DAS COMP. Faillissement. Advertentiën. loonei) bleek onlangs te Douvres. In een der fatsoenlijkste hotels aldaar had een ruim zestigjarig heer zijn intrek geno men wiens kleeding en verteringen bewezendat hij tot den ruim bemiddelden stand behoorde. Op zekeren morgen uitge gaan zijnde, om zijn gewone wandeling te doen, miste hij zijn beurs en meende zich te herinnerendat hij die op den trap van het hotel verloren had. Teruggekeerd vernam hij dan ook, dat het kamermeisje die gevonden had. Deze, door den eigenaar van het hotel verwittigd, dat de eigenaar der beurs zich had bekend gemaakthaastte zich die terugtegeven en ontving de belofte dat zij goed beloond zou worden. Na een paar dagen nagedacht te hebben hoe zulks het best te doen noodigde de oude heer het meisje, dat goed opgevoed was en er zeer bevallig uitzag, bij zich in zijn kamer en bood haar zijn band en fortuin aan, welk een en ander erkentelijk werd aangenomen. Laatstleden Donderdag is het huwelijk ge sloten. De Koning van Pruissen bevindt zich in een hoogst bedenkelijken toestand, en dien ten gevolge zijn de Prins- Regent en de overige te Berlijn aanwezige Prinsen Dingsdag nacht ten 2 ure naar Sanssouci vertrokken. Het ongeluk op den spoortrein van Luik naar Parijs waarvan onlangs melding werd gemaakt, blijkt thans van meer beteekenis te zijndan men aanvankelijk uit de eerste berigten kon opmaken. Niet alleeu zijn zes passagiers op de plaats dood gebleven, maar ook het aantal gekwetsten, die te St. Quentin in het hospitaal zijn gebragt, is veel grooter dan men meende. Een Parijzenaar, wiens echtgenoote ten gevolge der verwonding overleden iswerden de voeten niet slechts verbrijzeld, maar zelfs zoo goed als afgescheurd. Een der voornaamste handelaars van St Quentin is door het on geval krankzinnig geworden. Een der passagiers is letter lijk onthoofd; zoodra hij namelijk den conducteur hoorde roepen dat er onraad was, keek hij uit het raampje, maar op hetzelfde oogenblik trof hem de schok van een voorbij snellenden waggonen wel zoo geweldigdat zijn hoofd op den grond rolde, terwijl zijn ligchaam in het rijtuig verpletterd werd. Van de vijf waggons is niets anders over gebleven dan eenige verbrijzelde stukken. Ook de post-wag- gon heeft veel geleden, waarbij tevens een der ambtenaren gekwetst is. De stations-ehef en een aantal ondergeschikten zijn in hechtenis genomen. Volgens de Kaapsche bladen is de strijd op kerkelijk grondgebied tusschen orthodoxe en liberalen weder in heviger graad uitgebarsten- immers die bladen zijn op nieuw vol van godgeleerd twistgeschrijf. Het is zelfs twijfelachtigof zijdie rnet de bestaande orde van zaken niet tevreden zijnde Sy node van 1862 zullen afwachten, want reeds zegt men dat zij bij het Parlement pogingen zullen aanwenden om de be staande kerkregeling door afschaffing der van het burgerlijk bewind uitgegane ordonnantie te doen vervallen. Het fonds voor het doen uitkomen van predikanten en onderwijzers uit Europa en Amerika bedraagt reeds over de 1300. In de photograpische galerij van deu heer Mayer, bou levard des Capucins te Parijs, wemelt het van nieuwsgierigen, die een photograpkiscbe afbeelding des Keizersten voeten uit en levensgrootte, komen bewonderen, als den uitslag der eerste goed gelukte poging om photographische portretten van die grootte te vervaardigen. Uit Parijs wordt berigtdat het voor zeer waarschijn lijk wordt gehouden, dat Keizer Napoleon een zeer vredelie vende aanspraak zal houdendaar hij geheel doordrongen is van het denkbeeld, dat de tijdsomstandigheden van dien aard zijndat men niet te voorzichtig in spreken en handelen kan zijnterwijl hij meer dan ooit overtuigd isdat een goede verstandhouding met Engeland van het hoogste belang is. Lord Casthness stoomt thans met zijn stoomrijtuig door de drukste straten van Londen. Het is inderdaad opmerkens waardig met welk een vlugheid en gemakkelijkheid hij dat rijtuig bestuurt en de duizende karren en rijtuigendie de City doorkruisen, weet te ontwijken, terwijl het geen geraas maakt en dit de passerende paarden geen schrik veroorzaakt. Bij de Pruissische rijdende artillerie zullen worden in- voerd korte twaalfponders ter vervanging van de zesponders die tot heden uitsluitend bij dat wapen werden gebezigd. VERBETERING. In het vorige nommer stond, dat te Amersfoort een ther mometer voor het wegen van likeuren was afgeschaftmoest zijn aangeschaft. Ondergeteekende neemt bij deze de vrijheid zijnen geachte Begunstigers en Belanghebbenden te be rigten dat de zakentot nu door hem gedreven onder de Firma MEERBURG DASvan heden af op denzelfden voet zullen worden voortgezet onder de Firma Deze verandering alleen de Firma be treffende vleit hij zich bij voortduring hetzelfde vertrouwen te zullen genieten hetwelk hij onder de vorige Firma mogt ondervinden. C. DAS. Leyden 1 Januarij 1861. Bij vonnis der Arrondissements-Regt- bank te Leydenvan 28 December jl,, is WILLEM LELIEVELD, Timmerman., Aannemer en Koopmanwonende te Oude Weteringbinnen Alkemadeverklaard in Staat van Faillissement, aanvang genomen hebbende den 24sten derzelfde maand. Tot Regter-Commissaris is benoemd de Edel-Achtbare Heer Mr. J. VAN OUTEREN, en tot Curator J. HEENK, Cand.-Notaris te Woubrugge. J. HEENK, Curator. INHOUD van deu Geillustreerden Almanak voor het jaar 1861. Mr. w. van de poll, Aan 1861.-Johan nes Graaf van den Bosch. - f. keijser, fz., Spinnend Klaartje. - h. m. c.vanoosteb- zee, Iets over de Stormen. - d. f. van heijsx, Troost in ziekte. Uit de Oostersche legenden van friedrich rückert. - o. kelleb, 'sGravenhage. - f. keijser fz„ Oog en hart. - Emma's eerste debut. (Frag ment uit j. j. cremer's Arme Samuël). - s. s. witkamp, Drinkgebruiken. - d. f. van heijst, Gelijkheid. - Het Mikros- koop. - A. van der Hoop, Jr. - De mijnen van Fahlun. Uittreksel uit een zomer in bet Noorden door gerard keller. - d. f. van heijst, De vader en zijn kind. - De gevol gen eener geestoproeping. - De Kruidna gelboom. - h. m. c. van oosterzee, Val lende sterren enluchtsteenen. - Christelijke Feestdagen. - l. van den broek, Bij de onthulling van Tollens' standbeeld. - De Apen. - j. van harderwijk, rz., De Hollandsche meisjes. (Toast). - Het Bier. - Mr. w. van de poll, Hamburg. - De hydraulische pers of waterpers. - Dr. r. c. h. römer, In den nawinter. In Duitschland, Frankrijk, Engeland en Belgie zag men sedert vele jaren Geïllustreerde Volks-Almanakken verschijnen, waarvan de inhoud, dank zij de gravures, spoediger toegang erlangde tot het publiek dan de onafgebroken tekst van andere populaire Werken of de dure Pracht-Jaarboekjes. De Uitgever heeft die leemte in onze Litteratuur willen herstellen en de GEÏLLUSTREERDE ALMANAK beantwoordt geheel aan dat oogmerk. Hij houdt het raidden tusschen Pracht-Jaarboekjes en Volksboeken; zijn inhoud, deels romantisch en dichterlijk, deels practisch, geeft te genieten en te leeren. Ofschoon vele bijdragen ongeteekend zijn, dragen zoowel het Proza als de Poëzy het ken merk, dat Vaderlandsche Schrijvers van naam dit Jaarboekje ondersteunen. De raoeijelijke taak van Redacteur rustte evenwel op den Heer VAN DE POLL, die getoond heeft allezins die taak te begrijpen en den Almanak tot een waardigen Concurrent van de Buitenlandsche Ge- illustreerde Kalenders heeft gemaakt. De keuze der stukken is uiterst gelukkig en hij verdient den lof, die hem en den Uitgever van alle Tijdschriften, Dagbladen en wat meer zegt van het publiek in ruime mate ten deel viel.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 3