N°. 225 Dingsdag 20 November A°. 1860. v .f Binnenlandsch Nieuws. Uit Parijs wordt berigt, dat men Z. K. H. den Prins van Oranje aldaar verwacht, om aan de jagtpartijen te Com- piègne deeltenemen. Maandag heeft er bij den heer van Rijckevorsel op zijn buitengoed in den Oranjepolder een groot diner plaats gehad dat door Z. K. H. den Prins van Oranje benevens vele ge- noodigden werd bijgewoond. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 n. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 ure 55 min., 'smiddags te 12 ure, 'snamid dags te 3 ure 45 min., 'savonds te 8 ure 10 min. Oost-Indische Landpost. De laatste dagen van verzending zijn: over Southampton, den 1 en 17over Triëst, den 6 en 22; over Marseille, den 9 en 25 van elke maand. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 ure. - Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 ure. - Burgemeester, dagelijks te 10 ure. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 nre. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 ure. -Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 9—10 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijpsen, dagelijks van 81 ure en van 36 ure; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 9—1 ure en van 3—6 ure; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 ure; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 ure. Z. M. heeft benoemd tot burg. der gem. Haelen F. Smeets en tot auditeur bij de dienstd. Schutterij te Utrecht Mr. M. G. van Hengelaar. Zaturdag morgen heeft er in de kapel van H. M. de koningin-moeder op het paleis een dienst plaats gehad, die door den generaal Mansouroff, Minister van Z. M. den Kei zer aller Kussen alhier, den generaal Budberg, adjudant van Z. M. den Keizer aller Kussende leden van het Russisch gezantschap en de Russische onderdanendie zich in de re sidentie bevinden, werd bijgewoond. De Minister van Justitie heeft ter kennis van de belang hebbenden gebragt, dat zijn audiëntie op Woensdag a. s. geen plaats zal hebben. Er is te 's Gravenhage sprake van de benoeming van Mr. S. baron van Heemstra, thans Minister van Binnenland- sche Zaken, tot Gouverneur-Generaal van Neêrlandsch-Indië. Men verzekert, dat de eerste grondslagen van het wets ontwerp tot regeling van het middelbaar onderwijs gelegd zijn. Het toezigt en het bestuur zullen zooveel mogelijk worden toevertrouwd aan deskundigen. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van 11. Zaturdag is het amendement van den heer Olivier op art. 53 van het wetsontwerp rechterlijke inrigting, nadat de Minister van Justitie dat art. gedeeltelijk in overeenstemming met dat amendement gewijzigd hadverworpenmet 44 tegen 19 stemmen, waarop art. 53 is aangenomen; - vervolgens is een amendement van den heer Olivier op art. 4, strekkende om de waarneming van het Openbaar Ministerie bij de Kan tongerechten optedragen aan de Substituut-Officieren van Jus titie bij de rechtbanken en vervolgens de nog overgeblevene artt. 8, 19, 26 31 en 41, waarvan de beslis sing was uitgesteld, voor zooveel noodig aangenomen, nadat verworpen waren de daarop voorgestelde amendementen. In de Zitting van heden Maandag zijn de beraadslagingen voortgezet. Art. 54 (over de bezoldiging der leden van de arrond. rechtbank) wordt aangehouden. Art. 55—58 worden aangenomen. Op art. 56 wordt een amendement van den heer Olivier met 38 tegen 23 stemmen verworpen. Bij art. 59 stelt de heer van Heiden Reinestein voor, eerst te beslissen, of in alle strafzaken een tweede feitelijk onderzoek zal worden toe gelaten; doch trekt na discussie zijn motie in. De discus sie over art. 59 (over het appel in strafzaken) duren voort. De Belgische regering heeft door tusschenkomst van haren gezant, den baron Dujardin, bij Z. Ex. den Minister van Buitenlandsche Zaken klagten ingebragt over het bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediend nieuw tarief dei- rechten van in-, uit- en doorvoer, bepaaldelijk over het ver hoogde invoerrecht van 1 tot 5 pCt. op garens, weefsels, ge goten ijzer, spijkers en andere bewerkte artikelen. Gisteren morgen heeft de Wel-Eerw. heer Ds. J. Her man de Ridder te 's Gravenhage aan zijn gemeente bekend gemaakt, dat ZWEerw. voor het beroep naar deRemonstrant- sche Gemeente te Rotterdam heeft bedankt, en dat ZWEerw. zich bij vernieuwing aan de gemeente, die hem zoo dierbaar is, verbindt. ZWEerw. herinnerde daarbij dat hij van zijn 20- jarige ambtsbediening 7 jaren in de 's Gravenhaagsche gemeente had doorgebragt. Tot tekst van de rededie ZWEerw. bij die gelegenheid hieldkoos hij den zendbrief aan de Ephesen IV Hoofdstuk vers 1113. Naar men verneemt, zullen de tirailleur-soldaten bij de regimenten infanterie met den sabel gewapend worden. In de 11. Dingsdag gehoudene Vergadering van de Rijkscommissie voor Statistiek, zijn door Prof. Vissering be schouwingen in het midden gebragt nopens de statistiek van de lotelingen voor de Nationale Militie waarin hij een uit muntend middel zag, om de kennis van den toestand onzer bevolking op een bepaalden leeftijd veelzijdig te vermeerderen, waarom hij het wenschelijk en mogelijk achtte, dat jaarlijks een volledige statistiek der lotelingen over het geheele rijk wierd opgemaakt. (Volgens art. 150 der Wet van 8 Januarij 1817 zenden de Commissarissen des Konings in de provm®-^*^ ciën aan de plaatselijke besturen telken jare nominative staten van al de binnen elke gemeente definitief of provisioneel vrij gestelde of afgekeurde personenwelke statennaé£ een voor geschreven model ingerigtdoor aanplakking en vsftêzing ter kennis der ingezetenen worden gebragt. De provinciale bureaux

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1