N°. 233. A0, i860. Binnenlandsch Nieuws. Be belasting op handel en nijverheid of het Patentrecht. III. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem «n Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.: van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te7 u. 55 m., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m., '.avonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand, Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89i uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. - Commtssie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau, der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. —Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvan 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8—1 uur en van 3—6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Men heeft, niettegenstaande bij de heffing der grondbelas ting ruim 121 pCt. van de huurwaarde der gebouwde eigen dommen wordt betaald, de koren-, gort-, grut- en pelmole- naars nog met drie pCt. en de boekweitgrutten- en boekweit- meel-molenaars nog met zes pCt. van de onzuivere huur waarde dier molens belasten alle andere molenaars onder worpen aan een willekeurig te bepalen recht, dat enkel ver schilt naarmate de molens door stoom of door water, door wind of door paarden worden bewogen. Bij winkeliers, die bovendien, reeds bijdragen in de grond en personele belasting, heeft toen tot maatstaf van hun in komen genomenhet beloop van hun debiet gedurende het jaar, hetwelk dat der beschrijving onmiddelijk voorafgaat, en dat nog in verband wordt gebragt tot de soort van waren waarin zij handel drijvenmaar niet verhindert dat zij nog afzonderlijk als kooplieden enz. worden aangeslagen, Met betrekking tot tappers, bakkers, slagers en verdere be roepen of bedrijven van dien aard,, neemt men tot maatstaf het bedrag der ingeslagen of veraccijnsde hoeveelhedendie zij verondersteld worden te hebben verkocht en waarin men meent een zekere verhouding aantetreffen tot het beloop van ieders inkomenofschoon men in de heffing van het recht geheel en al heeft uit het oog verloren het maximumdat volgens de berekening bij de elfde tabel van het bekende in komen tot maatstaf of leiddraad moest strekkendaar dat recht voor de genoemde beroepen en bedrijven wel tot vier a vijf pCt. klimt. Evenwel, hoe willekeurig en ongelijkmatig, on billijk en eigendunkelijk die heffing ook zij, er is nog eenig beginsel in te ontdekkendit namelijk dat het meerder of minder debiet in de eene soort van waren boven de andere, van weelde of van dagelijksche behoefte, in eenige verhou ding staat tot het bedrag der winst of van het inkomen. Die verhouding wordt echter geheel gemist, dat beginsel faalt, wanueer ten aanzien van den aanslag in het patentrecht voor fabriekanten handwerks- of ambachtslieden tot maatstaf wordt genomen het getal werkliedendoor hen in dienst gehou den wordende, hetzij in hunne huizen, winkels, werkplaatsen of fabrieken arbeidende, of bij bijzondere personen in hun nen naam te werk gezonden wordende, en zulks om het even of die werklieden zijn mannen of vrouwenmeesterknechts of gewone werkliedenkinderen of leerlingenloontrekkende of niet loontrekkende." Het dienstjaar 1 Mei aanvangende, wordt het getal alsdan aanwezig, of in het gunstigst gedeelte van den werktijd vermeerderd, tot maatstaf genomen voor het ge- heele jaar, dat doorloopt gedurende den wintertijd, wanneer bet getal gestadig afneemt. Bovendien zijn zij een afzonderlijk recht verschuldigd als koopman of winkelier, wanneer zij goederen of waren ver- koopen die slechts ten deele in hunne fabrieken vervaardigd zijn, of wanneer zij, zooals timmerlieden, metselaars, lood gieters en kleedermakers, tevens leverancie doen van de grond stoffen, door hen verwerkt of bewerkt wordende. Men zal moe ten erkennen dat zulk een' maatstaf voor een incometax de eischen van recht en billijkheid niet kan doorstaan, 't Spreekt van zelf, dat bij de toepassing van zulk een wet en de rege ling der aanslagen, zoodra men van de zuivere staathuishoud kundige beginselen afwijkt, ruimte voor willekeur overblijft, en van daar dat men zelfs nog nevens de wet beheerscht wordt door ministeriële, provinciale en plaatselijke wetsinter- pretatiën, gelijk heden ten dage de slijters van gedistilleerd, tappers en bakkers in Zuid-Holland worden aangeslagen naar tarieven, door het hoofd van het provinciaal bestuur den 1 Mei 1835 vastgesteld. Z. M. heeft tot burgemeester der gemeente Gieten be noemd J. Schummelketel. In de zitting der Tweede Kamer van 11. Dingsdag heeft de heer van Bosse inlichtingen gevraagd omtrenj^ den stand van zaken van de Ommelanderkasvoorts Jréf oog ge^tigd op de houding van het kabinet, met befcïe^kiné tot dé Mt-

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1