N°. 258. Maandag 31 December. A0. 1860. Een mijmering op Oudejaarsdag. leidscTTdagblad Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te7 u. 55 m., 'smiddags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 ra., 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 cn van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89| uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. - Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. —Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvan 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. 't Is een woelige dag, de laatste dag van een jaar. Overal beweging en drukte in eiken stand en eeu zekere onrustdie er keerschtbewijstdat er wat te regelente schikkente bezorgen of in orde te brengen is. - Zoo is het niet op mijn bureau: de eene dag is gelijk aan de andere, behalve die, waarop een rustdag volgt, of waarop in den burgerlijken staat der ingezetenen een meer dan gewone wijziging komt. Ver huizen en trouwen, geboren worden en sterven, - 't zijn de dagelijksche gebeurtenissen, die, al naar zij veel of weinig zijn meerder of minder drukte veroorzaken. Zoo gaat het van den eersten tot den laatsten dag des jaars, - met een afwisseling die niemand berekenen, - met een onzekerheid, die nie mand opheffen kan, - met eeu bepaald plan, dat slechts aan Hem bekend is, die het beraamde en die het uitvoert, met een wijsheiddie niemand peilen kanmet een liefdedie te weinig erkend wordt. Er is toch iets buitengewoons te verrigten van daag: met een nieuw jaar beginnen nieuwe registers en de oude worden afgesloten en ter zijde gelegd of geborgen bij de vorigen - afgesloten bij den dag af, al waren ze ook voor lang nog bruikbaar, - ter zijde gelegd of geborgen bij hun soortin de rei, waarbij zij behooren. - Er zijn er ook, die door ouder dom en veelvuldig gebruik versletenmoeten vernieuwd worden of opgeknapt. - Dat verdienen die bevolkingsregisters weldie al meer dan tien jaren hebben gediend en zoo dikwijls wor den gebruikt, omdat er zoovelen verhuizen, trouwen of ster ven en bijna een nieuw geslacht in dien tijd weder is opge treden. 't Is gelukkig, dat voor de dienstboden een afzonderlijk register gehouden wordtwant die verhuizingen zijn zeer me nigvuldig en men vindt er maar weinigendie tien jaren in dezelfde dienst blijven, ofschoon er toch enkele zijn, die 30 a 40 jaren onder één dak hun brood verdienden. - Op dat gebied en in dien stand is nog niet veel vooruitgang te be speuren: de betrekking tusschen dienstbaren en hunne heeren of vrouwen is nog niet zoo innig als betaamde. Het register voor de gepensioneerden van den Staat loopt op zijn eind: - het getal neemt ook jaarlijks toe, maar hoever? schilt toch het bedrag! Uit dezelfde beurs wordt voorzien in het lot van een predikants-weduwe, van een officiers-weduwe en van een ontvangers-weduwe; maar welk een verschil! Nog gcooter in het pensioen van die uit Indië kwamen en aldaar het land dienden, misschien wel met denzelfden ijver en moed en trouwof met gelijke bekwaamheden en krachten 4000 en meer of 200 en minder! Zou die ongelijkheid ook onrecht vaardig kunnen zijn? Dat zal hij hebben te verantwoorden, die de koorden van de beurzen in-handen heeft. De huwelijksregisters kunnen wel worden weggeborgen totdat de naamlijsten er op zullen worden gemaakt- dan blijkt weder welke rare huwelijken er gesloten worden verschil in leeftijd en toestand. Wat men evenwel er niet uit kan op maken, verschil in karakter, beginselen, neigingen, en, waar het toch wel het meest op aankomen zal, - de grondslagen van die gewigtige verbindtenis. - In dit register door elkander ge plaatst, is nu geen verschil van stand merkbaar dan in de titels, die vermeld moeten worden, maar toch geen waarbor gen geven voor bestendig en waarachtig geluk. Och 1 voor hoevelen in dit register opgeschrevenwordt de huwelijksband nu reeds knellend? voor wie wordt hij onverwachts losgerukt? wie weet het? ik niet. Wat zijn er dit jaar veel kinderen geboren! koevele staan er reeds van in het register, dat daar ligtwant velen sterven in het eerste jaar hunner geboorte. Zij komen ter wereld om te stervendat doen we allen - maar wanneer, dat weet nie mand evenmin wat het levenslot zijn zal van die kleinen met gewone of met verhevene vóórnamen aangegeven- d« Jannen, de Klaassende Kaatjes en de Mietjes, - of de Ma rie's en de Betsy'sde Leopold's en de Eduards 1 Het verschil tusschen de echte en onechte kinderen moet volgens de Wet trouw blijken- gelukkig dat er voor hen geen aanneming des persoons is bij God- als ze stervenze gaan denzelfden weg en daarboven maakt men niet zulke uitzonderingen als hier beneden. Als ze sterven. Het register der overledenen is heel wat dunner dan het vorig jaar; - 't verschilt wel een derde deel. Toen heerschte er cholera, dit jaar niet. En toch is er veel en hard geklaagd^ over een ongunstigen en natten zomer; maar weinig of niet gelet op het wegblijven der cholera en het heer- scben van meer.' gezondheid. Zoo gaat het in de wereld. Nog zijn er velen gespaardwier namen in dit zwarte boek kon den opgeteekend zijn, - wie zal nog de opene plaatsen inne men vóór het register gesloten is of wie komt in het nieuwe boek, dat met Nieuwejaar geopend wordt? wie zal de eerste zijn en voor wien is een noramer besproken Sombere gedachten, die in dit eenzaam verblijf iemand kun nen verontrusten 1 Maar neen't is een zegen voor wien dit jaar geen acte van overlijden is opgemaakt. Hoevej£»-4e«li1 wel van de hoogsten tot de laagsten in standvan ffen Burge</„ meester tot den nachtwacht, van die geëerd, geacht,.^_g^ejb^ geprezen zijn tot de vergetenen en miskenden! Waar liggèu^j V?.' '-/•'•W V,

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1