Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot burgerlijke leden en tot hunne plaatsvervangers in den Militieraad, zitting houdende te Gouda en te Leiden voor de ligting der Nationale Militie van 1861: Mr. H. C. J. Hoog, lid der provinciale staten en Mr. P. G. Hubrecht, burgemeester der gemeente Leiderdorp, en tot hunne plaatsvervangers: J. Drooglever Fortuynlid der provinciale staten en G. van Leeuwenlid van den Gemeenteraad te Gouda. Voorts bij het wapen der artillerie tot kap. 3® klasse bij het le reg. vesting-artillerie den len luit. W. Graaf van Lim burg Stirum bij het reg. veldartillerie. In de zitting der Eerste Kamer van 11. Vrijdag is be raadslaagd over het V® hoofdstuk der Staatsbegrooting over 1861, waarbij ter sprake kwam, de noodzakelijkheid tot het indienen van afzonderlijke wetsontwerpen voor spoorwegen en andere openbare werken. Men wilde aan de Regering de ge vraagde 10 millioen wel toestaan, maar onder voorwaarde dat in het volgend jaar een behoorlijke begrooting voor de spoor weguitgaven zou worden aangeboden en wel omtrentjdeze zaak afzonderlijk, ten einde het oordeel der Eerste Kamer daarover geheel lostemaken van baar oordeel over het geheele hoofdstuk; terwijl men eindelijk aan de Regering de noodige vrijheid van handelen wilde laten, in de uitvoering der spoorwegwet, wat betrof de rigting der lijnen tusschen de bepaalde hoofdpunten mits daaromtrent de Gedep. Staten en de gemeentebesturen vooraf werden gehoord. - Bovendien verlangde men de indie ning der wetten op de uitoefening der geneeskunde, op het middelbaar en hooger onderwijs en op de schutterijen- ter wijl nog werden besproken de questiën van de Ommelander- kas, de werking der armenwet, de verbouwing van het Bin nenhof, de subsidie voor de zeevisscherijende overbruggin gen over de Maas ter verbinding van Rotterdam met Dord recht den finantiëlen nood der Gemeentenhet toezigt op de Spoorwegen, de aanvragen van particuliere concessiën voor s poorweglijnenhet Nederl. Woordenboek enz. In een avondzitting van dien dag heeft de Minister van Heemstra op de verschillende ingebragte bedenkingen en gedane vragen geantwoord. Omtrent den vorm der begrooting zou de Minister overwegen, of er middel was om het V® hoofdstuk te splitsen gelijk het IXe, maar kon nu nog geen nadere speci ficatie geven van de 10 millioen voor spoorwegen, zoodanig als een goede comptabiliteit eischt. De oprigting van een af zonderlijk Ministerie voor openbare werken acht de Minister niet noodzakelijk; mits hem de middelen verschaft worden, om zich door bekwame ambtenaren te doen bijstaan. Bij het voortwerken op 8 punten tegelijk moet men trachten de gron den bij minnelijke schikking te verkrijgen; - alvorens de lij nen woiden vastgesteld, zou het advies van Gedep. Staten worden ingewonnen, maar niet van de gemeentebesturen, omdat men dan in een eindelooze strijd van locale belangen zou komen. Alleen voor die grondendie niet langs den minnelijken weg konden worden verkregenzal volgens de onteigeningswet de hulp der wetgevende magt worden ingeroepen. De Regering zal zooveel mogelijk particuliere concessiën in de hand wer ken. - De questie van de Ommelanderkas zal binnen kort tot een beslissing komen- naar den Minister zich vleide zou het niet noodig zijn de rechterlijke magt daarin te roepen. - Met het oog op de schroomelijke gevolgen van een stremming der vaart op het Noord-Hollandsch Kanaal zal de Regering de hoogstnoodzakelijke vernieuwing der sluis spoedig ter hand doen nemen. De financiële nood van vele gemeenten wordt erkend, de regering is veeleer geneigd de gemeenten in hare uitgaven te ontlasten dan te belastenzijn ambtgenoot voor de financiën houdt zich onledig met overwegingen om de ge meenten te gemoet te komen. De armenwet had gelijk elke wettelijke regeling der christelijke liefdadigheid hare moeije- lijkheden en bezwaren. De verblijfplaats zou even als de ge boorteplaats aanleiding geven tot bedenkingen ten aanzien van het domicilie van onderstand. - Zoodra de wet op de Nationale Militie is aangenomenzal die op de schutterijen spoedig wor den ingediend. - Na de afstemming der toelage voor het Nederl. Woordenboek door de Tweede Kamer, kan thans daarop niet worden teruggekomen- maar gaarne zal de Minister het be lang der industriescholen met de daad bevorderen. - Nadat de Minister aan den heer van Rhemen van Rhemershuizën be loofd had een statistiek te laten vervaardigen van de uitgaven der gemeentebesturen voor het Armwezen in 1853 in verge lijking met 1860, zoowel wat de plattelands - als de andere ge meenten betreft, - wordt de begrooting voor het dep. van binnenlandsche zaken met 33 stemmen tegen één stem aan genomen. Op 6 Dec. jl. is op de hoogte van Gammels of de Gam- meles, in de Zuiderzee bij Wieringen, ten noord-oosten van Medemblikvan het Kofschip de Jonge Willem, over boord ge vallen en verdronken de stuurman Lieuwe Vlaskamp, oud ruim 20 jaren, geboren en wonende te Kuinre, middelmatig van lengte, doch zwaar gebouwd, met dik haar, met zwaren ring baard hebbende op een der armen een anker geprikt en op den anderen arm een donkere vlek. De hoofden van politie, bijzonder die der aan zee gelegene gemeenten, worden üitge- noodigd de opsporing van het lijk zooveel mogelijk te willen bevorderen; wordende door den heer J. A. Vlaskampgenees heer te Kuinre, een premie van ƒ25 uitgeloofd, aan hem, die het lijk zijns zoons mogt vinden. Gisteren nacht ten twee ure is te Amsterdam op het onverwachts overleden den heer Nicolaas Pieneman, aan de gevolgen eener steeds toenemende hartkwaal. Hij was een der uitstekendste beoefenaren van de [schilderkunst, de eenige zoon en leerling van wijlen den ridder J. W. Piene man en werd geboren te Amersfoort l Januarij 1810. Hij werd begiftigd met de ridderorde van den Nederl. Leeuw en met het Kommandeurskruis der orde van den Eikenkroon. Bovendien ontving hij de orde van het legioen van eer van Frankrijkvan de Poolster van Zweden en van Adolf van Nassau. Men verneemtdat door de Arrondissements-rechtbank te Middelburg ter vervulling der bestaande vacature als rech ter, een voordragt is opgemaakt, waarop geplaatst zijn de HH. Mr. P. Hofstede van Son, subst. oflic. bij die rechtbank; D. A. Berdenis van Berlikom, plaatsv. rechter en Jhr. W. C. de Jonge, subst. griffier bij het provinciaal gerechtshof in Zeeland. Beroepen bij de Hervormde Gemeenten te 's Hertogen bosch Ds. B. C. J. Mosselmans te Assendelft; - te Doesburg Ds. A. Coüvée te Schoonrewoerd- te Zeerijp Ds. J. Boer Knottnerus te Vriezeveen en te Groningen Ds. E. J. P. Jo- rissen te Broek in Waterland. Bedankt voor het beroep naar Kolderveen door Ds. H. G. Braam te Daarle en voor dat naar Eelde door Ds. J. L. de Boer te St. Jacobi Parochie. Bij de Christelijke Afgescheidene gemeente te Alkmaar is beroepen Ds. H. op 't Holt te Katwijk aan Zee. Z. M. de Koning der Belgen heeft den heer W. Hut- schenruyter, orchestdirecteur te Rotterdam, een gouden medaille geschonken. Aanstaande Dingsdag op den Nieuwjaarsdag zal te Voor schoten een sociëteit worden geopendopgerigt door den heer J. M. van Kempen eigenaar der Kon. Ned. fabriek van gou den en zilveren werken. Van genoemde sociëteit zullen alleen leden zijnde lieden op de fabriek van den heer van Kempen werkzaam. Ten bewijze dat genoemden heer voor zijn volk iets over heeft diene dat de contributie is gesteld op slechts 2£ cent per week Voor ieder lid, waarmede natuurlijk op ver na de kos ten aan de inrigting verbonden niet te bestrijden zijn, als: huur van het locaalbelasting, vuur, lichtenz. De heer van Kempen stelt zich ten doel zijn personeel in de sociëteit menig genoeglijk uur te verschaffen na volbragten arbeid, door te zorgen voor degelijke rechtzinnige lectuur; ter wijl bovendien nu en dan een spreekbeurt zal vervuld worden over verschillende onderwerpen tot aankweeking van nuttige kenuis op het gebied van industrie en wetenschap. Bier en kofiSj zal tegen zeer billijke (inkoop) prijs in het locaal te verkrijgen zijn; alle sterken drank ten stelligste wor den geweerd. Moge de eensgezindheid der ledende bedoelingen van den man ondersteunen, die bij het te kennen geven van zijn voor nemen in deze tot zijn werklieden zeide. #Hebben jelui lief hebberij, ik heb dan geld," dat wenschen wij van harte. Ingezonden

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2