Buitenlandsch Nieuws. dag opgemaakt de nominatie voor het lidmaatschap van den Hoogen Raad en daarop geplaatst: 1°. Mr. P. Elias, bij de le stemming met 29 van de 55 stemmen. - 2°. Mr. P. van den Broecke, Rijks-advocaat te Middelburg, bij de 3e stemming met 32 van de 62 stemmen. 3°. Mr. J. Heemskerk Az., bij de le stemming met 36 van de 60 stemmen, - 4°. Mr. S. Schmolck, Raadsheer bij het hof van Zuid-Holland, bij de 4e stemming met 33 van de 57 slem- men. - 5°. Mr. A. de Vries bij de le stemming met 33 vpn de 57 stemmen. Men verneemt dat door het departement van Oorlog, bij wijze van proef, bij het leger in gebruik zijn gegeven handschoenen van zwart lakenwelke, indien zij doelmatig worden bevondenbij het leger zullen ingevoerd wordenin welk geval de wollen handschoenen zullen vervallen. De audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Dings- dag a. s. geen plaats hebben. Zondag nacht hebben te Maastricht vrij ernstige onge regeldheden plaats gehad. Eenige dragonders, na in huizen van ontucht verwoestingen te hebben aangerigtzijn met den sabel in de hand een straat doorgetrokken en hebben sommige huizen in meerdere of mindere mate beschadigd. De hoofd commissaris, spoedig met vier agenten toegeschoten, slaagde er in, hoezeer na langdurigen strijd en met levensgevaar, om een der belhamels in hechtenis te nemen, en zich voorts van eenige wapenen meester te maken. De hersenruggemergziektedie in het garnizoen te Arn hem heerscht, is grootendeels in hare epidemische uitbreiding gestuit: de manschappen moeten zich bij het openbaren der eerste ziekteverschijnselen onder geneeskundige behandeling begeven. Beroepen bij de Herv. Gemeente te Oudega Ds. C. J. Kraft te Oldebroek, en te Eelde Ds. H. M. de Boer te St. Jacobi Parochie; - Ds. B. C. Ledeboer te Eibergen heeft voor het beroep naar Cortgene bedankt. Bij het aan den heer Wetrens overhandigd cadeau is gevoegd een door de Commissie uit de leden van het Leidsche Koor en Orchestbestaande uit de HH. StuffkenKramers Isebree Moens en Knippenberg, geteekend hoogst vereerend schrijven van den navolgenden inhoud: //De ondergeteekenden hebben de eer namens de leden van het Leidsche Koor en Orchest, die op 11 December I860 hebben mogen medewerken tot de uitvoering van Beethoven's Meeres-stille und Gliickliche FahrtHiller's Lorelei en Men delsohn's Lobgesanghunnen hooggeachten directeur, den Heer A. J. Wetrens, bijgaanden dirigeerstok en partituur aantebie- den, als een blijk der hooge ingenomenheid met de wijze, waarop hij hen op de repetitiën en de uitvoering heeft weten te leiden, als een bewijs der warme sympathie, welke zij voor zijn per soon en werk gevoelen. - De uitmuntende wijze, waarop hij steeds heeft gezorgd voor den bloei der toonkunst binnen deze stad, en de hoogte waartoe hij daardoor de beoefening der Muziek onder ons heeft opgevoerd, geven hem duurzame aan spraak op de achting van alle, die het wel meenen met de Kunst." De Leidsche Gemeenteraad heeft besloten uit de meer dere opbrengsten der plaatselijke accijnsen over 1860 de som van 20.000 te bestemmen tot buitengewoneaflossing van Stadsschuld. Mr. Leon's Reglspraak is in de rechtsgeleerde praktijk reeds lang gunstig bekend en de tot heden uitgekomen afle veringen behalve het Staalsregthet Burgerlijk Wetboek het Wetboek van Koophandelhet Wetboek-van burgerlijke regtsvordering en dat van Strafvorderinggetuigen van de on vermoeide werkzaamheid en het onbeschrijfelijk geduld zoowel als van de veelomvattende rechtskennis en het schrander oor deel van den veelgeachten rechtsgeleerdedie de gewigtige taak op zich namom uit de verschillende rechtspraken der Nederlandsche rechterlijke collegiën te verzamelen, wat tot toelichting en verklaring der onderscheiden Wetboeken en van de talrijke artikels, waaruit zij bestaan, kan verstrekken. - Teder onpartijdig en ervaren rechtsgeleerde zal de onbetaalbare waarde van dit werk wel willen erkennen. 't Is de vraag, of het even zoo als handboek voor hen, die zich aan de rechtsgeleerde studiën wijdenwordt gebruikt en, zonder de waarde te miskennen, die een eigen en zelfstan dig wetenschappelijk oordeel bezit boven de slaafsche navoH ging van anderer gevoelenverdient toch niet te worden ge ring geacht de kennis van de bestaande Jurisprudentie en van de gronden, waarop zij steunt. - Uit dit oogpunt beschouwd meenen wij de aandacht en belangstelling van velen te mogen vestigen op het werk van genoemden advocaat, algemeen ge acht lid der 's Gravenhaagsche balie, grijs geworden in de rechtspraktijk - dat wederom wordt aangekondigd en waar van onlangs een zesde aflevering van het tweede deel is in het licht verschenen. Keizer Napoleon heeft instructiën doen toekomen aan den Vice-Admiraal le Barbier de Tinanom Koning Frans aantezeggendatzoo hij binnen acht dagen geen capitulatie sluit over de overgave van Gaëta, de Fransche vloot alsdan die haven zal verlaten en het Sardinisch leger aldus de vesting ook van de zeezijde zal kunnen aantasten. Al de personen uit de omgeving des Keizers verklaren dat Z. M. er nimmer vrolijker heeft uitgezien dan sedert het ver trek der Keizerin. Uit Gaëta schrijft een officier in dienst van Koning Frans, dat de bezetting zich in een treurigen toestand bevindt. Zijn ration van den vorigen dag bestond uit 126 raauwe boo- nen en een half brood zonder zout of vet. Een brood kost 2 a 3 carolini en weldra het dubbele. Het bombardement i3 ophanden. De graanschuren en grotten dienen tot toevlugts- oorden voor de huisgezinnen- telken morgen keeren de vrou wen bleek als dooden in hun huizen terug. Op de hospitalen is tot teeken voor de belegeraars de zwarte vlag geheschen. Volgens berichten uit Napels heeft de aldaar onlang3 plaats gehad hebbende demonstratie een geheel andere betee- kenis gehaddan daarvoor werd medegedeeld. De beweging was gerigt tegen den Aartsbisschop en tegen het Aartsbisschop pelijk paleis, daar men van den prelaat eischte, dat hij zich openlijk voor Koning Victor Emanuel verklaarde. Op zijn wei gering, om voor zulk een onbesuisde aanranding te zwichten, werden voor zijn paleis brandstoffen aangebragt en werkelijk zou de menigte het paleis in brand gestoken hebben, indien niet een aantal geestelijken naar binnen waren gesneld en de Aartsbisschop gewaarschuwddie op hun aandrang zich met de Italiaansche driekleur op het balcon vertoonde. - Intusscheu moet de eisch onbillijk zijn geweest, daar de Aartsbisschop vroeger de bevolking tot gehoorzaamheid aan Koning Victor Emanuel had vermaand. In Hongarije duurt de onrustige stand van zaken voort en ontbreekt het niet aan oproerige kretenterwijl des nachts ook de Keizerlijke adelaars, overal waar die te zien zijn, wor den afgerukt. Het besluit der Keur-Hessische Regering tot ontbinding- der Tweede Kamer heeft bij de Pruissische Regering een on- gunstigen indruk gemaakt. De Prins-Regent moet daarover zijn ernstige afkeuring aan den Keurvorst te kennen gegeven hebbenterwijl den Pruissischen Gezant is opgedragenom te verklaren dat Pruissen uiet zal duldendat er een tusschen- komst van den Bond zoo als in 1850 werd verleend bij het ontstaan van onlusten. - In de vorige week is te Wiesbaden een ligte schok van aardbeving opgemerkt. Vrijdag II. had aan de universiteit te Oxford de be noeming van een I loogleeraar in de Sanskritische letterkunde ter vervanging van wijlen den heer Wilson plaats, en werd de heer Monier Williams, sedert korten tijd docent in de Sanskritische taal aan het collegie te Haileybury, met 833 van de 1443 stemmen daartoe benoemd, terwijl de overige stemmen zich op den heer Max Muller, hoogleeraar in de nieuwere talen aan de genoemde Universiteit en zoon van den beken den Duilschen dichter Wilhelm Muller, hadden vereenigd. Het bevestigt zich, dat er sprake is van de vervanging- van lord Cowley als Engelsch gezant te Parijs. Tot beloo- ning van de gewigtige diensten door dien diplomaat aan zijn regering bewezen wil zij hem benoemen tot gouverneur-ge neraal van Britsch-Indiëwelke betrekking in de maand Maart a. s. openvalt door aftreding van lord Canning. Koningin Victoria heeft 11. Maandag aan Keizerin Eugenie te Londen een bezoek gebragt.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 3