Buitenlandsch Nieuws. Proinotlën aan de Leidsche Hoogeschool. I collegie van curatoren der hoogeschool te Leiden met ultimo dezer, een eervol ontslag is verleend. In het wets-ontwerp op de Nationale militiethans aan het oordeel der Tweede Kamer van de Staten-Generaal on derworpen, komen onder anderen de volgende bepalingen voor Op elke 300 ingezetenen wordt een man verlangd. De loteling moet zijn twintigste jaar zijn ingetreden. Die eenmaal afgekeurd wordt, behoeft zich een volgend jaar aan geen herkeuring te onderwerpen. Men wordt in eens goed- of afgekeurd. Van de miliciens worden jaarlijks 600 personen bij de zee militie ingedeeld. Het getal miliciens dat iedere gemeente moet leverenwordt niet meer gerekend naar de bevolking, maar naar evenredig heid van het getal der in het vorig jaar voor de militie in geschrevenen waarvan afgetrokken worden de in dat jaar overledenen en vrijwillig in dienst getredenen. Daardoor wordt de kans van vrijloten voor iedere gemeente even groot. Gedeputeerde Staten kunnen twee of meer gemeenten za- menvoegen ter bepaling van haar contingent. Nommer ver wisselaars kunnen zich tot eene geheele provincie uitstrekken. De som van f 25 tot 75 behoeft niet meer gestort te worden voor de vergunning om een plaatsvervanger te mogen stellen. De plaatsvervanger behoeft slechts 21 jaren oud te zijn. De vrijstellingen zijn op enkele uitzonderingen na vervallen. Studenten in 'de Godgeleerdheid, of die voor geestelijken worden opgeleid, zijn voortaan mede dienstpligtig, doch zij worden niet opgeroepen om dienst te doen. De zoogenaamde kostwinners zijn mede dienstpligtig en ge lijk gesteld met de gewone miliciens. De minderheid der zonen uit één gezin is dienstpligtig, zoodat een eenige zoon vrij is. De vereischte lengte wordt met eenige strepen verminderd en nog eenige redenen van vrijstelling uit hoofde van gebre ken worden opgeheven. Het Provinciaal Gerechtshof van Gelderland heeft 11. Donderdag een man van 68 jarengeboren en wonende te Oldenbroekwegens feitelijke schennis der eerbaarheid ver oordeeld tot een tienjarige tuchthuistraf. Een onvoorzichtigheid heeft een onherstelbaar verlies veroorzaakt aan een deftige familie. Een verwdoos, bestemd om platen te kleurenwas open op tafel gelaten onder het bereik van een kind van twee jaren, dat een stukje groene verw daaruit neemt, het aan den mond brengt en er een oogenblik aan zuigt. Ofschoon men de zaak spoedig bemerkte en het voorwerp aan de hand ontrukte, openbaarde zich al spoedig verschijnselen van vergiftiging en, ondanks alle genees kundige hulp, is er de dood op gevolgd. Het was een stukje scheele groen, waarin arsenicaat van koper voorkomt, een der hevigste vergiften uit het delfstoffelijk rijk. Moge dit voorbeeld tot les verstrekken. Ds. W. Scheffer te Enschede heeft het beroep naar de Nederd. Hervormde Gemeente te Leiden aangenomen. Ds. K. Eysing te Nyeveen heeft bedankt voor het be roep naar de Christelijke Afgescheidene Gemeente te Beilen. Op St. Nicolaas avond werden de Weezen van het Luthersche Weeshuis alhier aangenaam verrast door een schen king van St. Nicolaas-gebaken mogt ook voor hun dien avond een bijzondere vrolijke avond zijn. - Wij brengen hulde aan de gevers, die dikwerf door kleinigheden anderen groote vreugde weten te verschaffen en bevelen derhalve het voor het volgend jaar ook anderen kindervrienden aan. Men verneemt, dat een zeer aanzienlijke St. Nicolaas- gift in geld bij het Bestuur der Laurillard's-School is ont vangen van een weldadig Stadgenootwaardoor de nog te kort komende gelden voor die nieuwe Stichting zijn aangevuld. Eenigen tijd geleden werd te Potsdam een voerman door zijn paard gedood, dat hij naar men zeide zeer onraenschelijk kon behandelen. Het woedende dier rukte hem met de tanden geheele stukken vleesch uit het ligchaam en verpletterde hem met de pooten. Op zijn gekerm kwamen eenige personen in den stal toeschietenmaar niemand durfde het wagenom bij het woedende dier te komen. Vóór men een geweer had ge haald om het beest te doodenwas de man een lijk. Toen begon het dier te hinneken en werd ernstig en bedaard. Keizer Napoleon heeft thans, nu hij door zijn liberale staatkunde de openbare meening te zijner gunste heeft ge stemd, het politiepersoneel, dat hem omgaf, zoo dikwijls hij het paleis verliet, afgeschaft. Hij heeft de groote opera be zocht zonder daarvan volgens gewoonte den prefect van po litie kennis te geven terwijl de municipale en cent-gardes in de corridors en elders geen dienst behoefden te doen. Zondag avond heeft een zonderlinge weddingschap de Faubourg Montmartre te Parijs vrolijk gemaakt. Een spotvo gel wedde namelijk dat hij gedurende 4 uren in de glazen winkelkast van een kapper zou gaan staan om de rol te ver vullen vaö een wassen beelddat de ateliers van die parui- kenkunstenaars meestal opluistert, 's Namiddags ten 3 uur zag men een man in het witmet een sierlijke muts op het hoofd, onder welke een verbazende haarbos uitkwam, - zijn kin had hij achter een zwaren baard verborgen en zijne lippen met een klein kneveltje versierdin de winkelkast stappen en daar bleef hij roerloos zitten tot 's avonds 7 uur. Spoedig waren er een menigte nieuwsgierigen op de beenwaaronder eenige personen die zeker belang hadden bij de weddingschapdaar zij eenige straatjongens opstookten om den man van zijn stuk tc brengen, dat door hen natuurlijk met de meeste bereid willigheid werd beproefd. Een keur van grimassenspotwoor den enz. werd voor den kast tegen den geëxposeerde gerigt. Maar alles te vergeefs. De man verroerde zich niet. Men dacht een oud Komeinsch Senateur voor zich te zienzóó ernstig zat hij op zijn stoel. Hoeveel getier de straatjongens maaktenhij vertrok het gelaat niet het minste. Hij bleef bedaard en koel tot aan het einde der weddingschap. Met het slaan van zeven uur ontdeed hij zich van z$n witte kleeding, van zijn hoofdsieraad en pruik, groette de toeschouwers be leefd en stapte onder luid handgeklap der menigte uit de kast. Betreffende den moord aan den president van het hof van appèl te Parijs gepleegd, wordt berigt, dat de ongeluk kige kwam van zijn landgoederen en in een der waggons van de eerste klasse met den nachttrein naar Parijs terugkeerde. Eerst alleen gezetenstapte weinige oogenblikken later een ander persoon in hetzelfde rijtuig, dat hij echter aan het eerst volgende station weder verliet, zonder dat tot eenigen argwaan aanleiding werd gegeven. Toen de trein te Parijs der morgens aankwam en de portiers der rijtuigen werden geopend, om de billetten der reizigers in ontvang te nemen, bespeurde een beambte dat een reiziger in zijn bloed badende, zich in het rijtuig bevond. Het lijk was op een der met warm water ge vulde flesschen neergelegd - maar spoedig bleekdat de on gelukkige was bestolen en zijn horologie uit de vestzak gerukt. - De misdaad was niet vroeger ontdekt, omdat de booswicht zorg had gedragen, om het luik op te trekken. Een damef in een volgenden waggon gezeten, verklaarde wel eenige kre ten te hebben gehoord vóór de aankomst van den trein te Noisy. Men hoopt den dader op het spoor te komen. De Maarschalk O'üonnell is bij het verlaten der verga dering van den Senaat te Madrid door een pistoolschot in den linkerschouder verwond. De dader is dadelijk gearresteerd. De gemoederen zijn zeer in beweging. Ten bewijze hoe noodzakelijk een goede verdeeling der spijzen is voor hare behoorlijke vertering, nam prof. Budge te Greifswaldbij zijn physiologische lessen de volgende proef: In twee flescbjes met kunstmatig maagsap werden vierkante stukjes hard gekookt eiwit gedaanvan hetzelfde ei afkomstig. De stukjes in het eene flescbje waren ongeveer driemaal zoo groot als het andere. Nadat deze fleschjes vierentwintig uren in een warmte als die van het ligchaam waren bewaardkon men aan de groote stukjes alleen aan de hoeken en kanten de werking van het maagsap bemerkenterwijl van de kleinere stukjes naauwelijks nog overblijfsels waren te zienzij waren geheel verteerd. 8 December. In de rechten de heer D. W. Nibbelink van Zwijndrecht met een Akademisch proefschriftgetiteld Handvesten en oorkonden betrekkelijk de rechtsgeschiedenis van den Zioijndr echt schen Waard.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2