N°. 271. Dingsdag 15 January. A0. 1861. Binnenlandsch Nieuws. WATERSNOOD. Aan het Bureau van dit blad is een bus geplaatst tót ont vangst van giften voor de noodlijdenden door den Watera- nood, opdat de liefdadigheid onzer stadgenooten, wier vaders 54 jaren geleden, bij de ramp die Leiden trof, zooveel genoten, al is het niet in dien overvloed, zich toch schit terend openbare. Keeds is ontvangen van L. D. een bankbillet van f 25.;- uit een kinderspaarpot 4.42 en zeven stuks verminkte Bel gische Centen, van B. 2.50. Z. M. de Koning heeft bij de Anneninrigting te 's Hage en elders voor HD. bijzondere rekening een aanzienlijke hoe veelheid kleedingstukken doen aankoopenter onverwijlde uit reiking aan de slagtoffers van den tegenwoordigen watersnood. Bij menigeen wordt thans de dankbare herinnering verleven digd aan 's Konings grootmoedige liefdadigheid, ook tijden» den watersnood in 1849 en 1855. Op bevel van de Kegering bakt de garnizoensbakkery te Utrecht aanhoudend voor de noodlijdenden; maar men weet niet hoe het brood te verzendenofschoon te Utrecht een ge- heele transporttrein-compagnie in bezetting ligt, die tot het vervoer naar Bommel bijzonder geschikt is. Volgens berigt uit Zalt-Bommel van II. Zondag was de waterstand 6.68 el, val 14 duim in 24 uren; het vloedwa ter o.92 el gevallen 30 duim in 24 uren. In den Meidijk zijn twee openingen gemaakt; - de artillerie werkt met kracht, om meer diepte te maken. Het water is na het vastzetten van het ijs voor Nijme gen aanmerkelijk gezakt, waardoor de benedenstad zeer is ver ligt, daar de dammen, welke men had gezet, waren doorge broken en het water in vele huizen doorgedrongen. Van de Maas zijn de berigten veel gunstiger. Hemmen Appeltern en Alphen zijn buiten gevaar. - Te Ochten is een scheur in den dijk ontdektter lengte van 40 el en ter breedte van 1 palm. De Maas en Waal waren Zaturdag vallende. Te Tiel geschiedde de passage te voet. De predikant van Poederoijen is, na zijn geheele woning met de daarin aanwezige meubelen en levensmiddelen ten dienste der behoeftige leden van zijn gemeente te hebben ge steld, Zondag niet zonder levensgevaar over de Maas ver trokken en spoedig met levensmiddelenkleedingstukken en geld teruggekeerd. De pastoor van Ammerzoden was op den zolder zijner woning gevlugt en had er twee dagen zonder eten in de koude doorgebragtalvorens hij met een schuit werd afgehaald. Te Heusden werden 332 noodlijdenden ver pleegd, waaronder vele zwangere en zogende vrouwen. Te 's Hertogenbosch bedroeg het getal Vrijdag 11. reeds 1200 en 't vermeerdert dagelijks, 't Is nog niet met zekerheid te melden, hoeveel menschen zijn omgekomen. Men noemt den heer van Nispen van Sevenaar als op volger van den Graaf van Zuylen van Nijevelt, Minister van Buitenlandsche Zaken, wiens aftreding wordt toegeschreven aan gebrek van overeenstemming met den Minister van Hall. Eenige handelaars te Antwerpen hebben zich tot den Nederlandschen Consul aldaar gewend en hem aangespoord, om een beroep te doe» op de weldadigheid ten behoeve der slagtoffers van de overstrooming in Nederland, ten gevolge waarvan bij den consul een inschrijving is geopend. De buitengewone opziener van de jagt bij den heer H., op den Loosduinschen weg, heeft aan een jongen, bezig zijnde met het steken van paling, een schot toegebragt, waardoor hij ernstig verwond is geworden. De opzigter is naar het huis van verzekering overgebragt. De heer M., Notaris te Workum is in de nabijheid der stad dood aan den weg gevondenten gevolge van een nood- lottigen val uit zijn rijtuig. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Asch de can- didaat J. C. Schagen van Soelcnte Ulrum Ds. C. P. Hof stede de Groot te Dwingelo. Aangenomen het beroep naar Hulstdoor Ds. C. Buijze te Kleverskerke en te Doesborgh door Ds. A. Couvéete Schoon- derwoerd. Bedankt voor het beroep naar Eelde door Ds. J. L. de Boer te St. Jacobi parochie; naar Zeerijp door Ds. J. B. Knot- nerus te Vriezenveen. Ds. B. B. J. Mosselmans te Assendelft heeft het beroep naar de Hervormde gemeente te's Hertogenbosch aangenomen. Te Leiden heeft zich onder het voorzitterschap van Prof. M. de Vries een sub-commissie gevormd tot verzame ling van bijdragen voor een standbeeld ter eere van Vondel te Amsterdam. Wij vernemendat dit jaar het muziekgezelschap Sempre Crescendo de herinnering zal vieren van zijn dertigjarig be staanwaartoe de Hooglandscbe Kerk welwillend i9 afgestaan. Bij die gelegenheid zal ook plaats hebben een réunie van de Oud-leden van dat gezelschap. IEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post/ 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Hommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 n. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 n. 3 zn.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Postbusligtingen aan de LakenhalKatoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 7 u. 55 m., 'smiddags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m., 'savonds te 8 u. 10 m.Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89^ uur. 2 it tingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. - Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op deu Ouden Singel, 'smorgena van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen, dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1