N°. 242. Maandag 10 December. A0. 1860. Binnenlandsch Nieuws. LËIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Noinmers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 n. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen behalve des Zaturdags 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de LakenhalKatoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 7 u. 55 m., 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 mi, 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 6 en 22; over Marseille 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 2—7 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89i uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. - Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau, der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. —Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvan 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 unr; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uarvan Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. - De heer Thorbecke heeft in de Zitting der Tweede Kamer van 11. Donderdag de volgende zeer belangrijke op merking gemaakt //De Staats-Courant geeft berichten. Geeft zij die met kri tiek? Spr. durft daarover geen oordeel vellen. Maar een voor beeld van niet volkomen mededeeling van staatsstukken in dat blad is mij in den laatsten tijd voorgekomendat mij vreemd toescheen en mij verrast heeft. Het bedoelde stuk stond in de Staats-Courant van 12 November jl. Het was de mededeeling van de bekende nota van 27 October te voren door den Engelschen minister van binnenlandsche zaken aan den Engelschen gezant te Turin gerigt. In die mededeeling las ik deze zinsnede: //De uitstekende regtsgeleerde Vattel zegt dat wanneer een volk op goede gronden de wapenen tegen eenen dwingeland opvat, het eene regtvaardige en edelmoedige daad is, manmoedige menschen in het verdedigen hunner vrij heid bijtestaan." Naar het oordeel van Vattel is het dus alleen de vraag, of de bevolking van Napels en die van den Ker- kelijken Staat op goede gronden de wapenen tegen hun gou vernement hebben opgevat Nu las ik denzelfden dag die nota in andere couranten o. a. in een Pransch journaal, en daarin komt voor: *De uitstekende regtsgeleerde Vattel, terwijl hij de wettigheid beoordeelt van den bijstand die de Vereenigde provinciën verleenden aan den prins van Oranje, toen hij Engeland vermeesterde en de troon van Jacobus II omver wierp, zegt: ////het gezag van den Prins van Oranje heeft zonder twijfel invloed uitgeoefend op de overwegingeu der Staten-Generaal, maar het heeft hen er niet toe gedreven een daad van onregtvaardigheid te begaau want wanneer een volk op goede gronden de wapenen tegen eenen dwingeland opvatis het een regtvaardige en edelmoedige daad dappere lieden in het verdedigen hunner vrijhedeu bijtestaan."" Der halve heeft het Engelsch ministerie aangehaald het voorbeeld van Willem III en de Staten-Generaal, en heeft noodig ge keurd de aanhaling van een der grootste, meest beslissende feiten der Europeesche geschiedenis, een feit waardoor, onder medewerking van den prins van Oranje en van de St-Gen. de Nederlanders de onafhankelijkheid van dat werelddeel hiel pen bewaren en waardoor de ontwikkeling van den Engelschen staat - in meer dan één opzigt de bakermat der vrijheid -t is voorbereid. Dat feit nu is in de Staats-Courant geschrapt. Ik kan niet aannemen dat ten deze de geest der redactie ook zij de geest der regering, want ik zou moeten vragen: is dit dan een zoo pijnlijke herinnering, het groote feit, waarop de Engelsche Minister wees? Ik weet niet hoe de regering of de redactie van de Staats-Courant het feit zelfs apprecieert; het staat volkomen vrij daarover een oordeel te vellenovej* een der roemrijkste bladzijden der geschiedenis 'van ons land en der moderne staten. Maar is het niet vreemd, dat ook danals men het feit afkeurtmen de kennisneming heeft willen verbieden van een voorbeelddoor een Prins van Oranje gegeven in een glansrijk tijdperk onzer geschiedenis." In de Zitting van Vrijdag werd door den heer van Eek besproken het doen van exploiten door de Rijksveldwachters, waardoor de deurwaarders vooreerst worden benadeeldmaar vooral de dienst der politie ten platte lande lijdt. - De Mi nister van justitie heeft betuigd, dat het algemeen belang er door wordt bevorderd en ten platten lande gezorgddat geen te ruim gebruik van die bevoegdheid wordt gemaakt. - Bij de post van rijkspolitie wordt door den heer van Eek herin nerd aan de belofte der wettelijke regeling van de rijkspolitie. De Minister hoopt in den loop des volgenden jaars een wets- voordragt deswege tijdig intedienen. - Ten aanzien der som voor kosten der gevangenissen wordt door den heer Olivier aangedrongen op de indiening van een geheel nieuw wetboek van strafrecht. De heer Cool bespreekt het gevangenisstelsel en wijst er op, dat door onderscheiden voorgedragen posten op een latere beslissing wordt vooruitgeloopenterwijl hij drukt op het belang, dat er eenstemmigheid heerscht tusschen den Minister van justitie en de commission van administratie. De Minister zal den wensch van den heer Olivier tot een ,punt van naauwgezette overweging maken en wijst op het naauw verband tusschen het strafstelsel en het gevangenisstel sel terwijl hij verklaart een voorstander te zijn van het cel lulair stelsel. Hij zal de bezoldiging der beambten beter rege len en een einde maken aan het stelsel van emolumentendat jaren lang een bron van misbruiken is geweest. Bij besluit van heeren Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland van 5 dezer is tot commieshoofd der afdeeliug Statistiekenz., aan de provinciale griffie, benoemd de heer Mr. A. M. Maas Geesteranus, thans adjunct-commies le kl., ter vervanging van den heer Mr. J. Luzac, aan wiemfop zijn verzoek, ten gevolge zijner benoeming tot secretes varTÏet ■"V"

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1