Buitenlandsch Nieuws. tot het ontwerpenvaststellenhandhaven en naleven van plaatselijke strafvorderingen verpligt is.) De directeur der Italiaansche opera te Amsterdam heeft Mevr. Bosa de Yries geëngageerddie voor het eerst weder in de opera Norma zal optreden. Onlangs is het kantoor der domeinen te 's Hertogen bosch opgeheven en zijn de werkzaamheden daarvan opge dragen aan de ontvangers der registratie te 's Bosch en te Breda. Thans zou er een aanzienlijk deficit is de kas van den gewezen ontvanger zijn ontdekt. Men spreekt van een te kort van f 50,000 a 60.000. De verdachte moet voortvlugtig zijn. Het spel wordt als de naaste oorzaak dier daad genoemd. De Gemeenteraad van Botterdam heeft een som van f 250 bestemd tot den aanbouw van een kast om het stand beeld van Tollens, ten einde dat beeld te beschermen tegen den invloed van weer en wind en tegen het verkleuren bij het ontbotten der boomenzullende die kast voorzien zijn van een deur, om den belangstellenden de gelegenheid te laten tot bezigtiging van het beeld in het wintersaisoen. Bij de behan deling van het daartoe strekkende voorstelwerd de opmerking gemaakt, dat het beeld nu reeds geacht moest worden, aan koudesneeuw en wind gewend te zijn. LI. Zaturdag heeft het Boekverkoopers-collegie te Gro ningen zijn 50jarig bestaan gevierd. De voorzitter, de heer J. Oomkes, opende de feestviering met een belangrijke rede, na het uitspreken waarvan de leden verrast werden door een com missie uit hunne gezamenlijke bediendendie het collegie na mens allen ten geschenke aanbood een prachtig zilveren inkt- stel, met een fraai ingebonden album, bevattende de hand- teekeningen van die bediendenals blijk van achting en ge negenheid, en ter gedachtenis van dit feest, hetwelk met een prachtig souper werd besloten. Men verneemt, dat Zondag 6 Januarij te Noordwijker- hout de proponent Dr. J. A. Lamping als herder en leeraar bij de Hervormde gemeente aldaar zal worden bevestigd door den te Leiden beroepen predikant Dr. G. van Gorkom. De Zwem- en Badinrichting Bijnzigt buiten de Morsch- poort aan het Galgewater is het geheele jaar door geopend en ook thans voor de leden toegankelijk; - niet om zich te baden, maar als een aangename lust- en rustplaats voor al die belang stellen in een fraai wintergezicht, dat het verblijf aldaar oplevert. De directeur maakt het hundie zijn inrigting bezoekenaangenaam en gemakkelijkvoor schaatsenrijders zoowel als voor hendie gaarne zien schaatsenrijdendew'ijl hij zorgt voor een behoorlijke ontvangst en zijne inrigting productief wil maken tot veraangenaming der leden, wier rechten ook gelden, al is het bassin niet vloeibaar. Op het ondiep gedeelte van het bassin tochis een uitmuntende ge legenheid voor kinderenom zich in het schaatsenrijden te oefenen. *De Zwemschool, reeds vroeger een uitstekende inrigting, was het vooral na de belangrijke uitbreiding, die zij heeft on dergaan. De zomerconcerten waren alleraangenaamst, de be diening perfect: de directeur ijverig als altijd." Leidscke Stu dentenalmanak 1860 bl. 160.) De machinist S. K. Boonstra, van den Ned. Bijnspoor- weg, voorkwam Donderdag door zijn activiteit en oplettendheid een ongeluk op dien weg. Met den trein van 4 uur 10 min. Emmerik verlaten hebbende, zag hij tusschen Elten en Zeve naar op dezelfde spoorlijn een trein op zich afkomen. Hij wist echter den door hem bestuurden trein spoedig genoeg te doen ophoudenom ongelukken te voorkomen. De passagiers wa ren genoemden machinist voor zijn gedrag bij uitnemendheid dankbaar. Het 's Gravenhaagscli Weekblad schrijft, naar aanleiding van het onderwijs in het maleischdat te Parijs openbaar en kosteloos onderwijs wordt gegeven ^Wanneer wij de handelingen van den Franschen Keizer in China, Cochin-China, Japan en elders nagaan, dan ziet men, dat hij veel doet om Frankrijk's invloed in het Oosten uit te breiden. Frankrijk doet ook veel voor zijn koloniën. //Verwonderlijk is het echter, dat Frankrijk het eerste land is, waar openbaar onderwijs in het Maleisch wordt gegeven. Indien er één land is, dat belang heeft om de taal van den Indischen Archipel bovenal meer bekend te doen wordendan zijn wij dat. Geen volk ter wereld was daartoe dan ook beter in staat, nu wij sedert drie eeuwen met Indië in aanraking komen. En wat gebeurt in dit opzigt? Niets, en nogmaals niets. De taal is intusschen de krachtigste baud tusschen vol keren. *Aan de Delftsche academie wordt bij uitsluiting in ons land aan de studenten de Maleische taal onderwezen. Het is waar, de toekomstige ambtenaren voor Indië moeten die daar leeren. Maar toen hier ter stede het bekende proces der Ma- leijers gevoerd werd (het waren niet allen Maleijersdit geven wij toe) was de heer Boorda op reis, en het waren personen, vreemd aan de academie, die tot translateurs dienden. //Buiten die instelling echter is ons geene openbare gelegen heid bekend, om die taal te leeren. En kosteloos onderwijs op staatskostenMen denkt er in ons land niet aanmaar men geeft het in Frankrijk." Men schrijft uit Luxemburg, 23 Dec., aan den Indé- pendant van Arlon Men houdt zich hier veel bezig met zeer hevige tooneelen welke eenige dagen geleden plaats hebben gehad op een ban ket van onze Kamer, waarop prins Hendrik en de leden van het gouvernement genoodigd waren. Een afgevaardigde, die niet in het groothertogdom geboren is, die reeds in 1848 wanorde veroorzaakt heeft en die be hoefte schijnt te gevoelen, om zich te doen opmerken, bragt op den Voorzitter der Kamer een toast uit, waarin hij zich met groote hevigheid tegen de Koningen in het algemeen uit drukte, zonder onzen Vorst noch Zijnen op het gastmaal ge- noodigden vertegenwoordiger te ontzien. Ten gevolge van de zen toast ontstond een groote verwarring, daar de een den spreker laakte en de ander hem goedkeurde. Zeer levendige ophelderingen werden gewisseld, waarin sprake zou geweest zijn van degenstekenmen spreekt van getuigen die aange duid zouden zijn. De Voorzitter van het gouvernement moet veel geestkracht aan den dag gelegd hebben om den verte genwoordiger des Vorsten te doen eerbiedigen; men zegt dat de Voorzitter der Kamer levendig gekwetst was, omdat, toen hij het woord wilde nemener afgevaardigden waren die niet opstonden, en anderen die weder gingen zitten, nadat zij op gestaan waren, aan het woord: zitten! dat uitgesproken werd gehoorzamende; men voegt er bij, dat hij zijn ontslag wilde indienenomdat hij niet met den eerbied bejegend waswaarop hij recht meende te hebbenen dat hij alleen toegestemd heeft in zijn hoedanigheid te blijvenomdat zijne vrienden der Kamer hem deden begrijpen door de feitendat zij geenszins voornemens waren geweest hem te verlaten. Men wist dat er eene stille oneenigheid tusschen verschil lende leden van ons gouvernement en van ons Parlement heerschte, dat er vurige naijver bestond welke bedwongen werd; men is evenwel eenigzins verwonderd over de hevigheid der uitbarsting, welke heeft plaats gehad. Prins Hendrik gedroeg zich in deze onaangename aangele genheid met groote gematigdheid. Hij nam het woord om van de genegenheid des Koning3 en van de zijne jegens de Luxem burgers te spreken; hij haalde als bewijs van deze toegenegen heid de verwerping aan van de voorstellen tot afstand van het Groot-Hertogdom. Maar men antwoordde hem, dat hij geen reden had zich daarover te beroemenomdat de afstand van het Groot-Hertogdom niet zou kunnen plaats hebben zonder de toestemming der Luxemburgers, welke nimmer zou gege ven zijn. Dit alles getuigt van de weinig monarchale ge voelens. Te Pforzheim heeft een jong mensch den burgemeester doodgeschoten, alhoewel hij hem niet kendeomdat deze amb tenaar onder meerdere boomen een linde had laten snoeijen, waaraan een geschiedkundige herinnering was verbondenen waaraan daarom minder werd geraakt. Onder dezen boom had den namelijk 4 Pforzheimers den 6 Mei 1622 hun marktgraaf na den slag bij Wimpfen neergelegd, nadat zij alleen waren overgebleven van de 400 burgers, die den graaf uit 's vijands hauden redden.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2