Buitenlandsch Nieuws. had moeten schijnen, was dë straatverlichting hiet ontstoken; doch de maan bleef door een dikken nevel onzichtbaar en er heerschte op den weg alzoo een volkomen duisternis. Eens klaps echter kwam het rijtuig in het felle licht van een sme derij nabij de oude Plantage. De paarden schrikten hevig gingen doordrongen op elkander in en stortten eindelijk met het rijtuig van den hoogen dijk af. De doctor heeft door den val het sleutelbeen gebroken en is daarenboven zwaar gekneusd aan de borst. De koetsier is ernstig aan den schouder ge wond. Te Kampen heeft den 3den een openbare verpachting voor 9 jaren plaats gehad van drie boerenerven toebehoorende aan de Stad Kampen, respectivelijk voor 2700, f 3310 en f 3210 'sjaar», alzoo te zamen voor f 9220. Bij een in 1859 gehouden publieke verpachting hadden dezelfde erven een som van 11470 opgebragt. Onder de buitenlanders, allen onderdanen van Pruissen, die dit jaar op onze Vlaardingsche haringschepen als matro zen diendenwaren er vier die in dat land leden zijn van Gemeenteraden. Ds. W, J. Jomsen te Hattem heeft liet beroep naar de Hervormde gemeente te Utrecht aangenomen en Ds. W. Hoe vers te Leeuwarden voor dat naar Groningen bedankt. De Kerkeraad der Hervormde gemeente te Kampen heeft aan den Kerkeraad der Christelijke Afgescheiden gemeente aldaar het gebruik van een der Hervormde kerken des Zon dags en des Woensdags afgestaan, zoolang door de vergroo ting der Afgescheiden kerk dit gebouw niet kan worden ge bruikt. Te Londen is dezer dagen overleden de heer Sola Amsterdammer van geboorte, die dertig jaren achtereen pre dikant bij de Portugeesch-Israëlitische gemeente was. De bekende letterkundige Dr. Halbertsraa verhaalt in een verhandeling een anecdote van de twee kinderen van Koning Lodewijk Napoleon tijdens het paleis te Amsterdam door hem werd bewoond. Op Nieuwjaarsdag hadden de hove lingen zich uitgeput, om die kinderen te verrassen met aller lei speelgoeddat uit Parijs was ontboden. Zij schenen daarin evenwel geen behagen te hebbenzoodat men hun vroeg of zij iets anders verlangd hadden. //Ja" was hun antwoord «•wij wilden zoo gaarne spelen met de jongens op den Dam." Het Parijsche speelgoed blonk hun zoo fraai niet in de oogen, als het krijgertje spelen met de Amsterdamsche jongens of het knikkeren op den Dam. Kapitein Koch, die onlangs bij een aanval op een vij andelijke benting te Bandjermassing gesneuveld is, laat te Culemborg bloedverwanten achter. Het brandersbedrijf in Nederland neemt jaarlijks circa 14 millioeu pond rogge en 25 millioen pond garst, en be reidt daaruit: 1°. 5 a 6 millioen ponden gist, die een nuttig product zijn Een menigte vaten spoeling, een product dat schade lijk is voor het vee, dat het gebruikt, voor de men- schendie het vleesch van dat vee etenen vooral voor de kinderen die met de melk er van worden ge voed; en 3°. 38 millioen kan jenever. Men berekent dat er jaarlijks een half anker jenever, per hoofd der volwasssen mannelijke bevolking, gebruikt wordt. Men verneemt dat van wege de regering en door de balie te Groningen adressen zullen worden ingezonden bij de Eerste Kamer der Staten-Generaalstrekkende tot afkeuring der wet op de rechterlijk organisatie. De Espero meent te weten, dat de Sardinische regering thans iu onderhandeling is met het hof van Rome, om een schikking tot stand te brengenwaarvan de meerderheid van het collegie der kardinalen reeds de noodzakelijkheid zou heb ben erkend. Deze schikking zou daarin bestaan, dat de Paus bekleed zou blijven met het opperste geestelijk gezag in den uitgestreksten zinterwijl aau Koning Victor Emanuel het wereldlijke stedehouderschap of het vicariaat zal worden op gedragen. De Koning, zoo wordt verder gezegd, heeft reeds in een toespraak tot den bisschop van Salerno op zoo iets gezinspeeld, althans verklaard, dat hij, trouw aan de overleve ring van zijn huis, nimmer de gedachte heeft gekoesterd om de Christelijke godsdienst te beleedigenen dat dit evenzeer het geval is met al zijn Ministersterwijl hij hooptedat de Romeinsche kwestie weldra vereffend zou wordenzonder dat de ware belangen van het Katholicisme eenigermate gekwetst worden. Men zal zich herinnerendat er reeds meermalen sprake was van onderhandelingen of openingen in dien zin maar toen vernam men steeds dat ze volstrekt geen kans had den van slagen. Wat de aangelegenheden van den H. Stoel betreft, daaromtrent wordt uit Rome geschrevendat de annexionie- trieke partij in het heilig collegie twee leden heeft gewonnen, zijnde de Kardinalen Sanèucci en Pietro, die beiden openlijk als hun gevoelen hebben te kennen gegeven, dat de Paus van zijn wereldlijke magt afstand behoort te doen. De Kanunnik Paulo Spinner, leeraar in de welsprekend heid aan .het Seminari te Pesaro, beeft den bisschop te kennpn gegeven, dat hij zijn ambt neerlegde, omdat hij, het wereldlijk gezag des Pausen niet erkennende, niet gehinderd wilde zijn in de vervulling zijner pligten jegens het Vaderland. Daarop heeft hij den volgenden dag zijn stembriefje vóór de aanhech ting ingeleverd met de volgende verklaring: dat hij, het wereld lijk gezag des Pausen verwerpende, als in strijd met den geest en de letter van het evangelieals verderfelijk voor de belan gen der godsdienst, als onvermogend om de staatszaken met voorspoed te besturen en als een bestendige hinderpaal tegen de vrijmaking van Italië, zich verklaart voor Koning Victor Emanuel, den grooten Koning, den edelmoedigen Koning, den eenigen Koning Italië waardig. De bisschop van Lorette heeft aan zijn onderhoorigen een brief gezonden, waarin hij hun krachtens de kanonnieke wetten het toedienen en ontvangen der sacramenten, tot zoo- lang de Paus zulks zal goedvindenontzegtomdat zij Koning Victor Emanuel op zijn reis naar Napels aan den ingang der kerk hebben ontvangen. Twee domheeren en vier priesters hebben gezamenlijk geantwoord niet te weten, waarmede zij de straf hebben verdiendaangezien zij zich niet hebben schuldig gemaakt aan overtreding, waardoor zij ongeschikt zouden zijn gewordenom het priesterambt uitteoefenenen zelfs tot de gemeente der geloovigen te behooren. De Schout bij nacht Constantius is uit de Marine van Koning Frans in de dienst van Sardinië overgegaan, met be houd van zijn rang. Hij krijgt het bevel over de zeemagt in de Adriatische Zee. De Fransche troepen in Syrië hebben nu de winter kwartieren betrokken. In Kab-Elias dient de grot, waarinj naar men zegt, de profeet Elias zich voor Koningin Izébel verborg, tot politiezaal voor de Afrikaansche jagers. Volgens berigten uit Haïti was aldaar een nieuwe revo lutionaire poging beproefd, doch verijdeld. De zamenzweer- ders werden gevangen genomen en drie hunner gefusileerd. Uit alle gedeelten des lands waren den president daarop adressen van loyauteit toegezonden. Berichten uit Parijs meldendat de heer de Persigny de nieuw benoemde Minister van Binnenlandsche Zaken, guns tig gestemd is voor de ontbinding van het wetgevend lig- chaam. De heer de Morney, president dier vergadering, is daarentegen tegen een ontbinding. De Keizer zou nog geen besluit genomen hebben. De laatst uitgekomen Kladderadatsch zegt aangaande de hervormingen, door Keizer Napoleon ten opzigte van het wetgevend ligchaam en den Senaat bepaald, dat de vrijheid dezer Staatsligchamen veel grooter is geworden. Vroeger had den zij minder dan niets te zeggen en thans zooveel als niets. Het plan eener telegraaflinie van Europa door Azie naar Amerika is met een daartoe betrekkelijk rapport Keizer Napo leon aangeboden en met een bijzondere Nota aan den Minister van Buitenlandsche Zaken gezonden. Men-verzekert, dat de Keizerin van Frankrijk niet voor het laatst der aanstaande week zal terugkeeren. "Volgens som migen zou H. M. van plan zijnom bij de terugreis haar

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2