Buitenlandsch Nieuws. kwame mannen kan vinden. Hij raadt aan, om wel te bestrij den als het hoofdbeginselen betreftmaar niet als het alleen te doen is, om wisseling van personen. Wordt vervolgd). Uit 's Hage wordt berigtdat als opvolgers van den heer Eochussen wel worden genoemd de HH. Junius van Hemert en de Waal, maar daartegen bestaan bedenkingen, omdat de eerste te conservatief, de ander te liberaal is. Van ontbinding der Tweede Kamer schijnt geen sprake meer te zijn, zoodat zij met 12 Februari) a. s. hare werkzaamheden weder zal hervatten. Er schijnen onderhandelingen aangeknoopt te zijn tus- de Fransche en Nederlandsche Regeringen tot het sluiten van een handelstraktaat. - Heden Vrijdag morgen is te Warmond overleden in den ouderdom van 57 jaren de Hoogeerwaarde Hooggeleerde Heer Cornelis BroereRidder der orde van den Nederl. Leeuw, Eerekamerheer van Z. H. Paus Pius IX, Kanonik der Ka thedrale kerk van Haarlem, en Hoogleeraar aan het Seminarie te Warmond. Een blad uit de residentie behelst de volgende be schouwing «De ondervinding van de laatste jaren heeft doen zien dat onze overzeesche bezittingen niet goed bestuurd worden. Men heeft overal de grootste besluiteloosheid en weifelmoedigheid opgemerkt. Bij de openstelling van havens voor den handel, bij de kwestie hoe de Regering omtrent vrijen arbeid moest haudelenbij de uitbreiding van ons gezag op de buitenbe zittingen, ten opzigte van de meest gewigtige vraagstukken van bestuur, ontbreekt een vast beginsel. Ons leger is ja ver sterkt maar met gevaarlijke elementenen elk verband tus- schen onze krijgsmagt in Nederland en in Indië ontbreekt. In Banjermassing zien wij een strijd voerenwaaraan geen einde komt. Lang gewenschte hervormingen blijven achter wege De eenige rigting, waarin men zich stout voortbe weegt, is het verleenen van gunst en handhaving van nepo tisme. De verantwoording van onze koloniale geldmiddelen wordt niet wettelijk geregeld en één man alleen blijft beschikken over de hulpbronnen van Indië. Men heeft aan de Vertegen woordiging verklaard, dat men zich niet aan hare meening stoorde. Wil de Grondwet intusschen dat stelsel? Het tegendeel is waar. In 1848 is besloten een andere rigting aan het kolo niaal bestuur te geven. Daar, waar de bepaling bestaat, dat de andere takken van de wetgevende magt, buiten het opper bestuur controle zullen uitoefenen (want daartoe dient toch kennisneming van den toestand) en wettelijk zouden regelen hetgeen bepaald was aangewezen of waarvan behoefte bleek te bestaan, heeft men het stelsel ven willekeur willen uit fluiten. De meest uitzinnige beschuldigingen worden intusschen aan de oppositie toegeworpen, nu zij gezegevierd heeft. Men dicht haar plannen toe, die zij nooit heeft opgevat. Men verplaatst op behendige wijze de partijen. Wat wilde de oppositie en wat wil zij nog? Zij verlangt een krachtig bestuur in en voor Indië en het afbreken van het stelsel van begunstiging van enkelen, ten nadeele van het publiek belang; zij verlangt de uitvoering van de Grondwet^ en van het Regerings-regle- ment; niets meer, maar ook niets minder. De strijd, dien zij gevoerd heeft, was niet om alles aftebreken en te vernietigen wat bestaat. Alleen partijbelang kan iets dergelijks doen be weren. Maar toen in het vorig jaar van alle zijden stemmen opgingen die aanraaddenaan de vertegenwoordiging het aan deel weder te ontnemen dat meu haar, ten gevolge van droe vige ondervinding van vroeger, had toegekend; toen zich aller- wege de felste reactie tegen het regerings-reglement vertoonde; nu men de sprekendste bewijzen ziet, dat overal weifelmoe digheid heerscht, behalve wanneer het op gunsten en privi legiën aankomt; nu men het dwangstelsel wil uitbreiden, zon der van de hervormingen te willen hooren die door mannen van verschillende rigting en zelfs door wijlen den heer J. C. Baud werden aangeraden- nu heeft zij zich daartegen ver zet en een votum van wantrouwen uitgebragt tegen den Mi nister, wiens persoon en karakter door iedereen geacht," maar wiens stelsel hoogelijk afgekeurd wordt." Bij het Sardinische leger dient thaus een neef van den Paus, de graaf H. de Mastaï, zoon van den oudsten broe der van Piuè IX, die tot nu toe deel van het Pauselijke le ger heeft uitgemaakt. Daar het blebiscit der Marken zijn ge boortestad onder het bestuur van Koning Victor Emanuel heeft gebragt, heeft de graaf de Mastaï gretig de gelegen heid aangegrepen om dien Vorst zijn diensten aantebieden welke, zoo als de Constitutionnel meldt, oogenblikkelijk zijn aangenomen. De jeugdige echtgenoot van Koning Frans heeft aan de echtgenoot van den admiraal le Barbier de Tinan haar photographisch portret toegezondenhetwelk de Keizerin Eu genie met veel belangstelling heeft gezien. De Koningin heeft, na hiervan te zijn verwittigd, een tweede proef van deze pho- tographie aan de Keizerin gezonden. Zij stelt H. M. voor in militaire kleeding met den degen op zijde. De Minister van openbaar onderwijs van Frankrijk heeft in overleg met dien- van buitenl. zaken en met dien van landbouw en koophandel, den abt Favre, eenen zendeling van het Fransche zendeling-genootschapwelke lang onder de Maleijers verkeerd heeft, gemagtigd om te Parijs openbare en kosteloos toegankelijke voorlezingen over het Maleisch, en wel over de spreektaal der Maleijers, te houden. De Moniteur, dit berigtende, voegt daarbij, dat bij de uitbreiding van Frank- rijks politieke en handelsbetrekkingen met het verre Oosten meer bekendheid der Fransche zeelieden en handelaars met de Maleische taal wenschelijk is. Er bevindt zich thans te Parijs een jong Zweedsch boerenmeisje, Christina Nilsson genaamd, waaraan de Zweed- sche dagbladen reeds den eerenaam van Zweedsche nachtegaal hebben geschonkenwegens hare buitengewoon schoone stem. De hertogin van Ostgothland, een geboren prinses van Nas sau heeft zich tot haar beschermster gesteldnadat zij zich op openbare concerten en aan het Zweedsche hof had laten hooren. Zij is naar Parijs gezonden, om zich verder te volma ken aan het Keizerlijk Conservatoire. De kommandanten van de Britsche eskaders op de ver schillende stations in de Amerikaansche wateren hebben be vel ontvangen een aanzienlijke scheepsmagt in de Mexicaan- sche wateren bijeen te trekkenom van de regering dier re publiek voor den in het gebouw der Britsche ambassade te Mexico gepleegden roof satisfactie te vragen. Uit Londen wordt berigtdat de Markies D. met zijn jacht, dat gekommandeerd werd door een luitenant der Ma rine op nonactiviteit, met eenige leden zijner familie en zijn dochter Alice sedert eenige tijd kruiste in de wateren van Napels. De markies had een uitstapje aan wal gedaan, kwam onverwacht aan boord van zijn jacht terug en vond den lui tenant aan de voeten zijner dochter, terwijl hij hare handen kuste. De verontwaardigde vader, een man van een herkuli- sche ligchaamskrachtgreep den luitenant bij de kraag en slingerde hem over de verschansing van het jacht in zee- de ongelukkige zonken in weerwil van alle aangewende po gingen mogt men er niet in slagen hem te redden. Die zaak maakt veel gerucht en zal waarschijnlijk tot een geregtelijke vervolging aanleiding geven. Te Frankfort loopt een gerucht, dat de Keurvorst vau Hessen voornemens zou zijn van de regering afstand te doen ten behoeve van prins Frederik van Hessendie met een Pruissische prinses is gehuwd. - Van een gewoonlijk goed onderrigte zijde wordt verzekerd dat aan het ministerie van justitie in Pruissen druk wordt gear beid aan een wetsontwerp betreffende de toepassing der cel lulaire gevangenisstraf. Daarbij zal niet slechts worden uitge gaan van het standpunt, dat de duur der eenzame opsluiting verschillend moet zijn naar gelang van het misdrijf, ten ge volge waarvan die straf wordt toegepastmaar insgelijks naar gelang van de kunne en den ouderdom van den veroordeelde Dit zal daarbij op den voorgrond staan, dat dé duur van die straf steeds zeer kort zal zijn. Alexander Dumas deelt in zijn dagblad de Independente de volgende bijzonderheden mede over Garibaldi te Oaprera:

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2