N°. 235. Zaturdag 1 December. A". 1860. Binnenlandsch Nieuws. - Donderdag avond heeft te Botterdam een bijeenkomst K $év LEIDSCH DAIfBLAD Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 ra. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m,; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. i Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabrick en op de Nieuwstraat: 'smorgens te7 u. 55 m., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m., 'savonds te 8 u. 10 m.Oost - Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand, Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89i uur. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. - Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. —Be Gemee7ite- Architect is te spreken te zijnen huize op deu Ouden Singel, 's morgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Reohten en Accijnsen, dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van. 94 uur. De heer B. Thaden te Botterdam is door Z. M. den Koning van Deneraarken tot ridder der Danebrogsorde be noemd. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van Donderdag 11. zijn de Algemeene beraadslagingen over de begrooting van Binnenl. Zaken (Hoofdstuk V) geopend door den heer Dirksdie een wijziging verlangt in sommige bepa lingen der Kieswet. - De heer Betz betoogt daarop de uit breiding van 's Rijks uitgavenvooral wat het hoofdstuk over Binnenlandsche Zaken betreft. - De Heeren Thorbecke en van Zuylen van Nyevelt hebben die bezwaren ondersteund- de eerste merkte daarbij op, dat het totaal cijfer van dit hoofdstuk vroeger slechts 4|- millioen bedroeg en meende de herziening der algemeene maatregelen van bestuur, voor zoo ver zij strafverordeningen betreffente moeten aanbevelen terwijl hij betreffende de kieswet en de verkiezingen scherp afkeurde de tusschenkomst der regering bij de verkiezing vau een kandidaat voor de Tweede Kamer in de hoofdstad. De heer Mackay begreepdat de uitgaven voor openbare werkeu wetenschappenkunsten en nijverheid niet moesten worden beperkt. - De Minister van Heemstra verdedigde liet cijfer zijner begrootingdewijl alles duurder was gewordenarbeids- loonen en materialen in prijs waren gestegen en de afdeeling waterstaat en publieke werken een groote uitbreiding had on dergaan; - maar ook was verhooging gesproten uit verzui men van vroegeren tijd. De Minister beantwoordde voorts Üe HH. Betz en Thorbecke op een welwillende wijze en verklaarde zich ongenegen om de kieswet te wijzigen, maar deelde in het gevoelen van den heer Thorbecke over het ge beurde te Amsterdam, ofschoon hem niets van een inmenging der Begering bekend was, Het adres van bet permanent spoorweg-comité te 's Gra venhage tot ondersteuning van de concessie Schretlen en Maxwils tot aanleg van een spoorweglijn tusschen 's Graven hage eu Gouda, is door de Tweede Kamer der Staten-Gene raal ter griffie nedergelegd, Van de 1300 kiezers ter benoeming van leden der Ka mer van Koophandel en Fabrijken te Amsterdam hebben 11. Donderdag slechts 128 stembriefjes ingeleverd. plaats gehad van patentpligtige ingezetenenten einde met el kander in overleg te treden over de bezwaren van het patent recht. Onderscheidene punten kwamen ter sprake. De aangifte van het aantal werklieden achtte men hoogst onbillijk, omdat voor het geheele jaar betaald wordt wegens een tijdelijke drukte, uie in de maand Mei, Junij of Julij plaats had, terwijl de wet geen leeftijd bovendien in aanmerking neemt, en er geen ver schil bestond of een fabriekant 15 of 50 werklieden in dienst had. - Een ander punt betrof de onderscheiding voor winke liers van manufacturen van de 1® en 2e soort en op de be zwarende omstandigheiddat ieder lid eener firma afzonderlijk voor het volle bedrag in het patentrecht werd aangeslagen. Nog kwam ter sprake het privilegie der Engelsche gasfabriek, omdat zij was een Buitenlaridsche Maatschappijtegenover den aanslag van de Nieuwe Botterdamsche Gasfabriek- de eerste betaalt 400, de laatste 1400. - Vervolgens werd de aan dacht gevestigd op het patent der bakkerijenbij het gemis van een goeden maatstaf, waar geen gemaal-accijns wordt ge heven. - Een uitvoerige woordenwisseling had plaats over het hoogstbelangrijk verschil van patentaanslag tusschen binnen- en buitenlandsche reizigers, - Na de behandeling van dit een en ander werd besloten de gemaakte opmerkingen en bezwa ren bijeenverzameld medetedeelen aan het Hoofdbestuur der Nederlaudsche Maatschappij ter-bevordering der Nijverheid. Maandag' tl. heeft te Groningen een vergadering plaats gehad van de aldaar sedert tien jaar gevestigde Vereeniging tegen het pauperisme bij de" arbeidende standen, onder het voorzitterschap van den heer Blaupot ten Gate, waarin ver schillende belangrijke onderwerpen zijn behandeld. Omtrent het gebrek aan woningen voor minvermogenden zal de ver eeniging zich met het diakeuscbap tot verbetering in betrek king stellen. Men verwachtte een nieuw tijdperk van bloei voor de Kweekschool vau Zeevaartwaarvoor een nieuw locaal is aangekocht, geholpen door een subsidie van het gemeente bestuur. - Men zal zich tot dc Regering wenden tot het ver krijgen van wettelijke bepalingen in het belang van kinderen die in fabrieken, trafieken enz. arbeiden, terwijl verder zeer is aangedrongen op zedelijke en godsdienstige opvoeding, ona onder de mindere standen arbeidzaamheid en spaarzaamheid te bevorderen eu het misbruik van sterken drank en het aangaan van onberaden huwelijken tegeu te gaan, Men deelt mede, dat het onderwerpsoor de-aanstaande maskerade van bet Utrechtsche studentfefteöïpsBestaat

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1