N°. 277. Dingsdag 11 Januarij. A0. 1861. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Postbusligtingen aan de LakenhalKatoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 55 m., 'smiddags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 in., 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89,} uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur.- Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8—1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heëft benoemd tot burg. van Horssen en Berg- haren Jhr. Mr. F. G. M. van Nispen van Sevenaer en van Staphorst Mr. P. Slotj - voorts tot subst. off. bij de arr.- rechtbank te Alkmaar Jhr. Mr. J. J. F. de Jong van Beek en Donk, thans subst. griffier bij de afr.-rechtb. te 's Hertogen bosch; en in diens plaats Jhr. Mr. E. B. A. N. Melort, adv. te 's Gravenhage; - tot subst. off. bij de arr.-rechtb. te Go- rinchem, Mr. E. A. A. IJssel de Schepper, thans subst. grif fier bij het prov. gerechtshof van Gelderland en in diens plaats Mr. J. H. André de la Porte, thans subst. griff. bij de arr.- rechtb. te Arnhem; - tot laatstgemelde betrekking Mr. S. J. F. H. ridder Nedermeijer van Rosenthalgriff. bij het Kan tongerecht te Doesborgh en in diens plaats Mr. J. A. Vorst man adv. te Delft; eindelijk tot plaatsv. kantonrechter te Lei den Mr. A. J. Hazenberg, advocaat aldaar. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan den Majoor der Infanterie, J. G. R. Molenaar en aan den kap. der Infanterie J. H. A. Pommee, beiden van het Indische leger en met verlof hier te lande. De Commissie voor de Staats-Spoorwegen heeft aanbie dingen ontvangen voor de leverantie van Surinaamsch hout voor de spoorwegen. De duurzaamheid van dit hout is zeer groot, doch de prijs hoog. Als een voortbrengsel van onze koloniën zou het nemen van een proef welligt aanbeveling verdienenzoodra voldoende inlichtingen zijn verkregenzal de commissie daaromtrent een voorstel aan Z. E. den Minister van Binnenlandsche Zaken doen. De ontvanger der domeinen te 's Hertogenboschwiens verdwijning is berigt, werd te Namen gevat en zal terecht staan'voor het provinciaal hof in Noord-Brabant, terwijl niet minder dan 828 getuigen zullen worden gehoord. Men be klaagt dien ambtenaar, die de algemeene achting genoot, en wien de drift tot het spel ten val bragt. Zonder eenig noe menswaardig geld bij zich is hij gevlugt. De brievenpost, die van Utrecht naar Deventer rijdt en wien men meende dat op den eenzamen weg verloren was geraakt, is aan het postkantoor te juistertijd teruggekomen. Bij het gehouden admissie-examen der letterkundige faculteit van de Utrechtsche Hoogeschool zijn van de 15 die zich hadden aangemeld6 afgewezen. Zaturdag was de waterstand te Keulen 6 voet 7^ duim, met 11.1. duim val. In den ijsgang was geen verandering; - te Vreeswijk de waterstand 2.83 el, val 11 duim. IJs vast. Bijzondere berigten uit Zalt-Bommel behelzen, dat er veel noodig is, om dagelijks een 1200 tal te voeden en bo vendien nog eenige gezinnen in de omliggende dorpen. De toestand van Bommel blijft bij intredenden dooi en losgaan van het ijs steeds bedenkelijk. Hoogstwaarschijnlijk zal het alsdan voor eenigen tijd ongenaakbaar en alle toegangen af gesneden zijn en hoelang dat kan duren is uiet te bepalen. Men wenscht dus zeer voorraad van levensmiddelendie be waard kunnen worden, binnen de stad voorhanden te hebben. Gort, erwten, boonen, en andere grutterswaren, ook graan, meel en rijst zijn zeer welkom. Wie daarin kan helpen voor zien, zal het meeste nut doen. De Utrechtsche commissie, die deze berigten mededeelt, meent dan ook in den geest van de milde gevers te zullen handelenwanneer zij de voor klee deren bestemde gelden thans voor het grootste gedeelte liever aanwendt tot hot aankoopen van levensmiddelen. Uit Gorinchem schrijft men, dat nog in het duister ligt, wat men aldaar met den ingevallen dooi tegemoet gaat; velen zijn in bange vrees voor de rondom gelegene waterschappen, wier duizenden bewoners niet minder in groote zorg verkeeren. Berigten uit Zalt-Bommel behelzendat de waterstand was Zaturdag 5.29 el, gevallen 4 duim, het vloedwater 5.22 el, gevallen 10 duim. De toestand van den Bommelerwaard is allertreurigst, groote noch kleine huizen zijn gespaard, - vele ingezakt en op den weg naar 's Hertogenbosch zijn verwoest het Tolhuishet Huis de Lucht enz. De kerk te Kerkwijk is uit zijn stand geraakt, ofschoon dat gebouw bij de overstroo ming in 1755 en 1809 weerstand kon bieden. In sommige deelen van Limburg schijnt men van waters nood niet vrij te zullen blijven. In de rivier de Maas in de nabijheid van Maastricht hoopt zich hier en daar het ijs tot een ontzettende massa op, zoodat bij het invallend dooiweder voor de naburige streken veel vrees bestaat. Volgens berigt van den Inspecteur van den Waterstaat Conrad hebben de plaats gehad hebbende boringen bij Dalen doen ziendat de onder de gezonde ijskorst van 4 palm zich bevindende ijsmassa van veel zachter aard is, zoodat men mag aannemen, dat deze nog veel water kan doorlaten, waaruit eenige meer geruststellende gevolgtrekkingen bij een aanhou denden ijsgang zijn afteleiden. Uit een berigt van de Algemeene Watersnoodcommissie te Gorinchem blijkt, dat in de Gemeente Poederoije bevonden, dat een groot aantal van degenen, wie» overstroomd waren, opgenomen zijn in het heerenhuis/an-enzen-1 stadgenoot Mr. D. C. Viruly van Poederoijen en in Ijet school- lUlZ<jgt:s Ije

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1