Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot ridders van de Eikenkroon de Vlaamsche letterkundigen Delcroix, lieremans en van Beers. Op Vrijdag den 7e" December 1860, des middags te 12 uur, zal onder nadere goedkeuring in bijzijn van den Bouwmeester der Landsgebouwenaan het locaal van het De partement van Binnenlandsche Zaken te's Graven hage worden aanbesteed: het bouwen van een Magazijn van Geneesmiddelen en andere localen te 's Gravenhageten dienste van het De partement van Oorlog, met de leverautiën van al de daarvoor vereischte materialen. Bij den gemeenteraad van Rotterdam is ingekomen een dankadres van de Algeraeene Onderwijzers Vereeniging aldaar voor de wijze der regeling van het onderwijs aldaar, tot uitvoering der Wet op het lager onderwijs. Woensdag 11. heeft de finale veiling van de goederen der Maatschappij van Weldadigheid te Wateren plaats gehad zij zijn gebragt op de som van 52.905.50 en getrokken door de heeren de Ruyter de Wildt te Amsterdam en van Gelder te Leidendie deze goederen dadelijk onder elkander hebben gescheiden, en, naar men zegt, de cultuur daarvan met kracht willen ter hand nemen. Ds. J. H. Gunning te Hilversum heeft voor het beroep naar de Herv. Gem. te Doesburg bedankt, maar is beroepen te Ee en te Heeg in de provincie Friesland. Aangenomen het beroep naar Monnikendam door Ds. F. C. A. Hoogvliet te Spaarndam en naar Elburg door Ds. C. C. Callenbach te Nijkerk op de Veluwe. Beroepen te Balk Ds. F. J. C. Schook te Loon op Zand. Door de commissie tot oprigting van een fonds ter on dersteuning van achtergebleven betrekkingen van veronge luk te Katwijksche en Noordwijksche visschers zijn dezer dagen aan onze stadgenooten exemplaren bezorgd van een gedrukte circulaire, waarin haar doel duidelijk en eenvoudig wordt opengelegd en een daarmede in volkomen overeenstemming uitgedacht middel aangebodenom iedereendie iets voor ongelukkige weduwen en weezen over heeft, in de gelegenheid te stellen weldadigheid te bewijzen op het oogenblikdat de nood dadelijke hulp vereischt. - Wie zou die circulaire onge lezen durven ter zijde stellen of het daarbijgevoegde inschrij- viugsbillet willen oningevuld latenals men tegen betaling van één cent 's weeks de pogingen kan ondersteunen van hen, die geheel belangeloos zich bij tijds het lot van ongelukkigen willen aantrekkenen tot het beramen en uitvoeren van ge paste middelen hun tijd en moeite veil hebben? Hoevele cen ten worden niet dagelijks zonder nadenken of nutteloos uit gegeven die tot een weldadig einde moesten zijn bespaard of weggelegd! Ook in dit opzigt verrigt de Commissie reeds een goed werk, omdat zij tot ernstige gedachten opwekt en gewis, zij zal hare zelfvoldoening vinden in een ruimen oogst van centen en guldens 's weeks, door heu te verzamelen uit de geopende beurzen van onze weldadige stadgenootendie altijd gehoor geven aan een vriendelijke en ernstige stem, die tot het geweten kan doordringen. Die weet, dat op zulke daden der liefde een verborgen zegen volgen zal, - hij zal zijn hart en zijn beurs niet gesloten houden. Die het niet weet of gelooft, neme er de proef van. Met de jongste mail werden door verschillende personeu de volgende berigten uit Rembang toegezonden De onbeloonde heerendieusten worden tot in het oneindige opgevoerd. Men schijnt zelfs onuoodige werkzaamheden uit te denken om de geheele bevolking toch maar onafgebroken bezig te houden, ten einde het haar onmogelijk te maken voor de vrijwillige kuituur van tabak ea andere tweede gewassen te ar beiden. Zoo die krachten werden besteed lot het maken van dammen of waterleidingen om de onvoldoende irrigatie der velden te verbeteren, dan zou het voorzeker nog afkeuring verdienen, dat men daarvoor het tijdstip uitkoos, dat de bevol king voor haar bestaan moet werkzaam zijn; maar dan ten minste zou de aanwending van meer dan 30,000 onbeloonde arbeiders daags niet geheel nutteloos verspild zijn Daaraan wordt niet gedacht. Onder de vele hatelijke en uitputtende werkzaamheden, waarmede die ongelukkige bevolking belast kan iYurdenschijnen thans vooral die werken de voorkeur te ver dienen welke maanden achtereen kunnen volgehouden worden en de meeste handen vereischen. Welligt i3 hieraan toe te schrijven, dat het plaatselijk be stuur voor eenige dagen op de lumineuse gedachte kwam om al de binnenwegen te gelijker tijd zoo veel te laten verbreeden en verbeteren, dat ze in alle opzigten gelijk aan den grooten postweg zullen zijn. Rembang bevat meer dan 400 palen aan wegenwaarvan minstens de helft tot de klasse van binnen wegen behooren. Die wegen zijn aan beide kanten begrensd door aarden dijkjes (galangans), die dus moeten geslecht en na de verbreiding van de baan weder op nieuw aangelegd moeten worden. Op het meerendeel van die wegen werden assam-boompjes (tamarinde) geplant en gedurende een reeks van jaren met zorg onderhouden. Al die boomen zijn onver- plantbaar, dus verloren, en de bevolking zal weder van voren af aan pepinières moeten aanleggen om de wegen na voltooi- jing op nieuw te beplanten en gedurende jaren in te boeten. Al de bruggen moeten eveneens worden verbreed en op een tal van plaatsen ravijnen worden aangevuld. Het laat zich dus aanziendat de bevolking met dit doelloos werk veel langer dan een jaar zal worden bezig gehouden om daarna voortdu rend ook grooter last tot onderhoud van die wegen te tor- schen. Tot dezen maatregel durft men overgaanterwijl de bevol king nog gebukt gaat onder de drukkende werkzaamheden van het zamenstelleu en vervoeren van houtvlotten. Hiertoe alleen worden meer dan 20U0 man uit ieder district getrok ken en te Korregan gedurende 25 a 28 dagen achtereen on der politieopzigt aan het werk gehouden. Ofschoon de Solo niet vóór Januarij genoeg water zal hebben om met de vlot ten die rivier te kunnen bevarenwordt de bevolking toch ge noodzaakt de reis aantevangen. De houtvlottenvan Korregan vertrokkenkwamen eerst na verloop van 30 dagen te Sema- dihg in Bodjonegoro aan, en hadden dus, ondanks de grootste inspanning van krachtenin dien tijd maar omtrent 15 palen of een tiende gedeelte van de geheele reis afgelegd. Daarvoor krijgen die ongelukkigen slechts 3, zoodat zij letterlijk aan alles gebrek lijdenen nog bovendien gruwelijk door de mug gen worden gefolterd. Weder zijn een tal dezer beklagens waardiger) vveggeloopenmaar ook is de politie er in geslaagd verscheidene der vlugtelingen te arresteren. Het was hartver scheurend te zien, hoe die ongelukkigen tot straf voor hun stout bestaan werden gepijnigd! Aan den schandpaal vastge snoerd, werden zij elk met 15 of 20 stokslagen aan den lijve bedeeld, dat het bloed uit de wonden stroomde en zij bewus teloos ter aarde vielen. Men meldt, dat er in de laatste dagen tien of twaalf duizend man Sardinische troepen in onderscheiden havens van het schiereiland naar Sicilië ingescheept zijnen dat de citadel van Messina, indien zij op een nieuwe opeisching wederom weigert zich over te geven, door die troepen bele gerd zal worden. Volgens een brief uit Turin zal in het officiëele blad het besluit verschijnen, waarbij het parlement ontbonden wordt om plaats te maken voor het grootere parlement, in hetwelk ook de geannexeerde provinciën zullen worden vertegenwoor digd. Ook is er sprake van een besluit, waarbij de traktemen ten der ambtenaren in verhouding tot de uitbreiding, die het land verkregen heeftzullen worden verhoogd. Het traktement der ministers zou van 20,000 op 40,000 lire worden gebragt. Een generaal zou 10,000 lire 'sjaars trekken. Daarentegen zoudeu de pensioenenwelke de staat bestrijdtvervallen en een pensioenfonds opgerigt worden. Te Turin liep voorts het geruchtdat de generaal della Marmora tot Minister van oorlog zou worden benoemd en dat den generaal Fanti de organisatie van zuidelijk Italië zou worden opgedragen. Poerio is benoemd tot minister zonder portefeuille. De jongste berigten uit Turin melden, dat Koning Vic tor Emanuél den 26 of 27 dezer Napels verlaten en zich naar Sicilië begeven zalen dat hij één dag te Marseille en één dag te Palermo zal vertoeven, zullende Zijne Majesteit daarna

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2