N°. 252. Vrijdag 21 December. A0. 1860. Binnenlandsch Nieuws. r LEIDSGH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen behalve des Zaturdags 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te7 u. 55 m., '6middags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m., 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89£ uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en JFethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. - Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. —Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvan 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen, dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Z. M. heeft benoemd tot notarissen binnen het arrond. Botterdam: ter standplaats de gem. Botterdam E. W. van Laar, caudidaat-notaris te Delften ter standplaats de gem. Moordrecht A. Kluit, candidaat-notaris te Vianen; - tot raads heer in den Hoogen Baad der Nederlanden, mr. P. Elias, thans raadsheer in het prov. gerechtshof van Noord-Holland- tot burgemeester der gemeente Gestel en Blaarthem J. Moo- nen, secretaris dier gemeente; tot burgem. der gem. Lexmond W. N. J. van Slijpe en tot plaatsverv. kantonrechter te Goes, Mr. C. P. Lenshoek, adv. te Wolphaartsdijk. Voorts bij het wapen der inf. tot kap. van de 3® kl. (naar ouderdom van rang): bij het 2e reg., den len luit. W. A. L. Nierdt, van het 3e reg.; bij het 3® reg., den len luit.-adjudant A. M. Siereveldt, van het 7e reg. van het wapen en op non activiteit te stellen in afwachting, dat nader omtrent hem zal worden beslist, den kap. E. D. Trip, van het 2e reg. Men herinnert zich dat de generaal-majoor Coenegracht te Maastricht bevelhebber in de 7® militaire afdeelingeenige maanden geleden namens Z. M. den Koning der Belgen te Luik is gaan complimenterenmen verneemt van een wel on- derrigte zijde, dat die hoofdofficier thans met het komman- deurkruis der Orde van Leopold begiftigd is. De heer Begram president der arrondissements-rechtbank te Gorinchemte Leiden uit een oude patriecische Leidsche familie geborenvierde 11. Dingsdag zijn 70®n verjaardagter wijl dezer dagen juist een halve eeuw geleden hij aan de Leid sche Hoogeschool promoveerde. Nog is hij ijverig werkzaam helder van oordeel, vlug en scherpzinnig van geest. Gisteren middag is er een buitengewone ministerraad gehouden. Men schrijft uit 's Hagedat de Minister van Hall zich tijdelijk met de portefeuille van Koloniën belasten zal. Onderscheiden dagbladen bespreken de stelling van ons tegenwoordig ministerie en wijzen vooral op den uitslag der stemming over de begrooting van het dep. van financiën (Hoofdstuk IX B.) Een Noord-Brabandsch blad wijst er op, dat alleen het stemmen der 7 Noord-Brabandsche Tweede Kamerleden aan den Minister-president van Hall de meerder heid heeft bezorgdwelke vroeger steeds in anderen zin stem- pen terwijl geen enkel lid zijn stem motiveerde. - Een blad dat in de residentie wordt uitgegeven, schrijft het volgende: «Pijnlijk is het voor het gevoel van liefde voor constitution- nele instellingenwanneer wij negen namen op de stemlijst ziendie het voor ten gunste van den heer van Hall uit- bragten. Wij zien dan hoe de politiek van den Minister teregt gekarakteriseerd is. De afgevaardigden uit Groningen waren eertijds hechte steunpilaren van het liberale beginsel en zij stonden palook toen verguizing en miskenning het deel was van degenendie een volkswaan van den dag niet huldigden. Wij hadden nimmer verwacht de heeren Westerhoff, Zylker, Beinders en Wichers onder de vóórstemmers te zullen ont moeten. Blussé van Oud-Alblas en de Baadt werden in 1853 uit de Kamer geweerd, omdat zij liberaal waren, en ook zij gaven hunne stem aan den heer van Hall. En wanneer wij dan onzen blik naar het Zuiden rigtenom onder de vóór stemmers te vinden de heeren Meeussen, Jespers, Beens en Bots, dan bevangt ons een oogenblik, bij het herdenken aan 1853, een gevoel van bitterheid. Negen namen ontbreken aan de lijst van tegenstandersdie wij daarop hadden kun nen en moeten verwachten ofschoon wij er ook anderen moes ten missen. Het getal negen heeft in de parlementaire anna len dikwijls een groote rol gespeeldde voorstanders van constitutionnele begrippen zullen het misschien eenmaal be treuren en die afgevaardigden met hendat ook dit negen tal eene bladzijde moet innemen in de parlementaire historie. Maar toch zouden wij liever vallen als den Minister van Koloniën - hebben wij gezegd - dan overwinnen als den Mi nister-President. Wanneer wij hem door den heer Mackay hooren toeroepen: «ik stem vóór uwe begrooting: maar let niet alleen op het totaalcijfer der lijstzie achteromtel niet maar weeg;" - wanneer wij den heer van Diggelen hooren zeggen: «nu is het te laat, maar in den aanvang dezer zit ting had ik gaarne een votum van wantrouwen tegen u uitge- bragt; - wanneer wij den heer Westerhoff den Minister hoo ren verzoeken zijn stem niet als een votum van vertrouwen te beschouwen; - wanneer wij den heer Dirks «conditioneel, voor een jaar, met bet oog op de spoorwegwet," zijn votum hooren motiveren; - wanneer wij den heer van Voorthuysen zien protesterendat het getal stemmen vóór de begrpotrng-* niet bewijst voor een meerderheid- den heer Co/irl protest zien aanteekenen tegen de lofrede van den heer/Foi-ëest- en van allen vernemen, dat zij op dit oogenblik? gëene ver andering van Ministerie wenschenomdat de zakèn dan zou-

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1