N°. 274. Vrijdag 18 Januarij. A". 1861. Binnenlandsch Nieuws. DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en ko3t voor Leiden ƒ1.95, en franco per post/2.80 in de drie maanden. De prij9 der Advertentiën is voor eiken regel Ze9 Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 ra.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nienvvstraat;'s morgens te7 u. 55 m.,'smiddags te 12 u.,'s namiddags te 3 u. 45 m., 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89^ uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdagge 11 uur. - Commissie van FabricageDingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. —Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvan 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Üing9dag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. WATJ£R§1¥ OOI». Aan het Bureau van dit blad is een bus geplaatst tot ont- angst van giften voor de noodlijdenden door den Waters- iood, opdat de liefdadigheid onzer stadgenooten, wier vaders i4 jaren geleden, bij de ramp die Leiden trof, zooveel ;eaoten, al is het niet in dien overvloed, zich toch schit- erend openbare. Reeds is ontvangen van L. 1). een bankbillet van 25.;- lit een kinderspaarpot f 4.48 - van B. 2.50. - van B. E.T. f 5. Z. M. heelt benoemd tot procureur bij de arr. recbt- jank te Breda Mr. A. C. D. Pels Rycken. Wij vernemen, dat Dingsdag per telegram van Z. Exc. len Minister van Oorlog aan den Voorzitter der algenncene rereenigde commissie te Amsterdam is berigt, dat de veld- rrtillerie te Utrecht behulpzaam ^zal zijn in het vervoer der goederen van Utrecht. Voorwaar een nieuw bewijs, hoe alle lutoriteiten zich beijveren de pogingen, ten behoeve der nood- ijdenden aangewend, te ondersteunen. Volgens berigten uit Zalt-Bommel van Woensdag was iet water in 24 uren 3 duim gevallen, het vloedwater 11 luim. Zondag 11. vereenigde zich de Hervormde gemeente te Brakel onder den biooten hemel op den met ijs bevloerden grond, daar de kerk nog altoos diep onder water staat. De predikant ging voor in het dankgebed voor de hulp en red ding in de ure des gevaars ondervonden en nam uit de woor den van Mozes (Exodus 14 vs. 14) aanleiding tot een korte maar indrukwekkende en bemoedigende toespraak. De rivieren hebben zich allerwege vastgezet en die vast zetting heeft zich, zoowel op den Rijn als op de Maasver bovenwaarts uitgestrekt, zoodat men, voor het oogenblik, het gevaar geweken acht. Het water is ook overal vallende en de opstuwingen voor de ijsdammen, die van lieverlede meer water doorlatenworden gaandeweg minder. De ijsbezetting in de killen vooral heeft water en ijs onder door gelaten en schijnt dit nog bij voortduring te doen. Op den Neder-Rijn en Lek wordt onder die omstandigheden de buitengewone rivier-cor respondentie tijdelijk opgeheven. I*0 Arnhem houdt men zich gereedom zoo noodig in het gebouw Musis Sacrum noodlijdenden ten gevolge van den watersnood optenemeu. Uit Bommel is Dingsdag avond te Utrecht per telegraaf een aanvraag ontvangenom 12 kag- chels te zenden. - De treincorapagnie te Utrecht is met de bezorging van goederen naar de noodlijdenden belast. - Te Zwolle heeft zich uitsluiteud een commissie van dames ge vormd, om giften te verzamelen. Te Vianen wordt, ten voordeele der noodlijdenden door den watersnood, ter bezigtiging gesteld een gebouw van hel der en schitterend ijs, gezaagd uit de rivier de Lek. Men verneemt, dat het denkbeeld eener algemeene Weldadigheidsloterij voor de noodlijdenden door den waters nood door een onzer stadgenooten het eerst is geopperd en reeds hier ter stede een subcommissie is zamengesteldbe staande uit eenige leden van de verschillende godsdienstige gezindheden dezer stad. De Burgemeester Mr. D. Tieboel Siegenbeek heeft zich daarvan op verzoek aan het hoofd ge steld. Het doel der commissie is om door middel eener alge meene Weldadigheidsloterij, te houden over geheel Nederland, eeu aanzienlijk bedrag bijeen te brengen en dat te storten in handen van den Minister van Binnenl. Zaken of van zoodanige Rijks-Commissie als daartoe mogt worden aangewezen, om hulp te verleeuen tegen April of Mei, wanneer zich de gevolgen van den Watersnood geducht zulleu laten gevoelen. Die loterij zal vooreerst bestaau uit 25000 loten a 1.— het lot. Als prijzen weuscht men in de eerste plaats te bezigen zoodanige voorwerpen, als die de liefdadigheid tot dat einde zal toezen den waartoe zich in alle Steden des Rijks subcomraissiën zul len vormen, die zich onledig houden met het verzamelen dier prijzen en het debiteren der loten. LI. Zaturdag morgen had het volgende voorval te Goes plaats: Een uitgehongerde sperwer vliegt'in felle vaart door de dubbele glasruiten van den gang in de slaapkamer van het hnis des burgemeestersgrijpt met zijn klaauw in één greep de in die kamer in een kooi hangende kanarievogel, werpt dien dood op den grond doch werd op zijn beurt voor die stoutmoedige euveldaad met den dood gestraft. De hoofdcommissie tot stichting van een gedenkteeken voor Vondel heeft bekend gemaakt, dat zij vooreerst haar plannen laat rusten om een beroep te doen op den Neder- landschen kunstzin, nu de nood des tijds zoo menig beroep op de Nederlandsche weldadigheid dringend gebiedt. Reeds dadelijk nadat de eerwaarde heer J. J. L. ten Kate in de vorige week zijn treffende redevoering had gehou^ei/**!» de Maatschappij Arti et Amicitae te Amsterdam overeet leve». en de verdiensten van wijlen den alom gevierden en jSetreurden Nicolaas Pieneman werd algemeen de wensch uit)'

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1