Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. der Leidsche Muziekschool aangewend, om hem als onderwij zer aan die instelling te behoudenhet edel besluit nemen om die instelling te blijven schragen, na de overvloedige blij ken van hoogachting en belangstelling, die hij ondervond. - Maar dan moet de grondslagwaarop de Leidsche Maatschappij voor Toonkunst rust, een hervorming ondergaan, niet slechts pas sende voor onzen tijd, maar dringend geboden door de"plaats gehad hebbende gebeurtenissen; - een hervorming, geboden door de ondervinding als de beste leermeesteres. Niet langer moge die instelling voor willekeurige handelingen den weg open stellen - niet langer moge uit het bestuur van zoodanige School, die uit de beurzen der leden wordt in het leven ge houden eigendunkelijk en stelselmatig worden geweerddie daarin een plaats verdienen. Die waarlijk vrijzinnig zijn en zulk een instelling niet willen maken tot een piëdestalwaarop zij zich zei ven plaatseneerbiedigen de rechten van an deren en zijn niet vervaard nevens zich te zien mannen die gelijke of meerdere bekwaamheid bezitten- 't verraadt groote zwakheid of wantrouwen in eigen kracht, als men zich niet bestand gevoelt tegen onverhoopte wrijving van gevoelen. Zóó moge het Muziekaal geschil een einde nemenwaar onder we zeer kalm .bleven, karakters hebben leeren kennen en aanleiding gevondenom te vragenwat blijft er toch over van beginselen, op welks bezit velen roem dragen, wan. neer ze in het leven moeten worden toegepast? Het antwoord dat daarop pastschijnt ons wel toe de grootste Wanklank te zijn, die onder alles door kon worden bespeurd. - Zoo zijn we allenuiterst liberaal, als het ons zei ven niet geldt, - maar de zelf zucht veroorzaakt den grootsten wanklank iu de zedelijke wereld en daardoor ook op elk, deel van het maatschappelijk gebied,- dus ook in de muziekale wereld. - Zoodra^men het daarom trent eens wordt, is er harmonie. Zoo zij het! Z. M» heeft als adj. directeur van het gesticht te Om- merschans tijdelijk in dienst gesteld den onderdirecteur bij het gesticht te Veenhuizen J, Bosma en op pensioen gesteld den kapt. ter zee J. Schroder. -7- Naar men verneemt is de 1? luitenant van Wickevoort Cromnelin van het 3e batt. van het reg. Grenadiers en Jagers op deszelfs verzoek door Z. M. voor een jaar op non-activi teit gesteld. De audiëntie van den Minister van Oorlog zal, uit Roofde van den feestdag op den 25 dezer, en op den eersten der volgende maand, wegens Nieuwjaarsdag, geen plaats hebben. Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland hebben benoemd: tot adjunct-commiesen ie klasse de heeren J. B. Zoot en A. vau der "Velden Az., thans adj.-comm. 2e klasse en in hun plaats de 1° klerken W. J. Klaar en F. L. Fethof; tot len klerk den 2en klerk W. J. van Randwijk en tot tweede klerken de heeren Gevers Leuven, W. J. van Ameron en A. J. van den Berg. Maandag aanstaande zal in het locaal Diligentia te 's Graven hage een zamen komst worden gehouden tot bespre king van hetgeen te doen is tot voorkoming van de door snijding, waarmede het 's Gravenhaagsche Bosch wordt be dreigd door de rigting, die men aan den spoorweg schijnt te willen gevenblijkens de dezer dagen geplaatste teekens. Naar men verneemt zal te Delftshaven een branderij met stoomvermogen worden opgerigt, waarvan de ondernemers zich ten doel stellen rijst, in plaats van rogge, te gebruiken. Te Leeuwarden is een vrouw, sedert 6 jaren gehuwd, weder van tweelingen bevallenterwijl zij bij drie vroegere bevallingen mede telkens tweelingen ter wereld bragt. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Nijkerk op de Veluwe Ds. R. A. Benthem Sypkens te Spijk en te Waal en Koog op Texel de kandidaat F. T. Heringa. Aangenomen het beroep naar de Bedijkte Schermer door Ds. W. G. F. van Voorthuysen te St. Anthonypolder en be dankt voor dat naar Oudega door Ds. G. J. Kraft te Olde- broek. Beroepen by de Christelijke Afgescheidene gemeente te Sleeuwijk Ds. P. Kaptein te Putten. Eenige dagen geledenbevond zich te Maastricht eeu paardenkooper uit Luik. Deze persoon verliet des namiddags eerstgenoemde stad, zoo men verzekert, een bedrag van 1300 francs bij zich hebbende, en bediende zich van de op het kanaal varende schroefboot. Dit vaartuig verliet hij ter hoogte van het dorp Haccourtliggende ongeveer half Luik en Maas tricht. Sedert is hij spoorloos verdwenen. Aanvankelijk giste mendat hij in het kanaal was geraakt. Doch toen men dit had laten afloopen zonder zijn lijk gevonden te hebben be gon men aan moord te denkente meer, daar eenigen tijd te voren een jong meisje uit die omstreken was vermist. Ten gevolge der nasporingen van de politie, is daarop iemand uit uit dien omtrek aangehouden, die in een kwaden reuk staat. Bij het onderzoeken zijner kleederenvond men een kiel met bloedvlekken. Hij beweerde, onlangs iets rood geverwd te hebben en daardoor wilde hij het bestaan van deze vlakken verklaren. Later echter kwam hij van dit voorgeven terug, zeggende een varken te hebben geslagten dat zij daardoor waren ontstaan. Hoe het zij, men ziet de opheldering van dit voorval - vooral bij het druk verkeer tusschen Maastricht en Luik - met belangstelling te gemoet. Met genoegen vernemen wijdat de pogingen van Commissarissen der volkszangscholen van het Leidsche de partement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, om een burgerzangschool te openen, met een gunstigen uitslag zijn be kroond. Het aantal kinderen van departementsleden enz., die zich hebben aangemeld, is reeds zoo groot, dat de nieuwe school, waarvoor de heer A. J. Wetrens tot directeur is be noemd, in de maand Januarij aanstaande kan worden geo pend. - Het schoolgeld is billijk gesteld en de gelegenheid 7 om kinderen uit den fatsoenlijken stand in den zhng te oefe nen, verdient alle aanbeveling, terwijl de zangkunst ook op beschaving en zedelijkheid een zeer gunstigen invloed kan uit oefenen. -v 1r De Société d'Emulation te Montbeliard heeit een priji( van 100 frcs. uitgeloofd voor de beantwoording der volgende prijsvraag: Welke voordeelen zullen er voortspruiten uit de invoering van schoolpligtigheid in Frankrijk, en welke aan te wenden middelen zullen de beste zijn om dit doel te bereiken? De Gazette des Tribunaux meldt, dat de instructie, ter zake van den moord gepleegd op den president Poinsotmet ijver wordt voortgezet, en dat het zeker schijnt, dat diefstal de drijfveer van den dader is geweest. De keizerlijke procu reur heeft in de dagbladen, behalve het signalement vau Charles Jud, die van dè misdaad wordt beschuldigd, ook een opgaaf doen plaatsen van den aan den verslagene ontvreemde voorwerpen. Zoo als men weet heeft zich te Toulon een epidemische oogziekte aan boord van het Nederlandsch, fregat Evertsen geopenbaard, ten gevolge waarvan dat schip zijn weg naar den Levant niet heeft kunnen vervolgen, maar genoodzaakt geweest is naar Mahon te stevenen en zyn geheele beman ning aldaar aan wal te zetten. Naar aanleiding van dezen tegenspoed heeft de schout-bij-nacht Wipff, die met de Zee land en de Evertsen te Smyrna overwinterd zou hebben nieuwe instructiën ontvangenwelke hem voorschrijven zich insgelijks naar Mahon te begevenwerwaarts hij nu bereids vertrokken is. Uit Smyrna wordt gemeld, dat Prins August Jongste broe der des legerenden Kobings Karei XV van Zwedendie onder den naam van baron Dhalskjöld reist, den 9 dezer aldaar van Athene gearriveerd en aan het consulaatsgebouw zijuer Natie afgestapt was. Den volgenden morgen bezocht die Prins eenige openbare instellingen en Dingsdag bragt een bijzon dere trein hem naar het station Develikiniwaar hij twee da gen aan de jagt op de goederen des Zweedschen consuls wijdde. Naardien hij het strikst incognito bewaren wilde, heeft hij geen officiële bezoeken afgelegd noch ontvangen, eu zelfs al de eerbewijzingen door den Nederlandschen schout bij-nacht Wipff aan boord van diens fregat voor hem be stemd van de hand gewezen. De Prinsdie door den baron Ebrenburg, kamerheer der Koningin-Moeder, deu ordonnans-

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2