j\°. 237. Dingsdag 4 December. A0. 1800. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 na.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 bi.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Poitbusligtingen aan de Lakenhal, Katoen fabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 55 m., 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m.. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton1 en 17; over Triest, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 2-7 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. - Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 nnr. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvan 910 nur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. Z. M. de Koning wordt Dingsdag 4 Dec. van het Loo in de residentie terugverwacht. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins van Oranje hebben Zaturdag avond de voorstelling in den Kon. Franschen Schouwburg met Hd. tegenwoordigheid vereerd. De Commissie uit de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, belast met het onderzoek der inlichtingen van den Mi nister voor de Zaken der Hervormde eeredieust betreffende de afschaffing der collatieregten in de Nederl. Herv. kerk maakt den Minister aan het slot van haar rapport indachtig aan een middel, «billijk, nuttig en uitvoerbaar, om de Sy node te nopen tot afdoening dezer zaak, door de rechtvaar digheid en het belang der gemeenten beiden gebiedend voor geschreven, namelijk het recht van verkiezing van kerke* raadsleden door de gemeente. Nadat in de Zitting der Tweede Kamer van 11. Zatur dag nog eene voor sommige gemeentenook voor Leiden be langrijke ministeriële verklaring was gegeven, dat het Kijk niet voor zijn rekening neemt het onderhoud der traversen van de groote wegen des Rijks, die door de steden loopen, is in behandeling gekomen art. 87, behelzeude eene som van 100,000 als eerste termijn eeuer uitgaaf van twaalf ton voor de kolonisatie van Groningen, waarbij de heer Heinders het nut en de noodzakelijkheid van die kolonisatie aantoont. - In de Zitting van heden Maandag is de behandeling van dit punt voortgezet. - De heeren van Bosse, van Nispen, Storm van 's Gravesande en Thorbecke bestrijden dit art., ofschoon bereid tot het verleenen van supsidien. De Minister van Heem stra en de heeren Keiuders en Zylker verdedigen de voord ragt; maar art. 87 wordt met 40 tegen 24 stemmen verworpen. Art. 88 wordt zonder beraadslaging goedgekeurd. - De beer Olivier stelt een amendement voor op art. 89 toezigt op de spoorwegdienstenstrekkende om de voorgedragen som van 29.000 met 9000 te] verminderenuit hoofde de vorige Minister die som voldoende achtte. In deze Zitting is ingekomen een aanbevelingslijst tot be noeming van een lid voor den Hoogen Raad, waarop zijn ge plaatst de HH. Mr. P. Elias, Raadsheer, M. Schooneveld Adv. Gen. Prov. Ger. Noord-Holland, J. Heemskerk Az. en A. de Vries, rechters te Amsterdam, M. H. 's Jacob, adv. te Amsterdam; D. Merens, kantonrechter te Haarlem. De dag der verkiezing van kandidaten door de Tweede Ka mer zal nader worden bepaald. Men zegt, dat door bet Ministerie van Justitie is aan gekocht het huisvroeger bewoond door den heer Meerman later ingerigt tot Museum van Japansche zeldzaamheden en Studenten-Societeitlaatstelijk eigendom van den heer de Raadt van Noorthey, staande op het Rapenburg tusschen de Groeu- hazengracht en het Noordeinde. - Dat gebouw zou worden ingerigt ten dienste der Arrondissernents-Rechtbank en van het Kantongerecht te Leiden. Z. M. de Koning heeft dezer dagen aan onderscheidene generaals, hoofd- en andere officieren van het leger magti- giug verleend, om het cijfer van het vroeger aan hen uitge reikt onderscheidingsteeken te doen vervangeno. a. dat van XL in XLV aan den Generaal Majoor J. Scheltus, Gouver neur der Kon. Ned. Academie, - dat van XXXV in XL aan den kolonel J. Tegelberg, komm. het vijfde reg. inf., - dat van XXX in XXXV aan den kapt. J. D. Evers van het 5« reg. inf.; - dat van XXV in XXX aan den Majoors P. Miltenburg en A. G. F. Beeckman van het 5® reg, inf. aan de kapt. A. F. M. d'Hamecourt en F. C. H. baron van Tuylt van Serooskerke van het reg. rijdende artillerie. De heeren Dr. B. ter Haar en Dr. N. Beets te Utrecht zijn benoemd tot medewerkende leden der Commissie voor een vervolgbundel der Evangelische gezangen en niet tot de vertaling van het N. T. Er wordt te Amsterdam opgerigt een naamlooze maat schappij tot daarstelling van vleeschbouwerijenwaarvan het kapitaal zal beslaan uit 1000 aandeelen elk groot 200. Het doel is, om het slagtvee van de beste soort op de Neder- laudsche markten aantekoopen te slagten en bet vleeschon der genot eeuer billijke winst in verhouding tot den afwisse lenden marktprijs van het vee, in vleeschwinkels te verkoopcn of aan de huizen der ingezetenen te doen bezorgen. (Een staat huishoudkundige misgreepdie geld zal kosten en geen doel treffen, tenzij de plaatselijke accijns op het geslagt werd afge schaft, in welk geval trouwens zulke associatiën niet noo- dig zijn). In de maand December van dit jaar wens^bfTTi gemeente Lekkum en Miedurn, naauwelijks 500 pijlen tafètade. drie echtparen hun gouden huwelijksfeest te vierën'...- i'

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1