N°. m. Maandas; 19 November A0. 1860. Binnenlandsch Nieuws. lie belasting op handel en nijverheid of hef Patentrecht. De Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijver heid heeft in hare laatste vergadering besloten de departemen ten uit le noodigen tot het opgeven der bezwaren, die in hun kring tegen de wet op het recht, van patent mogten bestaan. Dientengevolge heeft het Leidsch departement allendie ge gronde bezwaren tegen de patentwet kunnen aanvoeren uit- geuoodigd daarvan aan den Secretaris van het departements- bestuur vóór den 15 November I860 schriftelijk raededeeling te doen. Ofschoon volkomen instemmende met het doel en de strekking van het besluit der algemeene vergadering, be twijfelen we, of het middel, dat men koos, wel doeltreffend mag genoemd worden. Men zal krijgen een tal van bezwaren wegens te hoogen of wegens onredelyken aanslagmaar hoe zal men den maatstaf vinden, wat te hoog of te laag is, in dien men niet in vergelijking treedt. Men moet bewijzen en met voorbeelden aanhalen, hoe ongelijkmatig die belasting- drukt' en zoolang men het beginsel of den grondslag der be lasting onaangeroerd laat, zal de Hooge Regering met allen grond kunnen bewerendat aan die bezwaren waarvan men de onrechtmatigheid niet begrijpt, wordt tegemoet, gekomen, door het tarief te verhoogen voor hen die in verhouding.tot anderen te laag werden aangeslagen. De onbillijkheid der be lasting wordt er intusscheu niet door weggenomensals men allen denzelfden zwaren last oplegt, en de weg, dien de Leidsche afdeeling der Vereeniging ter bevordering van fabriek-en hand werknijverheid in Nederland in het vorige jaar insloeg bij haar adres aan den toenmaligen Minister van Financiëndat zij den 2en April 1859 vaststeldeen vervolgens indiende, verdient voorzeker de voorkeur. Bij dat adres heeft zij zich tot taak gesteld om de bezwa ren van handel en nijverheid tegen het beginselwaarop de heffing van het patentrecht rust, te ontwikkelen, opdat, voor en aleer de hand geslagen wordt aan een geheele of gedeeltelijke her ziening der wet, de grondslag der belasting zelve ter toets worde gebragt. We stellen ons voor aan de hand van (Jat adres onze stad- genooten op dat punt intelichten en aan hen, die niet door dat patentrecht worden getroffen, de overtuiging te schenken ol te verlevendigen, dat zij worden bevoordeeld, wanneer die last, die algemeen moest drukken, uitsluitend op handel en nijver heid worden gelegd. De tegenwerping, die men hoortzal ook door ons worden opgevat, als we onderzoeken, in hoever het patentrecht, rechtstreeks geheven op handel en nijverheid, wer kelijk een deel uitmaakt van den prijs der voorwerpendie door handel en nijverheid worden gesleten aan de verbruikers. Wat. men tegen onze beschouwingen wil inbrengen, zullen we gaarne en gretig opnemen. Ons betoog heeft geen ander doel dan om te bewijzen, dat het patentrecht is een be dekte iricometax, die onder een onkenbaren vorm het bur gerrecht bezitmaar in haar ware gedaante voorgesteld uit de rij onzer belastingen verdient uitgeworpen te worden. Elke re geringsmaatregel moet het karakter van rechtvaardigheid be zitten en zich daardoor aangenaam maken aan de consciëntie der -ingezetenen. Zoo zij dat karakter mist, geraakt men van lieverlede op den weg, om minder naauwgezel zich aan haat- voorschriften te onderwerpen en meer genegen om haar te ontduiken; - terwijl bet geweten wordt gepaaid met de bewe ring, dat men het met een onbillijke wet zoo naauw niet ne men moet. Evenwel blijven de nadeelige gevolgen niet achter en de zedelijkheid lijdt g-roote schade, wanneer zulke begrip pen voedsel krijgen, door de onverklaarbare ligtzinnigheid waarmede het gezag een tol zedeloosheid en misbruiken lei dende wet of verordening in het leven houdt. Z. M. heeft den heer W. Huygens Tholen gedurende 25 jaren burgemeester der gemeente Boskoop, benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft benoemd tot lid der Rijkscommissie tistiek Mr. B. W. A. E. baron Sloet tot Oldbi arrond.-rechtb. te Zwolle, in plaats van Mr. L. ron Sloet, op verzoek eervol ontslagen; - voord Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden f 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Adverteutiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommer» Vyf Cents. Spoortreinen van Leideu naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. G m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 ui. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 n. 3 en,; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Poctbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 ure 55 min., 'sxaiddags te 12 ure, namid» 4ags te 3 ure 45 min., 'savonds te 8 ure 10 min. Oost-Indische Landpost. De laatste dagen van verzending zijn: over Southampton, den 1 en 17; over Triëst, den 6 en 22; over Marseille, den 9 en 25 van elke maand. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 ure. - Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 ure. - Burgemeesterdagelijks te 10 ure. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10— i ure. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 ure. - Be Gemeente-Architect is te spreken te fijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 9—lOnre. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 ure en van 3 6 ure; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 ure en van 36 ure; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure; van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 ure. I.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1