v- N°. 269 A0. 1861. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents segel- recht, voor elke plaatsing. Afzonderlek* Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 n. 3 m.; 9 u. 13 m. 'Naar Haarlem'1 en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te7 u. 55 m., 'smiddags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m., 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89| uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur.- Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. —Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvan 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aecijnsen, dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9X uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. WATËRSNOOU. Aan het Bureau van dit blad is een bus geplaatst tot ont vangst van giften voor de noodlijdenden door den Waters nood, opdat de liefdadigheid onzer stadgenooten, wier vaders 54 jaren geleden, bij de ramp die Leiden trof, zooveel genotenal is het niet in dien overvloedzich toch schit terend openbare. Reeds is ontvangen van L. D. een bankbillet van 25.;- uit een kinderspaarpot f 4.42 en zeven stuks verminkte Bel gische Centen. Z. M. de Koning heeft Donderdag in een bijzonder ge hoor ontvangen den baron van Pallandt, burgemeester van Arnhem, die daarna de residentie weder heeft verlaten. Z. K. H. Prins Frederik is in de residentie terug gekeerd. Het berigt, iu sommige dagbladen voorkomende, dat de Koning en de Prins van Oranje reeds Woensdag morgen de residentie hebben verlaten, om zich naar in nood ver- keerende streken te begevenis ongegrond en voorbarig, Men verneemt dat Z. M. de Koning een som van dui zend gulden heeft gezonden, om iu de eerste behoeften der noodlijdenden door den watersnood te voorzienen dat op Zr. Ms. last onderscheidene militaire bakkerijen brood voor hen zullen bakken en wijders kleedingstukken herwaarts zul len gezonden worden om aan de hulpbehoevenden te worden uitgereikt. Volgens telegrafische beriglen uit Zalt-Bommel was Don derdag morgen de rivier vallende, doch het vloedwater om de stad toegenomen. De gemeenschap met Utrecht is behouden en dit is de eenige weg, waar langs de stad, met vlugtelin gen gevuld, van het noodige wordt voorzien. Het gevaar was nog niet gewekenwant de dijken zonken weg. Te Rossum is nog slechts ée'n huis boven water. De ellende der aange voerde dorpelingen is onbeschrijfelijk. Niets echter is verschrikkelijker dan de toestand in den Bomraelerwaard; de dorpen Hedel, Ammerzoden, Driel, Kerkwijk, Rossum, Well, Zuilichem enz., een uitgestrektheid van 57,000 bunders grond, staan zoo diep onder water, dat men slechts de daken der huizen kan zienduizende menschen en honderde stuks vee hebben op de dijken eene laatste schuilplaats moeten zoeken en daar zijn zij dag en nacht aan de nijpendste koude blootgesteld terwijl mede het gebrek aan voedsel zich overal doen gevoelen. Te Kerkwijk nabij Bommel zijn 2 a 300 man opge sloten die aan alles gebrek hebbenen die niemand kon hel pen. Ook het Land van Heusden en Aitena verkeert in het grootste gevaar; de laatste ontvangen tijdingen melden, dat er bijna geen hoop meer was den Maasdijk te Veen te houden en wanneer die ongelukkig doorbreken mogt, dan ziet het er in die streken even rampzalig uit als iu den Boramelerwaard Uit Berchem meldt men, dat het gedeelte beuoorden den grind- en klinkerweg geheel geïnundeerd is en dat op sommige punten het water over den weg loopt. De Erfdijk onder Her pen is doorgebroken. Volgens berigteu uit Gorinchem was het geheeie dijk- leger van den Alblasserwaard opgeroepenofschoon voor het oogenblik nog geen gevaar bestaat, blijft de toestand toch ongunstig, 't Is een wijze maatregel van voorzorg voor het geval, dat de Tielerwaard mogt bezwijken. De Burgemeester van Hedel heeft aan die van 's Her togenbosch kennis gegevendat alle huizen onder water staan en er in die gemeente 1400 en te Ammerzoden en Well 2000 menschen gebrek haddendaar er niet gekookt of gebakken kon worden, zoodat er geen brood voorhanden was, verzoe kende zoo spoedig mogelijk brood te willen zenden, benevens een paar honderd ijzeren krammen en touwom het vee langs den dijk vasttezetten. De gevraagde hulp is den eigen dag verleend. Men zegt, dat de school te Hedel, waarin vele menschen geborgen wareni^ afgebrand. Omtrent de doorbraak te Cuyck wordt gemeld, dat de vlugtelingen uit de heide in de school en in het huis van liefde opgenomen werden. Te Boxmeer was de angst niet min der groot en al wat leveu ontvangen had sloeg de handen aan het werk. Volgens opgave in de Tielsche Contant zijn er bij de Watersnood omgekomen voor zoover bekend is 113 menschen, 1441 stuks vee, beschadigd 424 en weggespoeld 783 huizen. In 's Hertogenbosch zijn bij de vierhonderd uit den Bomraelerwaard gevlugte noodlijdenden opgenomen. Naar wij vernemen zyn, ten gevolge van den dreigen den toestand der rivieren, de telegraafkantoren te Gorinchem Arnhem, Bommel, Culenborg en Tiel den geheelen geopend ten einde berigteu omtrent den waterstand te^vvis9e- leti; ten gevolge daarvan is het personeel van telegraafkan toren aldaar versterkt. Ten behoeve der rivier-corresj^mdentiën zijn tijdelijk telegraafkantoren opgerigt te Lent en te Vreeswijk.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1