V? j\°. 268. Vrijdag 11 Januarij. A0. 1861. Binnenlandsch Nieuws. WATERSNOOD. Aan het Bureau van dit blad is een bus geplaatst tot ont vangst van giften voor de noodlijdenden door den Waters nood, opdat de liefdadigheid onzer stadgenooten, wier vaders 54 jaren geleden, bij de ramp die Leiden trof, zooveel genoten, al is het niet in dien overvloed, zich toch schit terend openbare. Beeds is ontvangen van L. D. een bankbillet van 25. Naar men verneemt is Z. M. de Koning voornemens, zoodra de berigten ten opzigte der rivieren nog ongunstiger mogten worden, zich onmiddelijk naar de gevaarvolle plaatsen te begeven. Naar men verneemt zal H. M. de Koningin-moeder in den aanstaanden zomer een reis naar Busland doen. Men verneemt, dat de Commissie uit de Tweede Ka mer der Staten-Generaalbelast met het houden eener enquête over den toestand van de Maas, in den loop dezer maand nog eenige getuigen zal hoorenen reeds tot dat einde een oproeping aan eenige maasschippers heeft gerigt. Intusschen wordt het rapport der Commissie, en wel bepaald het verslag van de verklaringen der getuigenreeds gedrukt. Den 8 dezer overleed te 's Hagein den ouderdom van 74 jarenden heer M. J. Brepoels ridder van het Legioen van Eer, gepensioneerd luitenant-kolonel, vroeger Komman- dant van het Invalidenhuis te Leiden. De baron van Pallandt, burgemeester van Arnhem, is in de residentie aangekomen en aan het Hotel Paulez afge stapt. Men wil wel, dat zijn komst te 's Hage in verband staat met het nemen van maatregelendie de overstroomin gen in Gelderland mogten noodzakelijk maken. Uit Poederoijen schrijft men het volgende: //De toestand is hier hartverscheurend; het water van de Waal loost zich over onze dijken in de Maas; alles is gevlugt wat vlugten kon naar den overkant, waar bet ook op inbre ken staat. Het huis van den Heer, dat boveudijks gelegen is, zit vol menschenvee is er ook in geborgenevenwel staat daar in de benedenvertrekken ook water. Het vee staat ook op den dijk tot de uijers in het ijs en wordt nu en daD door den stroom medegevoerd. Geen eten voor menschen noch voor vee; brood is niet te krijgen voor arm noch rijk. Den dominé heeft mentot redding van zijn leven daartoe ge noodzaakt zien vlugten in een schuitmen weet niet waar hij is terecht gekomenmen zegt te Veen. Wat van zijn naaste buren is geworden is onbekend; men weet niet of zij gevlugt zijn of boven in hunne huizen zittenstervende van honger en gebrek, men kan elkander door den vreesselijken stroom niet genaken. In Bommel .moeten twee honderd uit gehongerde menschen aangekomen zijnonze ongelukkige dorpsgenooten kunnen daar onmogelijk heen. Voor er .door menschlievendheid hulp en giften naar ons toegekomen zijn; kunnen reeds velen bezweken zijn." Volgens de laatste rivierberigten is het water in 24 uren van 16 tot 45 duim gevallen en was er steeds veel drijfijs. Te Tiel evenwel was het water een el gewassenmaar de was verminderde. Te Bommel was het dringend gevaar voor het oogenblik voorbij en bet water langzaam vallende. De dijk te Heesselt was nog behouden. - Langs de linker Maasdijken is de gemeenschap tusschen 's Hertogenbosch en Grave ge stremd. Een nader telegrafisch berigt uit Zalt-Bommel van Woens dag avond ten zeven uur luidt dus: nDe stad is rondom in het water, dat met succes gekeerd wordt. Wij blijven veilig. //Een menigte landlieden is hier heen gestroomd. Alle eenig- zins bruikbare localen zijn opgevuld met vlugtenden. Wij heb ben hier zoo veel werk met het bedeelen en verzorgen van de talrijke slagtoflers der vreeselijke ramp, dat er geen oogen blik tot het voeren van eenige geregelde correspondentie over blijft. Het ijs zit vast. Het water is langzaam vallende: staat 4.78 el. »De Commissaris des Konings in Gelderland heeft een com missie ter ondersteuning benoemd voor het ressort Zalt- Bommel, waarvin voorzitter is de heer F. W. de Virieu alhier." Uit Groningen wordt berigt, dat aldaar in de Zwanen- straat een eigenaardig voorval plaats haddat welligt anderen ter waarschuwing kan strekkeu. Daar namelijk wegens hetbe- vriezeu van bat water in den gazometer het gaz niet wilde branden, had de bewoner van bedoeld huis over dien gazo meter een zak. gelegd en daaronder vuur geplaatst, om zoo doende bet flater te ontdooijen. Al spoedig echter gingjjpa de hitte de gazpijp loser had nu uitstrooming plaats en daarna een vrij hevige ontploffing, waardoor een ^der 'rameri grootendeels is verbrijzeld. Door spoedig aangebfragte hulp, ook door geëmployeerden van de gaz-fabriek, wa'é echter de "4*" LEIDSCH DAGBLAD. De prijs der Advertentiën is voor elke* regel Zes Cents, behalve 33 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijks Nommera Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 n.3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 n. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 n. 47 m.; 7 u. 57 m. Postbusligtingen aai de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat'smorgens te7 u. 55 m., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 n»., 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89f uur. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. - Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bier eau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op deu Ouden Singel, 'smorgens van 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8—1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen, dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1