De schrandere Staatsman Colbert liet uit Holland een aantal lakenfabrikanten naar SedanCarcassone en andere steden overkomendie hunne weverijen en verwerijentot geen gering voordeel voor die plaatsen aldaar vestigden. Voor de fijnste lakens, die men voorheen uit Holland en Engeland ont bood, werden fabrieken te Abbeville opgericht. De Koning loofde niet slechts voorschotten uit van 2000 livres voor eiken weefstoel die in Frankrijk zou gevestigd worden en bewerkte alzoo, dat er allengs 40000 in dat land werden opgericht; maar hij wist ook den adeltrots der oude fransche geslachten te doen bukken, tot op het standpunt der burgerlijke nijver heid. Immers, toen onder begunstiging van Colbert in 1669 een Hollander, genaamd van Robars, te Abbeville een werk plaats met 500 arbeiders voor de fijnste lakensoorten had op gericht, gaf Frankrijks Koning den adel verlof, om aan deze ontluikende industrie deel te nemen, zonder daardoor hun wapenschild te bezwalken. Toen onze vernuftige Cornelis Dreb- bel in Alkmaar het cochenillepurper had uitgevondeh, wist Colbert in het geheim die kunst uit Holland aantekoopen en deed hij onder het volk het sprookje uitgaandat Gobelin zich. aan den booze verkocht had, om van deze het kunstge heim van de vinding dier schoone kleur te verkrijgen. Men zegt, dat de jongste instructiën en kennisgeving door den Keizer naar Napels gezonden, het gevolg zijn van het verzoek van Koning Victor Emanuel, om aan de nog be staande aanleiding tot onlusten en reactie in het Koningrijk Napels een eind te maken. —-.Uit Turin schrijft men: Het bombardement van Gaëta is op verlangen des Keizers van Frankrijk gestaakt, en mogt eerst morgen nacht of over morgen bij het aanbreken van den dag worden hervat. Graaf Yimercati heeft een eigenhandig schrijven van den Keizer aan den Koning overgebragt, dat naar Napels gezonden is. De Sardinische regering wil Koning Frans II tijd tot beraad ge ven. De Fransche regering heeft een schip naar Gaëta gezon den, met last aan den admiraal le Barbier de Tinan om Frans II aan te zeggen, dat de Fransche vloot zou vertrekken, als hij Gaëta niet verliet. Als de Koning tegen het eenstemmig verlangen van Engeland, Frankrijk en Rusland geen aanstal ten voor zijn afreis maakt, zal de vloot de haven van Gaëta verlaten. Men mag aldus de inneming of de kapitulatie dezer vesting in elk geval nog in den loop dezer maand te ge- inoet zien. Men is te Turin evenmin als te Parijs tevre den over het plan van Koning Frans, om zich naar Rome te begeven. Volgens de tot nog toe ontvangen berigten uit China is in het zomerpaleis op den weg naar Peking een aanzien lijke buit gevonden geschat op ruim 200,000 De brochure over Venetie is het werk der heeren Emile Pereire en Duveyrier. Even als zulks sedert een twaalftal jarenomstreeks Kersmis, te Londen plaats vindt, wordt thans te Birmingham een groote, met uitloving van prijzen verbonden tentoonstelling van vee en gevogelte gehouden die dit bijzonders heeft, dat daarmede een tentoonstelling van houden verbonden is, van welke blaffende en jankende menagerie de Times een zeer aar dige beschrijving geeft. Onder de talrijke schakeringen van het hondenras komt daar een kleine tweejarige Schotsche dashond voor, die niet meer dan drie ponden weegt en 50 guinées kosten moet, alsmede een mopshond, waarvoor 1000 guinëes zouden gevraagd \VordenDe graven Bagot, Grosvenos en Curzon hebben de fraaiste jagthonden geleverd. De Belgische historieschilder Gallait bevindt zich thans op het eiland Caprerawaar hij het portret van Garibaldi schildert. De Koninklijke academie van wetenschappen te Brussel heeft Prof. W. Vrolik te Amsterdam tot corresponderend lid benoemd. De Belgische Minister van Oorlog heeft verklaard dat hij eerstdaags 15 millioen zal aanvragen tot vernieuwing van het materieel der artillerie. De Beer P'roudhon, die sedert twee jaren te Brussel zich ophoudt, heeft aanzegging ontvangen dat hij van Keizer Napoleon algeheele gratie zal bekomen. De Belgische regering heeft een crediet bij dë Volks vertegenwoordiging aangevraagd, ten einde jongelieden-- be hulpzaam te zijn tot het aanknoopen van commerciële be.-, trekkingen in verwijderde landstreken. Advertentiën. Heden overleed in den ouderdom van ruim 78 jaren, onze geliefde Moeder MARIA HERDINGH, vroeger Weduwe den Heer ASTOKHUIJZEN, laatst We duwe den Heer G. VAN PELT. Namens de gezamenlijke Kinderen en Behuwd-Kinderen. F. STOKHUIJZEN. Leiden, 17 December 1860. Op uitdrukkelijk verlangen van de over ledene zullen geen teekenen van uiterlijke rouw gedragen worden. Echtscheiding-. Uit een vonnisgewezen door de Ar- rondissements-Regtbank te Leiden, op den dertienden November 1800 zestig, blijkt, dat daarbij tusschen ANNA GERARD A CHRISTINA VAN VEEN, zonder beroep, verblijf houdende te Amsterdamals eische- resse, en haren Echtgenoot JOHANNES DE GRAAFF, wiens tegenwoordige woon- of verblijfplaats onbekend is, als gedaagde, ISchtsclieiding is uitgesproken, met alle de gevolgen van dien. Voor extract conform, Mr. C. A. BOON ACKER, Procureur. [Kosteloos.] 200 pag. druks. Prijs 60 Cents. INHOUD van den Geilluslreerdcn Almanak voor het jaar 1861. Eenige en algemeene kennisgeving ALMANAK voor 1§61, onder Redactie van w. van de poll. Mr. w. van de poll, Aan 1861. - Johan nes Graaf van den Bosch. - p. keu-ser, fz., Spinnend Klaartje. - h. m. c. van ooster zee, Iets over de Stormen. - d. f. van heijst, Troost in ziekte. Uit de Oostersche legenden van friedrich rückert. - g. keller, 's Gravenhage. - f. keijser fz., Oog en hart. - Emma's eerste debut. (Frag ment uit i. j. cremer's Arme Samuel}. _- e. s. witkamp, Drinkgebruiken. - d. f. tan heust, Gelijkheid. - Het Mikros- koop. - A. van der Hoop, Jr. - De mijnen van Fahlun. Uittreksel uiteen zomer in het Noorden door gerard keller. - d. f. van heust, De vader en zijn kind. - De gevol gen eener geestoproeping. - De Kruidna- gelboom. - h. m. c. van oosterzee, Val lende sterren en luchtsteenen. - Christelijke Feestdagen. - l. van den broek, Bij de onthulling van Tollens' standbeeld. - De Apen. - j. van harderwijk, rz., De Hollandsehe meisjes. (Toast). - liet Bier. - Mr. w. van de poll, Hamburg. - De hydraulische pers of waterpers. - Dr. r. c. h. römer, ln den nawinter. In Duitschland, Frankrijk, Engeland en Belgie zag men sedert ,vele jaren Geïllustreerde Volks-Almanakken verschijnen, waarvan de inhoud, dank zij de gravures, spoediger toegang erlangde tot het publiek dan de onafgebroken tekst van andere populaire Werken of de dure Pracht-Jaarboekjes. De Uitgever heeft die leemte in onze Litteratuur willen herstellen en de GEÏLLUSTREERDE ALMANAK beantwoordt geheel aan dat oogmerk. Hij houdt het midden tusschen Pracht-Jaarboekjes en Volksboeken; zijn inhoud, deels romantisch en dichterlijk, deels practisch, geeft te genieten en te leeren. Ofschoon vele bijdragen ongeteekend zijn, dragen zoowel het Proza als de Poëzy het ken merk, dat Vaclerlandsche Schrijvers van naam dit Jaarboekje ondersteunen. De moeijelijke taak van Redacteur rustte evenwel op den Heer VAN DE POLL, die getoond heeft allezins die taak te begrijpen en den Almauak tot een waardigen Concurrent van de Buitenlandsche Ge- illustreerde Kalenders heeft gemaakt. De keuze der stukken is uiterst gelukkig en hij verdient den lof, die hem en den Uitgever van alle TijdschriftenDagbladen en wat meer zegt van het publiek in ruime male ten deel viel.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 3