Buitenlandsch Nieuws. Het aanbesteedde werk tot het bouwen van een lokaal bestemd tot Gymnastiekschool alhier is heden gegund gewor den aan J. P. Rietbergen, timmerman, wonende op de Mare, voor de door hem ingeschreven som van 10,000. Wij vinden ons genoopt een enkel woord tot aanbeve ling te zeggen, van het keurige plaatwerk: de Kunstkronijk. De uitgave van dit werk toch bevordert een dubbel doel, en bevordering van kunst in den ruimsten zin, en het aan schouwelijk maken van menig kunstgewrocht van Hollandsche meesters. Wat wij van de aangekochte voorwerpen gezien hebben noemen wij allereerst het zilveren service de ménagebestaande in een schenkblad, koffijkan, theepot, suikerpot, melkkan en theebus, alles ter waarde van zestien honderd gulden. De be werking van dit alles is allerkeurigst, en bewijst een goeden smaak. De heer J. M. van Kempen eigenaar van de Konink lijke Fabrijk van Gouden en Zilveren werken te Voorschoten komt als vervaardiger alle eer toe, voorden vorm der voorwerpen en de uitmuntende bouquetten die daarop aangebragt zijn. Er zijn ook reeds schilderijen aangekocht en die van J. M. Schmidt Chans is het eer9te dat wij noemen; dit schilderij wordt door den kunste naar genoemd//voor den kerker*' en stelt voor eene Ita- liaansche vrouwin het volle karakter van haar landde uit drukking van haar gelaat, de fiksche toon en opvatting in een woord alles pleit voor den meesterhand: het schilderij is hoog 1 ei en breed 96 duim. Verder J. F„ van Deventer, een ri viergezicht, uitmuntende door kalmte van toon en lieflijkheid van uitdrukking; J. S. Smits, een stadsgezicht, krachtig ge penseeld; C. Schermer een paardenmarkt en S. van den Berg een Ruïne. Niet alleen zullen deze prijzen nog met anderen worden vermeerderd; maar de loterij is zonder nieten; ook ieder deelnemer, die geen groote prijs ten deel valtontvangt een keurig boekwerkdat onzen hoog geachten landgenoot den Weleerw. heer I. J. L. ten Katepredikant te Amsterdamexpresselijk voor de Kunstkronijk zal bewerken. Dit juweeltje zal getiteld zijn: Een reisje langs den Rijn. Naar wij vernemen is het aantal deelnemers bijna vol en raden wij een ieder aan zich een exemplaar van dit plaatwerk aan te schaffende uitvoe ring is keurig, aan alles meer en meer zorg besteed. De con tributie is slechts 10, waarvoor men 24 platen, allen co- pijen naar Hollandsche schilders, ontvangt, en 24 vellen tekstgeschreven door onze eerste letterkundigen en bovendien heeft men de kans een schilderij of eenig ander kunstvoorwerp te winnen. Een belangrijk punt, dat meermalen door de koloniale oppositie ter sprake werd gebragtde materiële toestand dei- bevolking onder het tegenwoordig stelsel, wordt thans op nieuw besproken. De Minister van koloniën heeft met eeuige statistieke opgaven het bewijs willen leveren, dat de bevol king op Java sterk en gestadig toeneemt niet alleen in getal, maar ook in welvaart. Een dagblad, uitsluitend gewijd aan de belangen van Neêrlandsch Indië {de Indiër), verklaart, dat die getallen in verband met vroegere statistieken niet het ge ringste onderzoek kunnen doorstaan. De regeringsverslagen zijn daar om te bewijzen, dat de Minister zich met menig cijfer deerlijk heeft vergist en dat, bij vergelijking met de uit komsten van vroeger jaren onder de bestaande instellingen, als de schoonste uitkomst sleohts een onbevredigende voor uitgang, maar in den regel stilstand en achteruitgang is ver kregen. De inlandsche bevolking zou met een vermeerdering van slechts 3 pCt. 's jaars in 1858 vijf pC't. meer moeten zijn dan werkelijk het geval is. De ministeriële cijfers van ontgonnen bouwland zijn geheel onjuist. De opgaven der inlandsche hoofden betrekkelijk dit onderwerp verdienen hoegenaamd geen vertrouwen. De landrente kan met volkomen juistheid uit de kasboe- keu blijkeu. Door de Javaansche bevolking wordt ondanks onderscheiden gewigtige redenendie voor een tegenoverge stelde uitkomst pleiten, heden nog niet opgebragt, wat de Staat reeds vóór 10 jaren van haar génoot. Evenzeer dwaalt de Minister in de opgave van het zoutde- biet. In stede van vooruitgang is hier een hoogstbelangrijke achteruitgang te ontdekkendie met recht onrustbarend mag genoemd worden. En wat de inkomende rechten betreft, is er ondanks een vermeerdering van meer dan drie millioen zielen in 1858 nog niet aan rechten ontvangen, hetgeen reeds voor 18 jaren in gevorderd werd. Waar zulke cijfers spreken, zijn geen woor den noodig. Men verzekert, dat Koning Frans besloten heeft, om ten gevolge der mislukte zending van den Maarschalk Catro- fiano naar Petersburg en naar Parijs, zijn zetel naar Rome overtebrengen waar hij zijn eventuele terugroeping tot den troon zou afwachten. Uit Rome wordt berigt, dat men er in 't geheim vóór de aanhechting bij Sardinië heeft gestemd. Het berigt, dat Koning Victor Emanuel zijn reis naar het eiland Sicilië heeft uitgesteld en dat men te Napels verpligt is geweest om 4000 Garibaldianen te ontwapenen en naar Genua terugtezendenheeft te Parijs een hoogst onaan- genamen indruk teweeggebragtdie alleen eenigermate wordt opgewogen door het geruchtdat er thans onderhandeld wordt tusschen Frankrijk, Oostenrijk, Sardinië en den Paus over de maatregelen, welke zullen kunnen worden genomen, ten einde het uitbreken van den oorlog tegen het aanstaande voorjaar te voorkomen, welke onderhandelingen welligt met een gun stig gevolg zullen worden bekroond. Uit Napels berigt men, dat alle pogingen van het Sar- dinische leger zich rigten tegen Monte-Secco ten einde daar van meester zijnde op de hoogten batterijen tegen Gaëta aan teleggen Men verhaaltdat een armengesticht te Napelsjaar lijks een inkomen van 280,000 dukaten bezittende, slechts ongeveer één vijfde deel daarvan gebruikte tot haar liefdadig doel en het overschietendezoowat vijf ton Nederl., gebruikte voor administratiekosten. Te Nizza wordt een hotel gebouwd voor ten minste 1500 logeergasten. De Kathedrale Kerk van St. Denis is thans na verloop van 24 jaren voltooid. Een kruidenier te Tours heeft in het dagblad aange kondigd, dat hij 10 pCt. der winst van zijn St. Petruschoco lade ten behoeve van den Paus afstaat. Bij de verkiezing van een Voorzitter der Kamer van af gevaardigden te Athene heeft den kandidaat der oppositie een meerderheid van 15 stemmen verkregentengevolge waarvan het ministerie zijn ontslag heeft aangeboden. - Dit is niet aangenomen; maar tot de ontbinding der Kamers is daarop be volen. Prinses Mathilde heeft bedankt voor het aanbod des Keizersom het hotel van het Ministerie van Algerie te gaan bewonen. Te Parijs is er sprake van de afschaffing der plaatselijke accijnsen en de invoering van een inkomstenbelasting met een opklimmende schaal. Keizerin Eugenia is Donderdag nacht te Manchester aangekomen en zou Vrijdag de merkwaardigheden dier stad bezigtigen. Men schrijft het ontslag van den Franschen Minister Fould toe aan zijn weigering, om een post van 4 millioen francs beschikbaar te stellenvoor her, toilet der Keizerin en de verfraaijing van hare appartementen. Als bewijs van de buitengewone weeldedie de Keizerin aan den dag legt kan dienendat één appartement geheel van glas is, waarin verscheidene beweegbare wassenbeelden haar persoon voorstellen, die aangekleed worden, om te die nen tot een keuze voor het toilet. Zij worden door een ra derwerk in beweging gebragt, wandelende het vertrek op en neder, opdat het toilet zich in de verschillende kleuren en vormen zou kannen laten beschouwen. Het waarborgfonds voor de wereldtentoonstelling te Lon den van 1862 is thans tot 366,800 geklommen en gele verd door 662. inschrijvers. Het gebouw zal op een stuk grond van South Hensington worden opgerigt. Tegen den 8 April a, s. is een verknoping aangekon-

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2