vergoed het v/ordeebHriat

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1