A0, i860. N°. 228. Vrijdag 23 November. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80- in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. C ra.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 ra.; 9 u. 13 m, Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.;7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusiigtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 ure 55 min., 'smiddags te 12 ure, 'snamid dags te 3 ure 45 min., 'savonds te 8 ure 10 min. Oost-Indische Landpost. De laatste dagen van verzending zijn: over Southampton, den 1 en 17over Triëst, den 6 en 22; over Marseille, den 9 en 25 van elke maand. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 ure.- Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 ure. - Burgemeesterdagelijks te 10 ure. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 ure- Thesaurie, dagelijks van 102 ure. —Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op deti Ouden Singel, 'smorgensvau 910 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 ure en van 3G ure; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 ure en van 36 ure; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag vau 9—2 ure; van ^egeB Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 ure. Z. M. heeft den 2en luit. P. J. van Loo, van het ko loniaal werfdepotin zijn rang en anciënniteit overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië,*en tot 2en luitenant bij de vaste bezetting ter kuste van Guinea benoemd den adjud.-onderofficier bij die bezetting M. J. Heu- velink. Woensdag middag is er ten hove een groot diner ge houden. Naar men verneemt is te 's Hage niets bekend van het gerucht uit Parijs gemelddat Z. K. H. de Prins van Oranje zich naar Frankrijk zou begeven, om aan de groote jagtpar- tijeu aldaar deeltenemen. Op Woensdag 28 Nov. 1860, des middags ten 12 ure, zal, door den Minister van Marine, aan het gebouw van het Departement van Marine te 's Gravenhage worden aanbesteed: het afbreken en opruimen van de oude en het maken van een nieuwe Zeedoksluis voor het maritime etablissement Wil lemsoord, met de leverantie aan een gedeelte der daartoe noo- dige bouwstoffen en vooral de arbeidsloonen. Naar men verneemt, zijn in de laatste dagen dbor de daarbij betrokken ministers conlerentiën gehouden over het wetsontwerp nopens de nationale militie, waarvan men eer lang de aanbieding aan de Staten-Generaal kan te geraoet zien. Bij de aanbesteding voor de levering van eenige arti kelen ten dienste der marine, die 11. Woensdag te 's Hage heeft plaats gehad, waren minste inschrijvers: van den Berg Krabbendam te Tilburg voor 1,75 de el van 12000 Ned. el blaauwe baai en Posthumus te Maastricht voor 4,25 per stuk van 1200 wollen dekens. Het Provinciaal Gerechtshof van Overijssel heeft 11. Dingsdag de doodstraf uitgesproken ter zake van moedermoord en niet aangenomendat de gepleegde misd aad zou hebben plaats gehad ten gevolge van sterken drank of van krankzin nigheid. De verdediger van den beschuldigde heeft naar men ver neemt van het beroep in cassatie afgezien. De veroordeelde scheen zeer onverschillig te zijn ten aanzien van het gebeurde, daar hij toen men hem uit de gerechtszaal verwijderde aan 's Rijks veldwachter vroeg: //wanneer word ik nu opgehangen." Te Parijs wordt met ijver gearbeid aan het standbeeld van den kunstschilder Ary Scheffer, dat op de groote markt van zijn geboortestad Dordrecht zal worden geplaatst. Als een staaltje van bijgeloof wordt uit Sliedrecht ge meld, dat bij een welgestelden boer aldaar, Korevaar genaamd, sinds lang de vrouw ongesteld was en zich de varkens ook in een' zeer zonderlingen ziekelijken toestand bevondenvrouw en varkens schenen met elkander in naauw verband te staan, want waren de varkens ziek dan was de vrouw gezond en omgekeerd. Nu is men tot de ontdekking gekomen, dat bei den betooverd waren door de meid, die dadelijk is weggejaagd, na alvorens de bezetenen te hebben gezegend. Men verneemt, dat de Heeren kannuniken W. H. A. van Bijleveltdeken en pastoor te Maarssenen J. Cuyten, president in het seminarie te Haarendoor Z. H. Pius IX zijn bekleed met de hooge kerkelijke waardigheid van proto- notarius apostolicus. Nederland zal ook eenige jonge lieden opleverendie als Pauselijke vrijwilligers naar Rome vertrekkenten einde de rechten van den H. Stoel te gaan verdedigen. Onder anderen noemt men den jeugdigen baron Adolf van den Lamsweerde, die op het punt staat, om met dat doel de wapenen te gaan aangorden. Ds. F. J. Hesse, pred. te Westerlee, heeft het beroep naar de Herv. Gem. te Godliuze aangenomen, doch voor dat naar Zeerijp bedankt. Dezer dagen ontving zekere G. W., koopman in bees tenvoeder te Delft, een niet onaangenaam aandenken aan den sedert 1°. Januarij 1856 afgeschaften accijns op het gemaal. Op den 20en Mei 1854, dus juist zes en een half jaar ge leden werd namelijk door den hoofd-commies der plaatselijke belastingenden heer J. H. Weber, geadsisteerd door Dog een paar ambtenaren der stedelijke belastingenals gekwalifi ceerde buitengewone rijksambtenarenin hunnen ijver om de toen bestaande wet op het gemaal toch vooral ten strengste te handhaven ten huize van bovengenoemden koopman een zoogenaamden lijnkoekmolen (een werktuig waarmede men lijn koeken breekt) in beslag genomen, omdat men meende, dat daarmede belaste granen werden gemalen of ten minste kon den gemalen worden. Dit werktuig was echter van zoodani- gen aard, dat het volstrekt onmogelijk was daarmede op ge- zesde wijze de rechten en wetten des rijks te vpft4£orlen "fef te ontduiken. Zooals te voorzien was, werd (Kze za&icwoor-, arrondissements-rechtbank te 's Gravenhage

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1