Buitenlandsch Nieuws. locaal, die ten gevolge van deze inderdaad goede huisvesting niet geneigd waren zich naar Gorinchem te begeven. - Te Gorinchem zijn in twee gemeente-gebouwen ongeveer 250 per sonen verpleegdterwijl bovendien dagelijks levensmiddelen en brandstoffen verzonden worden naar BrakelPoederoijen Zuilichem en Aalst. Men zegt, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken baron van Heemstra ook zijn ontslag heeft, verlangdwegens plaats gehad hebbende oneenigheid met den Minister van Hall. Bij de wet van 9 Mei 1846 is het lot der wedu wen en weezen van 's Rijks burgerlijke ambtenaren voor een deel, bij de wet van 3 Mei 1851 in allen deele mis kend. Men heeft er zich na dien tijd aan geërgerddat de weduwe en de weezen van een aan de wetenschap en aan het vaderland op mannelijken leeftijd ontvallen hooggeachten amb tenaar geen de minste aanspraak hadden op een billijk pensioen, gelijk vóór 1851 aan de nagelaten betrekkingen van hoog leeraren uit 's Rijks schatkist werd verzekerd. Zoo sterven er gedurig mannen, die zich ijverig en getrouw betoonen in 's Rijks dienstmaar wier leven verbitterd werd door de ge dachte aan het lot van hunne dierbaren, die zij zouden moeten achterlaten. - De ambtenaren bij het vak van Rijks accijnsen hebben zich dezer dagen bij adres tot Z. M. gewend, om de bestaande wettelijke regels op dat punt te wijzigen en te ver beteren in hun belang en in dat hunner weduwen en weezen. Wij ondersteunen dat verzoek, omdat het is een zaak van algemeen belang, die de krachtdadige medewerking verdient van allendie in betrekking tot de heffing van^accijnsen recht streeks staan. Fabriekanten en trafiekantenbranders en brou wers, wijnhandelaars en zeepzieders en wie niet al, hebben er belang bijdat de Minister van finantiën zich laat vertegen woordigen door beschaafde, fatsoenlijke en bekwame ambtena- narenen die kunnen alleen verkregen worden als zij goed worden bezoldigd en door geen financiële zorgen worden ge kweld of grond vinden om zich te verontrusten over het lot van hunne naaste betrekkingen na hun dood. Dat is Rijks belang en dat strookt met het algemeen welzijnde zedelijk heid en de rechtvaardigheid- want, wordt die Slaatspligt ver onachtzaamd, dan plaatst men den ambtenaar tusschen zijn beurs en zijn geweten en dat baart onberekenbare stoffelijke en zedelijke nadeelen. Zondag voormiddag zijn de godsdienstoefeningen in de Pieterskerk weder hervat, na de inwendige verfraaijng, die zij heeft ondergaan. Dr. E. Laurillard hield een rede over Psalm 48: 10 en gedacht daarbij aan het Christendom, aan de Her vorming, aan 't Vaderland, aan de Evangelieprediking en aan de Kunst. Het Leidsche studentencorps heeft besloten de gewone serenades op den aanstaande Dies natalis niet aantebieden en de daarvoor bestemde gelden beschikbaar te houden voor de noodlijdenden door den watervloed. Onderscheidene lijsten liggen ter teekening, die reeds een aanzienlijke som vermel den als vrijwillige bijdragen. Het weder belemmert vele stu denten om zich herwaarts te begeventer bijwoning van de Academische lessenwaardoor de lijsten nog ter teekening openblijven en de som der giften nog niet bekend is. De weezen uit het Evangelisch Luthersch Weeshuis heb ben uit eigen beweging 10,47 bij elkander gelegd en daarbij 5 gecollecteerd met de letters N. N. A. voor de noodlij denden van den Bommelerwaard, welke gelden aan den heer Burgemeester zijn ter hand gesteld. Bij de plaats gehad hebbende aanbesteding van het ver- grooten der Armenbakkerij is het laagste ingeschreven door S. van der Kamp, timmerman alhier voor de som van/8586, waarop volgden de Wed. P. E. Rijk en Zoon voor 8630, J. van der Tas voor 8795, J. P. Rietbergen voor 9200 en C. Noest en A. van der Laaken voor 9300. Het verbouwen der stadsschool in de Vrouwenkamp tot een openbare bewaarschool is aangenomen voor 1915 door J. van der Tas, metselaar alhier. Van Zaturdag 's namiddags te 5 uur tot Zondag 's na middags te 5 uur teekende de thermometer van Fahrenheit alhier het hoogst 36° en het laagst 33°. Zondag 's avonds te 8 uurte 10 uur en te middernacht 34°, welken stand hij behield tot heden (Maandag) 's morgens te 8 uur, te 12 uur teekende hij 37°, te 2 en te 4 uur 88°. Volgens de officiële volkstelling in 1860 te Rome be werkstelligd, heeft die stad een bevolking van 188,877 inwo ners, waaronder 4445 Israëlieten en 213 Protestanten. Hieruit blijkt, dat de bevolking sedert tien jaren met 12,547 en se dert het begin dezer eeuw met 55,113 inwoners is vermeerderd. In het officiële blad van Turin is een depêche opgeno men, welke begint met de woorden: Z. M. de Koning van Italië heeft afgekondigd enz. Men wil weten, dat Engeland bij de eerstvoorkomende geschikte gelegenheid dien titel zal erkennen. De heer de Cavour heeft aan de Pruissische Regering medegedeeld, dat de heer de Valerio volstrekt niet in last had, om Triëst op te eischendaar de Sardinische regering andere beginselen huldigt en den Duitschen Bond naauwgezet wil eerbiedigen. De Moniteur de VArmée meldtdat de Fransche gene raal de Montauban die zich van Tientsin naar Japan heeft begeven, door den Keizer van Japan in een plegtige audiëntie is ontvangen en met de meeste onderscheiding bejegend. Men meent dat de reis van dien generaal een gunstigen invloed zal uitoefenen op het bevorderen der handelsbetrekkingen van Frankrijk met Japan. Op of omstreeks den 20sten Januarij a. s. wordt te Parijs de komst te gemoet gezien van den kolo nel de Champenoy, belast om aan den Keizer, de Keizerin en den Keizerlijken prins, uit naam van het leger, een aantal voorwerpen, afkomstig uit het zomerpaleis van den Chine- schen Keizer, ten geschenke aantebieden. Men heeft te Parijs opgemerkt, dat er sedert een paar dagen een bijzonder drukke wisseling van depêches plaats heeft tusschen het hof der Tuileriën en dat van Petersburg. Men verneemt, dat, ten gevolge van een oudheidkundig onderzoek bij gelegenheid der vertaling van Caesar's commen- tariën, Keizer Napoleon last heeft gegeven tot den aanbouw van een vaartuiggeheel en al ingerigt naar het model der oud-Romeinsche schepen. Eenige duizenden Franschen zijn, naar men zegt, sedert Nieuwejaar te Marseille scheep gegaanom als vrijwilligers bij de Pauselijke armee dienst te nemen. De onderhandelingen betreffende het sluiten van een Fransch-Belgisch handelstractaat worden ijverig voortgezet. Belgie zal daarbij grooter voordeelen genietendan aan Enge land bij het laatste handelstractaat zijn toegekend. Uit Petersburg wordt berigtdat de Nederl. gezant, ba ron Gevers, aldaar een feest heeft gegeven ter eere van Mevr. Ristoriwaarbij aan haar de groote gouden medaille werd ter hand gesteld, die Z. M. onze Koning haar als een blijk van waardering harer verdiensten had toegekend. Volgens berigten uit New-York zag de door de bonds regering nieuw benoemde ontvanger der inkomende rechten te Charlestown zich genoodzaakt, om gebruik te maken van een oorlogschip tot verzekering van de geregelde inning dier rechten. Er liep een gerucht, dat de mannen van het zuiden zich van de vestingen en arsenalen in Noord-Carolina en Georgië hebben meester gemaakt. Van een goed onderrigte zijde wordt verzekerd, dat nieuwe concessiën aan Hongarije zullen worden gedaan; naar men verneemt, zal aan dat kroonland een eigen ministerie wor den toegestaan, omvattende het binnenlandsch bestuur, de finantiën, eeredienst, onderwys en oorlog. De afkondiging van het Keizerlijk rescript deswege wordt elk oogenblik te gemoet gezien. Hiermede zal de toegevendheid der hooge re gering jegens Hongarije tevens hare uiterste grens hebben bereikt, want verder te gaan mag wel als een onmogelijkheid worden beschouwdzonder dat de betrekking tusschen dat kroonland en de monarchie ophoudt te bestaan. De Minister van Finantiën te Weenen heeft, naar men verzekert, het voornemen opgevat, om met Weener en andere banken en bankiers een leening van 20 millioen te sluiten, welke 5 pCt. rente zal dragen tegen den koers van 85 pCt. uitgegeven en in vijf gelijke jaarlijksche termijnen van 5 mil lioen, te beginnen met 1862, a pari zal worden afgelost. Men voegt er bijdat het grootste gedeelte der leening reeds ge* nomen is.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2