H.H. GRUTTERS. HOEVEELHEDEN SPIJS, Advertentiën. Het Bestuur van de BURGER SPIJSBEREIDING van den tieilluslreerden Almanak OFFICIEEL NIKUWS. Nationale Militie. voor het jaar 1861. kansels van Engeland te zien en de bisschop van Rochester heeft het zijnen pligt geacht in zijn kerspel zijn stem daarte gen te verheffen. Hij zal er bezwaarlijk iets door uitrigten. Ook heeft de bank van Engeland aan al hare ambtenaren verboden »om gedurende de kantooruren baarden te dragen zij heeft echter haar verbod weder ingetrokken. De mode is even sterk als een natuurkracht. De hertog van Newcastle, harer Majesteits Minister van Koloniën, draagt zelfs een ring baard en het laatste parlement kon ook gezigten aanwijzen, die herinneren aan sommige Duitsche portretten in de Flie- gende Blatter. Naar luid van Kaapsche berigten heeft de zendeling Moffat te kennen gegevendat in het land van Matabile waar Mozelekatse regeert, die zijn oorlogzuchtig karakter be gint afteleggen, gunstige vooruitzigten voor zendingwerk en beschaving waren geopend. Een geschikte plaats was door hem tot vestiging van een zendingspost aangewezen en bij een op zijn verzoek gehouden godsdienstoefening was hij tegenwoor dig geweest. De Prins-Regent van Pruissen die door het overlijden van Z. M. Frederik Wilhelm IV den Pruissischen troon be klimt, zal den naam voeren van Koning Wilhelm I. Uit Weenen wordt berigt, dat alleen een staatsbaukroet Oostenrijk redden kan. Er zijn er die nog heil zien in een beroep op de natie, maar elk grondbezitter betaalt bijna 47 pCt. belasting en elk kapitalist verliest 45 pCt. van zijn ver mogen Ligting van het jaar 1861. Oproeping tot de Inschrijving. Burgemeester en Wethouders van Leyden doen te weten dat de inschrijving voor de ligting der Nationale Militie van dit jaar, geschieden moet voor hen, die geboren zijn in het jaar 1843 Dat alle Ingezetenenzonder onderscheidwelke reden tot vrijstelling van de dienst zij ook zouden mogen heb ben, en of zij tegenwoordig of afwezend, of al dan niet in militaire dienst zijn, vërpligt zijn zich te doen inschrijven; dat Ouders, Voogden of Bloedverwanten, in deze voor hunne nabestaanden of pupillenmitsgaders Regenten van openbare Gestichtenvoor de onder hun beheer staanden de belangen moeten behartigendoor de bij de wet gevorderde opgave te doenen daarvoor verantwoordelijk zijn. Dat onder de Ingezetenen ten deze ook worden gerekend de vreemdelingendie den zetel van hun vermogen of bun verblijf in het Koningrijk zijn komen vestigenalzoo zij even als de Inboorlingenverpligt zijn mede te werken tot de gemeenschappelijke verdediging van den Staat, welke hun vei ligheid en bescherming verleent. En roepen dien ten gevolge op, al de in de termen val lende Ingezetenenom te verschijnen in een der vertrekken van het Raadhuis: Op Mahudag den 14 Januarij 1861, Des voormiddags van 10 tot 3 ure, de bewoners van Wijk 1, 2 en 3, en'die van het buiten-territoir der Gemeente. Op Dingsdag den 15 Januarij 1861, Des voormiddags van 10 tot 3 urede bewoners van Wijk 4 en 5. Op Woensdag den 16 Januarij 1861 Des voormiddags van 10 tot 3 ure, de bewoners van Wijk 6. Op Donderdag den 17 Januarij 1861, Des voormiddags van 10 tot 3 ure, de bewoners van Wijk 7 en 8. Vermanende Burgemeester en Wethouders voornoemd wel uitdrukkelijk de belanghebbenden}, zichdoor getrouwelijk op te komenvrij te waren tegen de nadeelige gevolgenwelke uit nalatigheid in deze onvermijdelijk zouden voortvloeijen de boven opgegeven tijdsbepaling in het oog te houden en bij de inschrijving zich te voorzien van hunne geboorte-akten alsmede schriftelijk op te geven hunne woonplaatsen en het wijk en nommer hunner huizenten einde hierdoor voor te komen de onaangenaamhedenwelke voor de ingeschrevenen volgen moeten uit een verkeerde spelling van den naam of een abuis in de opgave der woonplaatsenwaardoor dikwijls de ingeschrevenen te vergeefs worden gezocht bij oproepingen, welke voor hun wezenlijk belang gedaan wordenzullende er, van heden af, ter Secretarie gevaceerd worden, van des mor gens 10 tot's namiddags 3 ure, ter afgifte der geboorte akten, voor diegenen welke binnen deze Gemeente zijn geboreD, Een JONGELING uit deu Burgerstand oud 20 jaren, van de P. G., wenschte tot verdere opleiding bij het Gruttersvak waarin hij reeds sedert vijf jaren is werk zaam geweest, in eenc GRUTTËRM geplaatst te wordenhij verlangt weinig- loon doch eene goede behandeling; incli- nerenden gelieven zich met vrachtvrije brieven te adresseren onder Letter V. aan het Bureau vau het Leidsch Dagblad. te Amsterdamhet Debiet meer en meer trachtende te vergrooten is bereid en gagementen aan te gaan tot het dagelijks Warm bezorgen van naar Gemeenten in het Zuidelijk deel van Noord-Holland of aan een der beide Spoorwegen gelegen wanneer aldaar Cor- poratiën of Personen uitreiking aan BE- HOEFTIGEN mogten willen doen. Het Bestuur voorn., namens hetzelve N. REDEKER. INHOUD Mr. w. van de poll, Aan 1861. - Johan nes Graaf van den Bosch. - f. keijser, fz., Spinnend Klaartje. - h. m. c. van oostkr- zee, Iets over de Stormen. - d. f. van heust, Troost in ziekte. Uit de Oostersche legenden van frtedrich rückert. - g. kellek, 's Gravenhage. - f. keijser fz., Oog en hart. - Emma's eerste debut. (Frag ment uit j. j. cremer's Arme Samuël). - e. s. witkamt, Drinkgebruiken. - d. f. van heijst, Gelijkheid. - Het Mikros- koop. - A. van der Hoop, Jr. - De mijnen van Fahlun. Uittreksel uit een zomerin het Noorden door gerard seller. - d. f. van heust, De vader en zijn kind. - De gevol gen eener geestoproeping. - De Kruidna gelboom. - h. m. c. van oosterzee, Val lende sterren eu luchtsteenen. - Christelijke Feestdagen. - l. van den broek Bij de onthulling van Tollens' standbeeld. - De Apen. - j. van harderwijk, rz., De Hollandsche meisjes. (Toast). - Het Bier. - Mr. w. van de poll, Hamburg. - De hydraulische pers of waterpers. - Dr. r. c. h. romer, In den nawinter. In DuitSChland, Frankrijk, Engeland en Belgie rag men sedert vele jaren Geïllustreerde Volks-Almanakken verschijnen, waarvan de inhoud, dank zij de gravures, spoediger toegang erlangde tot het publiek dan de onafgebroken tekst van andere populaire Werken of de dure Pracht-Jaarboekjes. De Uitgever heeft die leemte in onze Litteratuur willen herstellen en de GEÏLLUSTREERDE ALMANAK beantwoordt geheel aan dat oogmerk. Hij houdt het midden tusschen Pracht-Jaarboekjes en Volksboeken; zijn inhoud, deels roraautisch en dichterlijk, deels practisch, geeft te genieten en te leeren. Ofschoon vele bijdragen ongeteekend zijndragen zoowel het Proza als de Poëzy het ken merkdat Vaderlandsche Schrijvers van naam dit Jaarboekje ondersteunen. De moeijelijke taak van Redacteur rustte evenwel op den Heer VAN DE POLL, die getoond heeft allezins die taak te begrijpen en den Almanak tot een waardigen Concurrent van de Buitenlandsche Ge- illustreerde Kalenders heeft gemaakt. De keuze der stukken is uiterst gelukkig en hij verdient den lof, die hem en den Uitgever van alle Tijdschriften, Dagbladen en wat meer zegt van het publiek in ruime mate ten deel viel.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 3