N°. 261. Donderdag 3 Januarij. A0. 1861. Binnenlandsch Nieuws. WC' Z. M. heeft benoemd tot Kommandeur der orde van den Eikenkroon den heer J. P. Feithreferendaris en chef van het Kabinet van den Minister van Koloniën en aan jhr. F. A. ridder van Rappard op verzoek eervol ontslag verleend als Secretaris-Generaal van het Ministerie van Oorlog en hem tevens benoemd tot Raad-adviseur bij dit departement. De audiëntie van den Minister van Marine zal op Vrij dag 4 Januarij a. s. geen plaats hebben. Het verslag der Commissie van rapporteur» van de Eerste Kamer over het wetsontwerp nopens de nieuwe rechterlijke in- rigting zal worden gereed gemaakt en aan de regering mede gedeeld, die zich dan onverwijld met de beantwoording zal bezig houden. De Eerste Kamer zal worden bijeengeroepen als dit antwoord is ingekomen. Bij de beraadslagingen der Eerste Kamer over de be grooting van het dep. van Financiën op Vrijdag 11. heeft de heer van Rijckevorsel aangedrongen op de indiening eener wet op de comptabiliteit en betere voorzieningen en bespoe- ding gewenscht in het brievenvervoer met Duitschland. - Den volgenden dag bij de beraadslagingen over de begrooting van Oorlog heeft de Minister de Casembroot de verhooging van het eindcijfer verdedigd en de oorzaken daarvan blootgelegd, als zijnde toeteschrijven aan de kosten van kazernering en aan de aanschaffing van getrokken geweren en getrokken ge schut, terwijl het defentiewezeu in verband met de vestingen, geheel gebouwd op den natuurlijken toestand van ons land evenzeer noodzakelijke uitgaven vordert. Bij een juiste verge- lijking tusschen de eindcijfers der begrooting van 1860 en 1861, zal dat over 1861 nog 950G0 beneden de loopende dienst bevonden worden. De Minister belooft al wat in zijn vermogen is te zullen aanwendenom te bezuinigen en daarop bestaat uitzigt, aangezien sommige posten het volgend jaar kunnen verminderd worden.-De wet op de middelen ontmoette verschillende bedenkingen. De heer van Rijckevorsel voerde een bezwaar aan tegen de heffing van een belasting naar de huurwaarde voor gebouwen tot berging voor den handelter wijl de panden voor den landbouw en de bergplaatsen voor de fabrieken vrij zijn. De heer van Andringa de Kempenaer klaagde over de onbillijke regeling der proviciale quota's in de grondbelasting, over de belasting op dienst- en werkbo- den en over de bestemming van het fonds van den Hoogen Raad van adel. De heer van Nispen van Pannerden onder steunde den aandrang tot herziening der patentwet. De Mi nister van Hall kon geen bepaalde beloften doen tot herzie ning der genoemde belastingwetten en meent, dat zoo men spoorwegen verlangtin de eerste jaren alle belangrijke ver minderingen ter zijde moeten worden gelaten. Wat het fonds van den Hoogen Raad van adel betreft, hij meent, dat de geldenvoor verheffing tot den adelstand verschuldigdhet eigendom van den Staat zijn. - De wet op de middelen ie met 31 tegen 1 stem aangenomen. Aanstaanden Dingsdag, den 8 dezer, zal in de zaal dei- loge te 's Hage een groote soirée musicale worden gegeven door den heer den Hartogh, violoncellist van den koninkl. Franschen Schouwburg, met medewerking van de heeren A. Belinfante, klarinettist, F. Zurhaar, violist en F. W. van Gelder, pianist van Rotterdam. De zamenstelling van het con cert doet de beste verwachting over dezen muziekavond koes teren. Ook in vorige jaren gaf de heer Hartogh concerten die met den besten uitslag werden bekroond. Men mag dus vertrouwen, dat ook het aanstaande, allezins den bijval van het publiek zal wegdragen. Zaturdag is te Harlingen het monument voor Simon Stijl plegtig onthuld, nadat door Dr. J. G. Otteraa van Leeu warden een schoone en gepaste redevoering in de Doopsgezinde kerk was gehouden. Uit verschillende oorden van Duitschland verneemt men, dat het geschrift van Prof. G. W. Yreede te Utrecht, over het vólks-rechterlijk dwaalbegrip der leer van de natuurlijke gren zen, niet slechts met belangstelling wordt gelezen, maar ook een diepen indruk maakt. - De heer Camparchitect van Z. M. den Koningbevindt zich op het Looten eindezoo men wilteekeningen en bestekken gereed te maken van een te bouwen zomerhuis op Hoog Soeren of het Aardhuis, in de nabijheid vau het kamp te Millingeu. Op den eersten kerstdag kwamen te Leeuwarden met een wagen vier matrozen, te Nes te huis behoorende, uit Enge land via Harlingen aan. In een slaapstede afgestapt merkte een van hendat hij miste 4 heele en 2 halve souvereins die ieder van hen wist, dat te Marssum nog in zijn bezit waren. Nadat zij van het dorp, waarheen zij dadelijk op weg waren gegaan om het geldofschoon vruchteloos te zoeken waren teruggekeerd, werd de politie van het voorval onder- rigt. Bij visitatie bleek het, dat een hunner, die niet me gage had ontvangen dan de reiskosten bedroegenin het" be zit van een en een half dier goudstukken was. Daar .deze dus' LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve' Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.j 7 u. 57 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat:'smorgens te7 u. 55 m., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m.t 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89£ uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag ta 11 uur. - Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Ding3dag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1