Buitenlanclsch Nieuws. Ingezonden voor schuldig gehouden werdbekende hij dat hij het geld van zijnen makker, die in den wagen in slaap was gevallen» had ontvreemden dat hij op den weg naar Marssum de drie en een half souvereign had doorgeslikt. Dadelijk in hech tenis genomenheeft de cipier van het huis van Burgerl. en Milit. Verzekering den geld-eter alleen gezet, en een hem toèqediend middel heeft zóó goed gewerkt, dat den volgen den dag de delinquent niet alleen van de 3| souvereign maar ook nog van een Engelsche schelling en een two-pence voor spoedig werd verlost. De kraamheer bevindt zich, naar om standigheden vrij wel, en aan de kleintjes mankeert niets. Gedurende het jaar 1860 zijn te Amsterdam uit zee aangekomen 1980 schepen en van daar naar zee vertrokken 1949 schepen. Op eersten Kerstdag is eene dienstbode te Veendam door het ijs gezakt en zou zeker verdronken zijn daar zij reeds tot den hals in het water wasmaar hare crinoline bleef boven het ijs. Na vele pogingen werd zij behouden aan wal gebragt, dank zij de veeren der crinoline. Ds. M. Brouwer te Enumatil heeft voor het beroep naai de Christelijke Afgescheidene gemeente te Stads-kanaal bedankt. Dr. Kist schrijft in het Tijdschrift Caecilia het volgende: f Bij de toenemende neiging* om rauzijkscholen in het le ven te roepenten einde daarmede aan een goed stelselmatig onderwijs en een degelijke muzikale opleiding, tegen betrek kelijk goedkoopen prijs, bevorderlijk te zijn, kan de beant woording der vraag: //over hetgeen vereischt wordt van een kunstenaar, die de betrekking van directeur eener muzijk- school op zich neemt," welligt van nut wezen. Trachten wij daaraan te voldoen. Houden wij den invloed, dien een zoodanig kunstenaar op den goeden uitslag, op het vormen of doen vormen van élèves in verschillende takken der kunst uitoefent, voor onmisken baar, dan wordt daartoe een door en door kundigtheoretisch en practisch, goed wetenschappelijk kunstenaar gevorderd iemand, die niet alleen een goed methodiek onderwijs op óén of meer instrumentenkan 't zijn aan een conservatoire heeft genotenmaar ook met de meest beoefende instrumen ten met de daartoe gebruikte methodes der beste auteurs vooral op de hoogte van onzen tijd, bekend is; iemand, die door zijn buitengewone bekwaamheden enveelzijdige kennis, een overwegenden invloed op de ouderwijzers aan zulke school en zelfs op derzelver bestuurderen kan uitoefenen. Oppervlak kige, eenzijdige, niet wetenschappelijk gevormde musici, die slechts met mode-stukken op hun instrument (de piano) eenig- zins brilleren en de even zoo oppervlakkige en onkundige hoorders begoochelen, doch als oningewijden in de hoogere compositie op de voordragt van Beethoven's, Mendelssohn's en Schumann'sook Bach's en anderer scheppingen schipbreuk lijdenzijn zeiven voor die taak als controleur over de piano klassen geheel en al ongeschikt. Langs dien weg immerszijn geen degelijke pianisten te verwachten. De nietige mode-mu- zijk zal aan zulk een school gewis den boventoon voeren zoo al niet geheel alleen haar rol spelen. Welke onrijpe vruch ten door zulke handelingen moeten worden voortgebragtj, hoe slecht ze op de ontwikkeling der kunst in een stad moeten werken, zal ieder deskundige gereedelijk bevroeden. Het is wel van groot belang op de ontwikkeling van het mechanische en technische met kracht en beleid te werken, maar slechts tot bereiking van een hooger doelter uit voering van klassieke meesterstukkenwaartoe zulke oefeningen onontbeerlijk zijn. Ook is het op verre na niet voldoende, dat een als directeur eener muzijkschool fungerend kunstenaar, zich natuurlijk met den zang moetende bemoeijen of het onderwijs daarin surveil leren, slechts een oppervlakkige kennis daarvan hebbe. Ook op dat gebied moet hij geheel en al te huis zijnen daarvoor een goede opleiding genoten hebben. En staat het elementair- zangonderwijs op een muzijkschool als een zeer voornaam be standdeel tot het vormen van ólèves, op welk instrument dan ookop den voorgronddan mag hij in de hooge kunst des gezangs (solo-zang) geen vreemdeling zijndan moet hij in de hoogere klassen het zijne ruimschoots kunnen toebrengen, om, als 't gevorderd wordt, goede solisten te vormen waaraan helaasin ons vaderland maar al te veel gebrek is. Daaren boven is geen goed directeur aan het hoofd eener doelmatige muzijkschool, al is zij op een kleine schaal, denkbaar, die met geen genoegzame, aesthetische, theoretische en harmonische kennis is toegerust, tevens in het partituur lezen en decom positie eenigzins bedreven, althans dan zeker, wanneer een zoo- danigen de directie over zangvereenigingen en uitvoeringen wordt toevertrouwd. Wij stellen deze pligten ter vervulling voor een directeur eener gewone muzijkschoolals de voornaamste op den voorgrond, terwijl er nog andere ter behartiging over blijven. Bij dat alles spreekt het wel van zelf, dat men van een zoodanigen directeur tevens verlangen kan en moet, dat hij een beschaafd fatsoenlijkhandelbaar mensch zijin zijn verrigtingen op de doelmatigste wijze en met de meeste naauw- gezetheid en ijver te werk gaande. Zonder dat zou hij met alle zijne bekwaamheden aan zijne roeping niet voldoen en een onnutte dienstknecht kunnen genoemd worden. Hoe moeijelijk bet dus voor een commissie zij om in de keuze eens directeurs voor een muzijkschool naar eisch te sla gen en met hoe veel omzigtigheid zij daarbij moet te werk gaan, zal wel uit het hier boven aangevoerde blijken." Voor velen in de gemeente Voorschoten was de jongste kerst-week een week van aandoening, omdat haar hooggeschat- ten onderwijzer, de heer C. de Jong, zijnen werkkring verliet om de overige dagen zijns levens in stille rust te slijten. 38 jaren vervulde de man met de grootste naauwgezetheid zijn ambtsbediening in de gemeente; en kalm en bedaard als hij is, in geheel zijn doen, verloochende hij zijn karakter nooit jegens zijn leerlingen in de schoolnoch jegens anderen daar buiten; in één woord wij gevoelen het meer, dan we het kun nen uitbrengende man was een uitstekend onderwijzer. Aangenaam was het ons daaromdat een viertal leerlingen hunnen geachten onderwijzer nog eenig aandenken hebben aan geboden, als bewijs van dankbaarheid en verknochtheid aan den man, van wien zij korter of langer onderwijs mogten ontvangen: maar hoeveel liever hadden wij gezien dat ook de gemeenteraad tot 's mans woning ware gekomen vóór zijn ver trek om bewijzen van vereering en dankbaarheid te brengen aan hem, die zoo vele jaren een zoo groot belang als het ou derwijs der jeugd in de gemeente behartigde. De Aartshertog Ferdinand Maximiliaan heeft een bro chure over de Oostenrijksche marine het licht doen zien die plannen tot verbeteringen behelst, welker uitvoering niet zoo gemakkelijk schijnt, zelfs al kon de daarvoor vereischte som van 30 millioen gevonden worden. Want kon zelfs, met die somdie zeemagt in aantal van schepen op gelijke hoogte als de Italiaansche worden gebragtde vorming- van het per soneel en het benoodigd materieel zijn niet zoo spoedig daar- te -stellen. Uit een staatkundig oogpunt is het vlugschrift in elk geval zeer merkwaardig. De Vorstelijke schrijver dringt op de noodzakelijkheid der alliantie met Engeland aan en komt er rondborstig voor uit, dat de binnenlandsche politieke op dezelfde vrijheidlievende beginselen als in Engeland steu nen moet, naardien dat Land eerst dan tegen de openbare ineening niet schroomeu zou de aangeboden hand aantevatten. Het spoorwegverkeer is te Dusseldorp ten eenen male gestremd, terwijl alle posten insgelijks achterlijk gebleven zijn. Op het station Kleinenbroich zit, naar men verneemt, een trein zoo diep in de sneeuwdat sedert Zondag avond vier locomotieven bezig zijn om dien van zijn plaats te brengen. Ook wordt berigt, dat van het station van den Keulsch-Min- dener spoorweg geen treinen naar Keulen gezonden zijn naar dien op den weg derwaarts verscheiden locomotieven in de sneeuw bedolven zitten. De heer Proudhon is door Keizer Napoleon van alle rechterlijke vervolging vrijgesteld, welk besluit hem door de Fransche legatie te Brussel medegedeeld en tevens te Parijs aan zijn vroegere woning aldaar aangezegd is. Men berigt uit Parijs, dat Charles Judde vermoedelijke Moordenaar van den president Poinsot en van den Kussischen geneesheer Heppi, in hechtenis genomen is. Hoe een Engelschman somtijds eerlijkheid weet te be-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2