Buitenlandsch Nieuws. seurszelfs de voornameschijnen het middel om het ruwe ijs van buiten 's lands te ontbieden niet te kennen of slechts zelden te baat te nemen, althans bij elke kleine vorst ziet men overal de armzalige brokkelende ijskorst van onze sloo- ten verzamelenen telkens hoort men klagteu over gebrek aan ijs. Is het wonder dat het hoog in prijs blijft en dat er dus weinig gebruik, weinig navraag is? Hier zoude een ruime aanvoer spoedig meerdere vraag doen geboren wordenen hel dere groote stukken ijs, waarvoor elke winkelier tegen weinig- kosten kleine ijs-bewaarplaatsen of ijstonnen kan inrigten, zou den aftrek vinden bij de handelaren in spoedig bedervende waren, als vleesch- en vischwinkels, allerlei eetwaren, welker winkels en toonbanken men te Parijs b. v. met klompen ijs ververscht. En dangoed room- of vruchten-ijs in den zomer is zeer weldadig, en zou tegen matigen prijs, bij 8 U° Fahren heit den vaderlaudschen borrel met voordeel kunnen vervan gen. Zoo een ondernemend koffijhuis- of societeithouder het eens beproefde? Hij zoude dan een aardig prospectusje kunnen uilgeven, melding makende van #de sedert lang bestaande be hoefte," en zijn vast voornemen te kennen gevende om //Ne derland, ook in dit opzigt, niet bij het buitenland te doen achterblijven." »Zonder het juist in Noord-Amerika te zoeken, zoude men in Schotland Noorwegen of Rusland toch waarschijnlijk ook wel dergelijke ladingen kunnen bekomen." De Keizerin van Frankrijk geeft bij herhaling haar verlangen te kennen om een reis naar Rome te doen. In de Kladderadatsch wordt Keizer,Napoleon voorge steld en negligé en Keizerin Eugenie in een schreijeude hou ding op een bidbank nederknielende, terwijl een stoel met ge broken poot op den voorgrond ligt. De Keizer heeft een gram gezigt. Onder die voorstelling staat 'Wiinscht vor allem Frie- deti und Buhe - im Hause." (Ik wensch bovenal vrede en rust in huis.) - Keizerin Eugenie verkeert op den duur in een blijkbaar droefgeestige stemming en leeft afgezonderd. Men is nieuws gierig of zij op DrieKoningendag geen deel zal nemen aan bet gewoon familiediner of Maandag bij het groot diner, waartoe de Ministers met hunne echtgenooten worden uitge- noodigd- of Woeasdag op het eerste groot baldat ten hove plaats heeft. Te Parijs loopt een gerucht, dat Prinses Maihilde op Nieuwjaarsdag een aanval van beroerte heeft gehad. Dezer dagen bevonden zich in een afdeeling van een rijtuig der eerste klasse op den oosteiijken Franschen spoor weg de heeren Öarransoud volksvertegenwoordiger, en Syl- vestre, behoorende tot de redactie van le Siècle. Tijdens de gebeurtenissen van December 1851 bevond zich de heer Sar- rans in politieke gevangenschap, terwijl de heer Sylvestre om streeks dienzelfden tijd commissaris der galeijen te Toulon was. Met hen reisde in dezelfde afdeeling een dame. Het ge sprek tusschen de beide genoemde heeren liep over iets wat tegen het einde van 1851 te Parijs was gebeurd. »Ik weet er niets van te zeggen, zeide de heer Sarrans, want ik was toen in de gevangenis." - //Ik ook niet, antwoordde de keer Sylvestre, ik was op de galeijen." De uitwerking van deze woorden op de reizende dame was verpletterendin haren angst zag zij, tegenover deze beide mannen, welke zij voor ontslagen booswichten aanzag, de schim van den heer Poin- sot voor zich opdagen en eeu vrij hevig zenuwtoeval deed haar buiten kennis nederzinken. Een Fransch blad vestigt de aandacht op eene nieuwe uitvinding van den heer Lesnard. Zij bestaat in de vervanging- zoowel van de schepraderen als van de schroef bij stoomsche pen en wel door roeispanendie door stoom onder aan de kiel van het schip worden bewogen. Het is als het ware de terugkeer tot de oude galeijenmet vervanging van de sla- venroeijers door 9toomvermogen. De uitvinder beweert, dat met zijn systeem niet slechts de eigenaardige nadeelendie aan de schroef en het scheprad verbonden zijn werden weg genomen maar dat gelijktijdig een besparing van 50 pCt. op de brandstoffen zal worden verworven, terwijl de ruimte, die de steenkolen voorraad in het schip inneemt, tot op de helft zal kunnen herleid worden of de reis eens zoo lang als te genwoordig zal kunnen worden voortgezet, zonder in eenige haven binnen te loopen of kolen intenemen. De harde en koude wind, die den regen verdreefheeft de gewone druktedie op nieuwjaarsdag te Parijs heerscht niet belemmerd. Verbazend is het getal oesters, dat op dien dag door de Parijsscke bevolking is genuttigd terwijl zij in de laatste 24 uren ongeveer 1000 hectoliters sterke dranken heeft verbruikt. Ten gevolge van de inschikkelijkheid der po litie is aan de armen van Parijs gelegenheid gegeven langs den openbaren weg, tot zelfs aan de poort der Tuileriën de liefdadigheid interoepenhetgeen hun dan ook een milden oogst heeft opgebragt. Men leest in een Fransch geneeskundig dagblad Voor eenigen tijd werd in een der hospitalen te Parijs eeu man gebragtdie blind en krankzinnig tevens was. Nadat men hem chloroform had toegediend, ging men tot de ope ratie zijner oogen (de staar) over, die met het beste gevolg afliep. Toen hij nu uit de bedwelming door de chloroform te weeg gebragt ontwaakte, zagen de artsen tot hunne groote blijdschap, dat hij niet alleen van zijn blindheid, maar tevens van zijn zielsziekte genezen was. Lord John Russell heeft een adres ontvangengetee- kend door den Lord Provoost en vijfduizend inwoners van Glas gow waarin de politiek van het Gouvernement betrekkelijk Italië ten volle wordt goedgekeurd. In antwoord op dit adres heeft Lord Russell hun een eigenhandig schrijven doen toe komen waarin hij zijn bijzondere voldoening te kennen geeft over de ondersteuning aan de liberale beginselen door de fbloeijende en verlichte stad Glasgow" verleend, terwijl de Minister met zeer veel welwillendheid de waarde erkent in een morelen zinvan dergelijke uitdrukkingen der publieke opinie. In commerciële kringen te Londen is men niet zeer tevreden, dat het nieuwe jaar is ingewijd met de verhooging van het disconto van 5 tot 6 pCt. Die maatregel was even wel volstrekt noodzakelijk, ten gevolge der voortdurende ver zending van goud naar de Yereenigde Staten en de vele aan vragen voor geld. De vooruitzigten voor de beurs zijn hoogst ontmoedigend, aangezien men bereids 1,750,000 in specie naar Amerika heeft verzonden en er ongetwijfeld nog meer zal moeten worden verzonden. In het begin van de maand November had te Man chester de openbare prijsuitdeeling plaats op de aldaar geves tigde industrie-school. De gewezen Minister Disraëli en Lord Stanley voerden bij die plegtigheid het woord en wezen op het nut van dergelijke instellingen. Uit hunne mededeelingen is o. a. gebleken, dat toen in Groot-Brittannie meer dan 1000 letterkundige en andere wetenschappelijke inrigtingen bestaanuitsluitend bestemd voor de opleiding van de arbei dende klasse en door deze' laatsten zeiven behartigd. Die in stellingen tellen meer dan 150,000 leden en de daartoe be hoorende boekenwelke bij de leden ter lezing rondgaanbe- loopen een getal van meer dan één raillioeu. In bet hertog dom Lancasterhetwelk vele voorname fabrieksteden bevat werden in het jaar 1844 slechts 44 zoodanige instellingen ge vonden in 1850 was haar getal tot 66 gestegen en nu be draagt het 100 met omtrent 1800 leden, welke 120,000 we tenschappelijke boeken ter hunner beschikking hebben. Het onderwijs hetwelk op de bedoelde inrigtingen gegeven wordt draagt, zooals de genoemde spreker getuigde, de uitstekendste vruchten. De begeerte om den baard te laten staan heeft zich in den laatsten tijd in Engeland zelfs bij de leeraars der heer- schende kerk doen kennenwelke heeren tot heden de ge- wooDte hadden een glad geschoren kin te dragen om daar mede Gode behagelijk te zijn. Een anglikaansch geestelijke met een knevelbaard is zonder twijfel iets nieuws, maar daar uit volgt nog geenszins, dat de baard en de heerschende kerk met elkander noodwendig in strijd moeten zijn aangenomen 'natuurlijk, dat de baard op de wijze der kerkvaders en niet volgens de tegenwoordige mode der kavallerie-ofScieren wor den gedragen. Kortom, men begint de baarden ook op de

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2