Buitenlandsch Nieuws. Camp, M. J. Meter, J. L. Poggenou, J. C. J. Wijft'elinan P. J. W. de Vos, W. Gastelaars, J. MicheelsH. W. Swijser. 8°. als schrijver bij de Commissie voor de Staatsspoorwegen C. W. van Hoorn. 4°. als schrijver bij de comptabiliteit J. H. Danner. De Raad van administratie der Holl. IJzeren Spoorweg- Maatschappij heeft onder zekere bepalingen van orde toege staan, dat de goederen, voor de tentoonstelling in 1861 binnen Haarlem te houden bestemd, vrachtvrij zullen worden vervoerd. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Donderdag aanstaande worden opgevoerd de opera: Romeo et Juliette- muziek van Bellini. Te Utrecht zal den 31 Januarij het 400 jarig bestaan van het krankzinnigengesticht aldaar worden herdacht. Zaturdag 29 December aanstaande zal te Harlingen op het Stadhuis het monument ter nagedachtenis van Simon Stijl plegtig worden onthuld. Te Haarlem circuleert het prospectus voor een op te rigten stoomboot-dienst tusschen Arasterdam en Haarlem door de Amsterdamsche vaart. Te Delft bestaat een plaatselijke verordening op den ijk der botervaten. Bij het afgeschafte provinciale reglement was bepaalddat het nieuwe botervat niet zwaarder raogt wegen dan 7 Ned. ponden, terwijl, als het gevuld was, den boer daarvoor 10 Ned. ponden tarra werd gekortzoodat hij ver- pligt was in zijn eigen belang vooraf de ton op die zwaarte te brengen door die in het water te leggen. Bij de plaatselijke verordening is het verschil tusschen het gewigt van het nieuwe en van het gevulde fust slechts 1 Ned. pond. Donderdag 6 Dec. 11. werd te Kampen de waardigheid van Rector der Theologische School, aldaar gevestigd door Ds. S. van Velzen aan zijn opvolger Ds. A. Brummelkamp overgedragen met een redevoering, ten onderwerp hebbende; de belangstelling in de waarheiddie vooral den godgeleerde betaamt. Zij wordt verkregen door de erkentenis van de waardij der waarheid, - 2°. betoond door de poging, om haar te verbreiden, - 3°. bevorderd door de ondervinding van de kracht der waarheid. - Uit het verslag van de geschiedenis der school in het afgeloopen jaar, dat daarop volgde, bleekj, dat zeven bij het Theologisch examen zijn bevorderd tot Kandidaat waarvan zes in de dienst zijn bevestigd, terwijl tien nieuwe studenten zijn ingeschrevenzoodat het getal met drie is ver meerderd en thans het getal 40 bedraagt. Een Vereeniging van Israëliten te Amsterdam gevestigdt waaraan bij Koninklijk besluit rechtspersoonlijkheid is toegekend, heeft een uitgestrektheid gronds ter gróótte van ongeveer twaalf bunders aangekochtonder Muiderberg gelegen en paralel met de Nederl. Israëlitische begraafplaats aldaar, ten einde zich als een zelfstandige Israëlitische gemeente te gedragen, na in over leg getreden te zijn met het kerkbestuur te Amsterdamwan neer het zich daartoe bereid verklaart. Voor eenige dagen overleed in het gasthuis derNederd. Hervormde diaconie te Groningen J. H. de Jong, oud 88 jaren. Als zeldzaam voorbeeld van goede trouw en gehechtheid aan zijn werkkring kan van hem vermeld worden dat hij omstreeks 70 jaren als knecht op een en dezelfde lijnbaan daar ter stede is werkzaam geweest. In de laatste vergadering der provinciale commissie van onderwijs in Noordholland heeft zich iemand van circa 70 ja ren aangemeld, tot het verkrijgen eener acte van toelating tot het geven van onderwijs in de Fransche taaldie hij ook heeft verkregen. In de Gemeentestem wordt opgemerkt, dat de aanzien lijke som, die de plaatselijke accijnsen te Leiden in dit jaar meer dan de raming en ook meer dan het vorige jaar heb ben opgebragt, hoofdzakelijk en in zeker opzigt uitsluitend betrof de plaatselijke belasting op het gedistilleerd maar dat die buitengewone opbrengst evenwel niet het gevolg is van een toegenomen verbruik of van den toevloed bij de gehou den academische feesten maar bepaaldelijk veroorzaakt door de invoering van een werktuig, waarmede de sterkte van likeur, bitter, punch enz. kan worden bepaald, zoodat niet zulke aanzienlijke sommen voor uitgevoerde dranken worden terug gegeven. (De jenever heeft in 1860 nu reeds meer dan 20000 meer opgebragt dan in 1859 tot 1 December). De Kardinaal aartsbisschop van Napels heeft zich thans ookeven als de aartsbisschop van Capua, voor de regering van Koning Victor Emanuel, en beloofd, dat hij zich voortaan volstrekt niet meer met de politiek zou bemoeijenmaar zich alleen aan zijne geestelijke pligten zou wijden. Uit Rome wordt op nieuw berigtdat in het collegie van Kardinalen zich eene partij heeft gevormd welke aandringt op eene schikking met Koning Victor Emanuel als het beste middel, dat de Heilige Vader in de tegenwoordige omstandig- haden kan aanwenden. Kardinaal Antonelli is daartegen ge stemd. Dr. de Sanctis is benoemd tot directeur van het Evan gelisch Italiaansch genootschap te Genuain plaats van Dr. Mazzarella, thans hoogleeraar te Bölogne. De leden der Evan gelische gemeente te Florencekortelings ontstaanhebben den heer Ricasoli verzocht om een kerk en om ondersteuning door den Staat. Te Marseille regent het sedert 14 dagen bijna aanhou dend somtijds gaan de regenbuijen van donder vergezeld. De temperatuur is gelijk aan die van Mei en Junij. Charles Jud die gearresteerd was wegens den moordaan slag gepleegd op den Russischen geneesheer Heppi, dien men nabij Belfort op den spoorweg vond liggenis dezer dagen ontvlugt. Hij was in het bezit van 13 Russische bankbil jetten Fransche en Russische muntpapieren die aan Dr. Heppi hebben behoort, enz. Hij werd naar het huis van detentie te Ferrette overgebragt en is des nachts na een hevig gevecht met zijn wachters ontsnapt. Hij is een deserteur van het 3e escadron van den trein en was reeds veroordeeld tot 20 jaren dwangarbeid. Dezer dagen is op den Spoorweg nabij Rijssel het ver- morselde lijk van een manspersoon gevondenhetwelk bij on derzoek bleek te zijn dat van een heer, die met zijn jonge vrouw zijn familie in een nabijgelegene plaats een bezoek was gaan brengen. Zij zaten alleen in de cabriolet eener waggon; beiden moeten zijn in slaap gevallen en het portier door een onbekend toeval opengeraakt zijnwaardoor de heer in zijn slaap uit het rijtuig is gevallen. De jonge vrouw, eerst op het station te Rijssel ontwakendekon zij de afwezigheid van haren echtgenoot niet verklarentotdat zij na gedaan onderzoek de vreesselijke tijding vernam. Een brief uit Parijs spreekt bij wijze van gerucht, dat de Keizer andermaal een ommekeer van zaken beoogt. Hij wil namelijk terugkeeren tot het te Villafranca geopperde denk beeld van een federatie en zijn voorstel aan de mogendheden herhalen tot het houden van een congresdaarbij wijzende op de regeringsloosheid en oneenigheidwelke thans in de Beide Sicilien heerscht, en overtuigddat de Italiaansche eenheid een droombeeld is. Men voegt er bij, dat de heer Fould met een geheime zending naar Italië vertrekt. Men zegt, dat de beroemde staathuishoudkundige Mi- chiel Chevalier tot Minister van openbare werken in Frank rijk zal worden benoemd. In Spanje merkt men alle kenteekenen eener aanstaande crisis op. De Koningin en hare Ministers schrijven die ver schijnselen toe aan Napoleontische intrigues, die ten doel hebben om Spanje en Portugal te vereenigen onder den scepter van het huis van Braganza. Een geheim agent van het kabi net der Tuileriën is naar men verzekert naar Lissabon gezon den en reeds van daar teruggekomen. Men zegt dat de onlangs te Londen overleden hertog van Norfolk een legaat van 1000U aan den Paus heeft vermaakt. Wederom zijn te Londen dezer dagen schadelijke ge volgen ondervonden door menschendie in kamers hadden ge«lapen, welke met groen behangsel waren beplakt; een che mische analyse met afgekrapt groen van dat papier leverde een groote hoeveelheid arsenicum. Met berigten uit Melbourne van 26 October jl. is tij ding ontvangen van de expeditie van den heer Stuart die eenigen tijd geladen een togt in het noorden van Australië ondernomen heeft met het doel om de binnenwaarts gelegen gedeelten van dat groote eiland te onderzoeken. De heer

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2