Laatste Berigten. OFFICIEEL NIEUWS. Adverlentiën. J. HEENKCurator. PROGRAMMA AAN PRIJSVRAGEN, <%FBEBLHVT« LEIDEN bevordering van Italie's eenheid. Voorts stelt de partij zich ten doel om, door alle middelen de nationale zaak bij de be volking levendig te houden en vrijwilligers aantewerven voor den aanstaanden veldtogt onder Garibaldi, onophoudelijk de leus te doen hooren: Venetie en Romeadressen in het leven te roepen tot vertrek der Fransche troepen te Rome en den Koning te bedreigen te zqllen handelenindien hij stilzit. Want, zoo wordt in het programma gezegd, de partij moet zich sterk maken tot het volgen van een anderen weg (de republiek), indien het blijken mogt dat de weg, die thans ge volgd wordt (de monarchie) niet tot het beoogde doel leidt. Ten slotte dient dat het programma den raad geeft, een uit gebreide maatschappij te vormen en vooral onder de soldaten en werklieden recruten te wervenen voorts voor hare leden naar gelang van ieders middeleneen maandelijksche bijdrage van 25 c. of van 1 franc verpligtend te stellen. Op die wijze, zoo wordt gezegdzal men in het bezit komen van manschap pen en geld( de twee noodzakelijke elementen tot het voeren van oorlog. De hertog de Larochefoucald heeft dezer dagen 8 stuk ken geschut naar Rome gezondenwelke hij den Paus ten geschenke aanbiedt. Uit Bombay wordt van 12 December het volgende ge meld: De troepen van Campbell zijn van Sirkirs terugge dreven, met verlies van 80 a 40 man en een stuk geschut. In Darjeeling heerscht gisting. Te Suratte en Bassein heb ben ter zake der directe belastingenongeregeldheden plaats gehad; de ambtenaren, met de invordering belast, zijn mishandeld. De invoerhandel ligt geheel stil. Een brief uit Parijs zegt, dat een aldaar uit Engeland teruggekeerde Fransche fabriek-eigenaar zich hoogst voldaan heeft verklaard over de bereidvaardigheidwaarmede hem te Manchester, Birmingham en Glasgow toegang tot alle fabrie ken is verleend. Hij acht den Engelschen fabriekant veel be kwamer dan den Fransehen in het organiseren van den ar beid; in andere opzichten den Franschen werkman volmaakt gelijk aan den Engelschen. Hij gelooft, dat de op Britsche voortbrengselen bij den invoer in Frankrijk gelegde rechten binnen twee jaren verder belangrijk zullen worden verminderd. Een beroemd geneesheer te Parijs had onlangs een eenig kind van zeer vermogende ouders behandeld en genezen. De dankbare moeder begaf zich daarop naar den geneesheer en zeide dat, hoewel zijn diensten niet te beloonen waren, zij hem echter verzocht een door haar zelf bewerkte porte-mon- naie te willen aannemen. De doctor gaf haar vrij norsch te kennen dat kleine geschenken wel de vriendschap onderhou denmaar dat zijn huishouden daarvan niet kon bestaan. De dame vroeg hem daarop hoeveel zij hem schuldig was en kreeg tot antwoord: 2000 fr. Zij opende de porte-monnaienam er vijf bankbilletten ieder van 1000 fr. uit, reikte 2 daarvan den geneesheer over en stak de overige drie met de porte-mcm- naie weder bij zich. De doctor keek verbluft dit aan en be treurt zijn inhaligheid, te meer nu het geval openbaar is ge worden. Zalt-Bommel, 6 Januarij. De communicatie met Brake! is, door het wegspoelen van 300 el dijk, gestremd. Als het water niet zakt is de dijk niet te houdenen dan moet de Bomme- lerwaard onderloopen. De Voorzienigheid kome deze arme lieden te hulp! Reeds is het noodsein op den toren aange- bragt. Het is hartverscheurend te zien, hoe de menschen met hun have en goed naar de stad vlugten; het water is sedert gisteren 73 duim gewassen en staat nu 4 el 98. New-York, 21 December. De Wetgeving van Zuid-Carolina heeft bij algemeene stemmen besloten de Unie te verlaten. Dientengevolge heerschte te Washington een groote agitatie. Zuid-Carolina heeft te Havana twee oorlogschepen aangekocht. De heer Buchanan heeft aan den Majoor Anderson bevolen het fort van Moultrie overtegeven indien het aangevallen mogt worden. Parijs, 6 Januarij. Het bal op de Tuileriën is uitgesteld, ten gevolge van het overlijden van den Koning van Pruissen. Weenen, 6 Januarij. Uit Pesth wordt berigt, dat aldaar een conflect is ontstaanten gevolge waarvan het garnizoen het noodzakelijk heeft geacht tusschen beiden te komen en gebruik te maken van zijn wapenenvijf personen zijn hier door zwaar gekwetst. Eerste huwelijks-afkondiging op Zondag 6 Jan. 1860. - Willem Frederik Segaar, jm. 28 j. en Maria Jacoba Flippo jd. 27 j. - Stephanus Winters, Wedn. van Wijntje van der Werf, 62 j. en Agnes Laurensen, Wed. van Martinus van Buggemen, 52 j. Aan Burgemeester en Wethouders is vergunning aange vraagd door: 1°. de Heyder C°., fabriekanten alhiertot het doen plaatsen van een stoomwerktuig ten behoeve hunner nieuw op te rigten stoomweverijmet daarbij behoorende drie stoomketelsgelegen aan den Stads-Vestwal Sectie A. N°. 278 en door Theodorus Johannes Bousic, smid, wonende alhier, tot het houden van een meststaal, op een werf achter zijn huis aan de Varkenmarkt, geteekend Wijk I. N°. 150. De eigenaars en bewoners van de naastbij gelegen en be lendende panden zijn ten opzigte der informatiën de com mode et incommodoopgeroepen, om zich in hun belang te vervoegen op het raadhuis der gemeente op Maandag den 10"1 Jan. des voormiddags te 11 ure. Men vraagt ten spoedigste eene fatsoenlijke KINDER MEID. Kost en inwoning worden niet verschaft. Te bevragen bij de Boekbandelaren VAN DEN HEUVELL VAN SANTEN (Breedestraat) alhier. "Uerificatie van schulden. De bekende en onbekende Schuldei- schers de bevoorregte en de Pand- of Hypotheekhebbenden daaronder begre pen in het faillissement van WILLEM LELIEVELD, Timmermanaannemer en Koopman te Oude Wetering binnen Al kemade worden opgeroepen, om op Za- turdag, den 12den Januarij aanstaande, des morgens ten elf ure, te verschijnen ter Raadkamer van de Arrondissements- Regtbank te Leidenten einde over te gaan tot de verificatie hunner schuldvor deringen. Ontvangen van S. M. ten behoeve van de Kraamvrouw met de drie Zonen aan het Bureau van dit Blad: 3 Nachtponnen, 9 Luijers en een Vrouwenhemd. Wij bevelen het gezin verder in de lief dadigheid van onze Stadgenooten aan. Alles is welkom, nieuw of gebruikt; geld of goed, levensmiddelen of brandstoffen. - Wie spoedig helpt, helpt dubbel. UITGESCHREVEN DOOR DE der Vereeniging ter Bevordering van Fabriek- en Handwerk-Nijverheid. 1. Het maken van een kruis-kozijn met vier gelijke en gelijkvormige openingen, groot 30 dm. vierkant van greenen 8—10 dras. hout, aan beide zijden met sponningen bewerkt, waarin een eiken 2 dms. plankje vier en zestig maal gepast wor dende, zuiver digt sluit10. 2. Het maken van het bovenste deel van een halfcirkelvormig deurkozijn met raam, hetwelk op den hoek van eene straat kan geplaatst worden en waarvan de ronde hoek getrokken is met eene straal van 1.10 el. Dit voorwerp te vervaardigen op l- deel vau de ware grootte; diegene, welke de teekening naar dezelfde maatstaf vervaardigd daarbij overlegt zal de voorkeur genieten, ƒ15.— 3. Houten modellen om twee conische radertje* naar te gieten, op elkander naar vereischte wer kende waarvan het grootste 30 dm. middellijn met 36 tanden en het kleinste 23 tanden heeft, 4.— 4. Een zestal verschillend i gebeeldhouwde krullen van mahonyhout ter dikte van 2 dm., lang 16 dm., welke alle geschikt zijn om regt- hoekig ten opzigte van elkander geplaatst te worden6. 5. Een kroonstuk voor een makelaar, gewoon lijk Morgenster of ook wel Duivelskop genaamd, met piramidale, kegelvormige en geslingerde looden punten, staande op een piëdestal van zink met deklijstje mede van dit metaal. 5. 6. Een dakraam van zink n°. 14 met open- draaijend raam ter grootte van 60 bij 80 duimingedeeld voor zes glasruiten. f 6.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 3