Binnenlandsch Nieuws. eu men wat dieper tast in den bestaanden toestanddan orn een oogenblikkelijk geldelijk voordeel te behalen. Maar zoover zijn we nog nietwat we van dat beheer der Leidsche mauufactuurhal wetensta ons helder voor oogen en worde onpartijdig ontleed. Z. M. heeft aan den intendant van het Loo bevel ge geven om al de voorhanden tenten onmiddelijk aftezenden, ten dienste der slagtoffers van den watersnood, ten gevolge waarvan Zaturdag 11. 11 beladen wagens van Apeldoorn zijn vertrokken. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft aan de commissie voor de noodlijdenden door den watersnood een gift van/500 doen toekomen. Men verneemt, dat de opbrengst der in de residentie ge houden collecte voor den watersnood voorloopig ruijn 10,000 is geweest. Volgens berigten van Zalt-Bommel van Maandag wa3 de waterstand 6,59 el, in 24 uren 9 duimen gevallen; het vloedwater 5,76 el, 16 duim gevallen-door het openen van den Meidijk. Het kwelwater neemt nog steeds toe, maar er zijn tonmolens in werking gebragt. Te Arnhem is het water ook 5 duim gevallen- te Vreeswijk zat het ijs nog vast; met een wassende waterstand van 6 duim in de 24 uren, maar in de laatste 24 uren slechts één duim, 2,61 el onder noodpeil. -tt* Volgens bijzondere berigten zijn uit de Gemeente Bra- kel, tejlende een bevolking van ruim 1100 zielen, 1000 bij anderen gehuisvest. Op een zolder zitten er ruim 70 bij el kander. Het getal te Pouderoijen en te Aalst is nagenoeg even groot. Een aantal Belgische bladen hebben aan hunne bureaux een inschrijving opengesteld, ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood in Gelderland. Als een bewijs hce sterk het in den nacht van Diugs dag op Woensdag gevroren heeft, kan strekken, dat in een hut in de duinenbewoond door twee arme gehuwde lieden in het woonvertrek de kat en de jonge kippen zijn doodge vroren. i De gewone audientiën van den Minister van Koloniën zullen plaats hebben des Woensdags, des namiddags te één uur. De overledeu- heer J. D. Krusemanridder der orde van den Ned. Leeuw oud directeur-generaal van financiën in Ned. Indië, was een der oudste staatsdienaren in Indië. Hij diende daar in onderscheiden gedeelten van den O. I. Archipelsedert het tijdvak der Britsebe occupatie. Bij den aanvang des bestuurs van den gouv.-generaal van den Bosch keerde hij naar Nederland terug en zoo gewigtig waren zijn diensten in Indië geweestdat hij alras aan het departement van Koloniën werd verbonden. Later werd hij bestemd tot directeur-generaal voor finantiën in Ned. Indië, maar verschil van inzigten veroorzaakte zijn terugkeer. Nu omstreeks 16 jaren geleden verliet hij Java, overladen met bewijzen van hoogachting en vriendschap. Openlijk werd als ten overvloede de door een elk beaamde verklaring door den Minister van Koloniën afgelegddat de heer Kruseman nooit was te kort gekomen aan eerlijkheid, ijver en bekwaamheid. In dit laat ste tijdvak zijns levens had hij met vele wederwaardigheden te worstelen maar de Staat beloonde zijn trouwe dienst en hij zelf verheugde zich in de vriendschap van velen en daar onder hooggeplaatste Staatsdienaren, een vriendschap die hem tot aan bet laatste oogenblik ondubbelzinnig bewezen werd. Wij vernemen dat op den 6 January met het schip Ternate, kap. Cors, van Brouwershaven naar Batavia vertrok ken zijn de HH. N. H. Henket en J. G. van Gendt Jun., als ingenieurs 2e klasse en C. J. van Doorn als aspirant-in genieur. Genoemde heeren zullen op Java, onder de leiding van den heer Stieltjes, die met den heer van Panhuijs reeds voor eenige weken derwaarts is vertrokken, werkzaam zijn ot het doen der noodige opnemingen eu het maken van plan nen voor het. ontwerpen van spoorwegen op Java. Aangenaam zal het zeker ieder zijn te zien, dat, terwijl vroeger dikwijls voor Oost-Indië personen benoemd werdendie veel protectie hadden maar onbruikbaar waren, men thans ingenieurs der waarts zendt, die zoowel door theoretische als praktische be kwaamheden uitmuuten. Heden Diugsdag heeft het achtingswaardig hoofd van het gewestelijk bestuur van Zuid-Holland den leeftijd van 70 jaren bereikt. Vereerd met het vertrouwen des Konings in verschillende staatsbedieningen gedurende een groot aantal ja ren heeft Jhr. Bidder van der lieim van Duivendijke als HD. commissaris in deze provincie en als Voorzitter van het collegie van HH. Curatoren der Leidsche Hoogeschool ook aanspraak op de belangstelling in die gebeurtenis van de zijde der ingezetenen van Leidenomdat in vele opzigten de belangen dier gemeente in verband staan met de wijze, waarop liet hoogste gezag in dit gewest eu de zorg voor den bloei der doorluchtige stichting, die Leiden tot eer en voordeel strekt, wordt uitgeoefend en behartigd. De persoonlijke hoe danigheden en de ambtelijke bemoeijingendie daarin zich openbaren, verdienen te worden erkend en zij geven over vloedige aanleiding eu grond tot een ongeveinsde huldeter wijl elk rechtgeaard burger den wensch zal willen ontboeze men, dat Z. E. nog lang voor die gewigtige betrekking worde gespaard. - Op dezen dag zal de Burgemeester van Lei den de tolk van die gevoelens zijnwanneer hij zich schaart, als Voorzitter van het bestuur des hoofdplaats van het arr. van dien naam, in den rij der aanzienlijke mannen, die zich vereenigd hebben op het Raadhuis van de residentie, met het doel, om op een plegtige wijze aan Z. E. een aandenken in zilver overtebrengen, ter gelegenheid van dezen gedenk- waardigen feestdag. - De Burgemeesters der verschillende ge meenten der provincie hebben, op uituoodiging "van hunne ambtgenooten te GoudaOudewater en Hekendorp zich be ijverd, om tot de aanbieding van dit geschenk bijtedragen en wel moet de waarde Van den man die zulk een hulde ont ving, in de algemeene achting rijzen, als zij, die 't meest bevoegd zijn die te schatten- welk een verscheidenheid van beginselen er ouder dat aanzienlijk personeel moge heerschen - tot zulk een doel zamenstemmen. Er is een gebiedwaarop zij, die 't eerlijk en goed meenen met het algemeen welzijn, elkander kunnen en willen ontmoeten, 1t Is dat, waarop men aan ware verdiensten hulde bewijst. Zoo zij het meer en meer in hooger en lager kringen. De centrale commissie tot bevordering van liet oprig- teu eener nieuwe en voldoende sterrewacht te Leiden heeft in de maand December des vorigen jaars hare laatste bijeen komst gehouden in het onlangs voltooide gebouwom hare rekening en verantwoording vasttestellenwaaruit bleek dat door hare bemoeijingen de som van 25,708,80 in 's Rijks Schatkist is gestort. De Nederlandsche liefdadigheid was steeds onuitputtelijk in het uitvinden van middelenomwaar nood heerscht, de hand te reiken en bijstand' te verleenen. Onze dagen geven daarvan op nieuw treffende en verrassende blykenen in Lei' den blijft men niet achter, 't Is een geniaal denkbeeld der uitgevers van een plaatwerk met bijschriften, getiteld: Ijs vermaak op de Maas te Rotterdamom dat werk op nieuw uittegeventegen een zeer matigen prijs, ten voordeele van de noodlijdenden door den Watersnood. Zy zullen niet te ver geefs aankloppeu bij hendie langs dien weg de behoeftigen met ƒ1.50 voor elk exemplaar kuiiuen bevoordeelen. - Die van hot Ijsvermaak gebruik maken, viudeu op het Galgewater een zeld zaam voorkomende en daarom gedachtenisvolle gelegenheid orn te gedenken aan de spreuk van Vondel't Vermakelijke en 't Nut wordt hier van pas gemengd, -t als zij slechs even aanwippen op Rijnziclitwaar de heer Rutgers zich beijvert, om ook tot dat doel op een lofwaardige wijze medetewerken De thermometer van Fahrenheit teekende Maandag 's namiddags te 5 uur 19°, te 8 ure 15°. te 10 uur 13° en te middernacht 12°. Heden (Diugsdag) 's morgens te 3 uur 13°, te 5 en te 8 uur 12°, te 12 uur 16°, te 2 uur 15° en te 4 uur 13°. Erratum: In ons blad van gisteren werdt gemeld: Maan dag namiddag te 4 uur 29°, moet zijn 19°,

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2