N°. 273. Donderdag 17 Januarij. A0. 1861. Binnunlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95en franco per post 2.89 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is vooi' elkeu regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijk* Hommers Vijf Cents. Spdortreiaen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; fl n. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlam en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat:'smorgens te7 u. 55 m.,'smiddags te 12 u.,'s namiddags te 3 u. 46 m., 's avonds te 8 u. 10 m.Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 6 en 22; over Marseilje9 en 25 van elke maand. Rijles-Telegraaf. Werkdagen van 9—12 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89| uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag *e 11 uur. - Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. —Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kaatoor der Plaatselijke Accijnzen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen, dagelijks van 91 uur eu van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uurvan ZegelRegistratie dagelijks van 84van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uur. Men spreekt nog van meerdere wijzigingen in het Mi nisterie, die te wachten zijn. Men verzekertdat de oorzaak der aftreding van den ^Graaf van Zuylen van Nijevelt als Minister van Buitenland- scbe Zaken te zoeken is in diens meeningdat de verwerping der begrooting voor het dep. van Koloniën was van zulk een gewigtige politieke beteekenis, dat het Ministerie verpligt was onder dergelijke omstandigheden zijn ontslag den Koning^aan- tebieden, opdat Z. M. daarop zoodanig besluit nemen kon, als raadzaam voorkwam. De meerderheid in den Ministerraad was van een ander gevoelen en ten gevolge daarvan verzocht de Graaf zijn ontslag. Het aandenken in zilver, dat door de burgemeesters in de provincie aan Jhr. Ridder van der Heim van Duiven- dijke, Commissaris des Koniugs werd aangebodenbestond in een groot zilveren theeblad, met gedreven rand eu met schilden versierde haudvatselsdie zoowel als het blad van toepasselijk opschriften waren voorzien. Dit prachtig geschenk was afkomstig uit de Koninklijke fabriek vau gouden en zil veren werken van den heer van Kempen te Voorschoten. De heer kapitein F. A. T. Delprat sprak 11. Vrijdag in het locaal Diligentia te 's Hage over bet zinsbedrog, dat bij het gezigt kan plaats hebben. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage Zal Donderdag avond worden opgevoerd de opera Jerusalem gevolgd door de vaudeville Piccolet. Uit Vreeswijk wordt van Dingsdag morgen berigt, dat de waterstand in 24 uren 4 voet was gewassen en het ijs vast was. Sedert 11. Zondag zijn te Gorinchem 182 vlugtelin gen uit Zuilichem aangekomen, waar ze in schoolgebouwen worden gehuisvest. Het water blijft te Arnhem vallendeDingsdag morgen Was het weder 8 duim lager in de laatste 24 uren. - Te Zalt- Bommel was de waterstand Dingsdag 6.52in 24 uren 7 duim gevallen, het vloedwater 5.62 el, in 24 uren 14 duim geval len. Het welwater is hooger, zoodat vele inwoners naar de hooge gedeelten der stad getrokken zijn. Twee leden der Amsterdamsche Commissie voor den Watersnood hebben zich 11. Zondag naar Zalt-Bommel bege venom den staat van zaken in oogenschouw te nemen, en hebben de overtuiging bekomendat de verzorging allerge lukkigst was ingerigt. Er bestaat een magazijnwaar alle goe deren die men ontvangt, bijeengebragt wordenterwijl bijzon dere commissiën zich belasten met de zorg voor de huisves ting, - voor ligging, dekking en kleeding, - en voor voe ding. Op hun terugreis hebben zij te Utrecht maatregelen genomen voor de verzending van allerhande goederenwelke zij ontvangen. - Door diezelfde middelen zal ook het brood, dat dagelijks op last der regering in de Garnizoensbakkerij wordt gereed gemaaktnaar Bommel worden overgebragt. De Commissaris des Konings in de provincie Gelderland heeft de bestaande Commissiën en alle bijzondere personen beleefdelijk in overweging gegeven om de bij hen ontvangen gelden ea goederen aan hem of aan Gedep. Staten te willen overmaken waardoor de liefdegaven zullen komen in handen van beu die geacht mogen worden het meest in bijzonderheden met den ramp bekend te zijn. Naar men verneemt heeft zich te 's Gravenhage een Commissie gevormd tot bet houden eener algemeene Welda digheidsloterij die door het geheele rijk zal werken ten be hoeve der noodlijdenden door den jongsten watersnoodwaar toe de koninklijke magtiging bereids zou zijn aangevraagd. Jn den avond van den 11 Januarij begaf zich een com missie uit den Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente van Voor schoten met den predikant aan het hoofd naar de woning van den heer C. de Jong, afgetreden onderwijzer iü genoemde gemeente, om hem een bewijs van hoogachting overtebrengen ter gedachtenis aan zijn 38jarige dienst als voorlezer en voor zanger in de Hervormde kerkbestaande in een zeer fraaijen zilveren inktkoker met toepasselijke inscriptie, welk stuk, even als alles in de Koninklijke Nederlandsche fabriek van gouden en zilveren werken, in de gemeente Voorschoten gevestigd, den vervaardiger, den heer J. M. van Kempen, allezins tot eere strekt. De hartelijke toespraak door den predikant tot den heer de Jong en zijn echtgenoote gerigtin welke toespraak de leden van den Kerkeraad deelden getuigde dat men ook daar even als elders veeljarige diensten waardeert en hoogschat,. 't Is wel de ware en mogt het steeds zijn de door gaande vrucht van de verschillende talenten die den mensch versierenwanneer zij ten nutte van anderenter liefde van ongelukkigentot zegen van het menschdom worden gebruikt. Onze tijd levert daarvan weder aangename proeven. Nieuwjaarslied voor iedereendat onze stadgenoot", de heer',v D. F. van Heyst, ter beschikking stelde van de door de jong ste overstrooming in nood verkeerenden. De dichtkunst brengt daardoor een offer op het altaar der liefdadigheid en de edéle

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1