Buitenlandsch Nieuws. genomen nadat op art. 21 een amendement door den lieer Heemskerk, Az., was voorgesteld en, na een langdurige dis cussie met den Minister, verworpen met 33 tegen 31 stemmen. .Heden Donderdag zijn de beraadslagingen voortgezet. Op art 27 stelt de heer van Asch van Wijk drie amende menten voor, waarover een langdurige beraadslaging wordt ge voerd met dat gevolgdat het le betreffende de vacantie met 52 tegen 12, het 3e nopens de specificatie der ambtenaren met 45 tegen 19 stemmen wordt verworpen, maar het 2e om woonplaats in vast en voortdurend verblijf te veranderen met 45 tot 19 stemmen wordt aangenomen. In de zitting der prov. Staten van Zurd-Holland van Donderdag zijn goedgekeurd de voorstellen tot opheffing van het Waterschap van den Zuid-IJsseldijk en tot wijziging van het regl. wegen en voetpadenalsmede het reglement voor den polder Berg Ambacht. Na breedvoerige beraadslaging aan Gedep. Staten gerenvoijeerd het voorstel droogmaking der plannen beoosten Botterdam. - Na de regeling van de taak der Commissie betreffende de opheffing der ambachten in Delf land is de gewone wintervergadering gesloten. Uit Arnhem wordt berigtdat er sprake is bij den aan leg van den Staats-spoorweg een nieuw station Le bouwen aan de oostzijde dier stad, - maar ook van vergrooting van het bestaande Rijnspoorwegstationwaartoe het landgoed Mariën- berg zou moeten onteigend worden. Wanneer de spoorweg langs de hooge zijde der Veluwe naar Zutphen wordt gelegd, zal de onteigening enorme sommen kosten, daar verscheidene groote landgoederen, als Klarenbeek Roozendaal, Beekhuizen enz. moeten doorsneden worden. De provinciale Staten van Overijssel hebben met 26 te gen 17 stemmen zich niet ongenegen verklaard, om uit de provinciale fondsen ondersteuning te verleenen aan de Tvvent- jsche handels- en industrieschool, wannéér zij latere inhchtin- tingen, omtrent de plaats waar de school zal opgerxgt worden en'de som daartoe benoodigdhebben ontvangen. Zondag avond te half zes uur begaf zich een commies- voyageur te Zwolle naar een publiek huisalwaar hij spoedig met de bordeelhoudster twist kreeg over betaling, die weldra zoo hoog liep, dat men elkander weldra allerlei huisraad, zélfs scherpe werktuigen naar het hoofd wierp. Het vrouwelijk per soneel vlugtte op straat terwijl de bezoeker wat hij vond door de glazen wierptotdat de bordeelhoudster met een mes ge wapend zich weder in huis begaf en den bezoeker ernstig ver wondde. De politie schoot toe, herstelde de rust en vervolgt de zaak. De Gemeenteraad van Franeker heeft met het oog op den aanteleggen spoorweg besloten, om aan de Begering den benoodigden grond tot stichting van een stationsgebouw aan te bieden, ter plaatse, waar men dit mogt wenschen te heb ben, met tekennengeving tevens, dat het den Raad aangenaam zou zijnindien de lijn mogt loopen ten noorden van en in de onmiddelijke nabijheid der stad. De Algemeene Kerkeraad der Nederd. Herv. Gem. te Utrecht heeft tot pred. beroepen Ds. W. J. Jorissen te Hat- tem met 27 stemmen; Ds. Hoog te Bolsward verkreeg 24 stemmen. Bij den Gemeenteraad van Amsterdam is iugekomen een voorstel van Dr. Sarphatimet bijgevoegde plannen tot ver- fraaijing van den omtrek van het nieuwe Paleis voor Volksvlijt. - Met 17 tegen 14 stemmen heeft die Raad zich bevoegd ver klaard, om de verpligting en werkzaamheden der plaatselijke Commissie van Geneeskundig toevoorzigt bij plaatselijke ver ordening te regelen. O o In de Dingsdag 11. gehoudene vergadering van den Leidschen Gemeenteraad heeft een zeer belangrijke beraadsla ging plaats gehad over de heffing van een recht door Direc teuren der Halle van inlandsche manufacturengeheel of ge deeltelijk van wolle zamengesteldvoor de afgifte van het nationaal etiquette tot het verkrijgen van certificaten van oor sprong van binnen Leiden vervaardigde wollen goederen. De aanleiding tot die beraadslaging was gegeven door een aan vraag van genoemde Directeuren, ter bekoming van het kos teloos gebruik van een ander locaal van Stadswege, waarin zij hun taak konden uitvoeren. De beslissing over dit verzoek was uitgesteld totdat den Raad met den geldelijken toestand van de Halie zou zijn bekend gemaakt, en nu Directeuren dien toe- stand hebben medegedeeld, is gebleken, dat de jaarlijksche inkomsten zoo ruim de benoodigde kosten van bezoldiging aan bedienden enz. kunnen dekkendat er jaarlijks een aan- zienlijk saldo overschiet't geen in rentegevende fondsen be legd, nu tot een kapitaal is aangegroeid, dat jaarlijks meer dan 400 rente geeft. De gehouden beraadslagingen betroffen de wettigheid dei' heffing, krachtens bet Koninklijk besluit van 1 Junij 1820 en het daarmede in verband staand belang der fabriekanten van wien naar men meende meer geheven is dan noodig was tot dekking der noodzakelijke uitgaven. - Aan de andere zijde werd opgemerkt, dat nog nimmer rechtstreeks aan Directeuren, door de belanghebbende fabriekanten, ook door niet één, eenige inlichting gevraagd of opmerking gemaakt was. In alle gevalle kan niet worden gezegddat het manufactuur nutteloos is bezwaarddewijl tegenover de 29 jarendie met een voor- deelig saldo eindigden ook 9 jaren bleken te zijn geweest die een kwaad slot opleverden. De twijfel is niet opgeheven, of de Gemeenteraad bevoegd is tot die regeling; maar de meer derheid der leden heeft zich vereenigd met een voorstel van een raadslidom HH. Burg. en Weth. te verzoekenmet HH. Directeuren der Halle in overleg te treden, tot betere regeling van die zaak en daarvan den Raad verslag te geven. Uit Weenen schrijft men, dat naar men in sommige diplomatieke kringen aldaar wil wetenna den val van Gaëta door Frankrijk en Engeland gemeenschappelijk stappen zullen worden gedaan ter erkenning van bet Koningrijk Italië onder de re gering van Victor Emanuel. Zelfs verzekert men, dat daarom trent een overeenkomst tusschen beide mogendheden is tot stand gekomen, waarbij ook Frankrijk zich verbonden moet hebben om geen gebiedsvergrootingen ten koste van Italië te bewerken. Uit Turin wordt gemeld, dat men daar algemeen van gevoelen is, dat de diplomatieke betrekkingen met Rusland eerlang zullen hervat worden. Het hof heeft den ronw aange- nomen wegens het overlijden van de Keizerin van Rusland, ofschoon er geen kennisgeving is ontvangen. De reorganisatie van de troepen des lands is aan den generaal de la Marmora opgedragen. Volgens het plan zal de krijgsmagt van Italië niet minder bedragen dan 177 regim. van verschillende wapens en 54 bataillons bersaglieri, Als men overweegt, dat de Fransche armee, de Keizerlijke garde inbe grepen, in het geheel bestaat uit 208 regimen tem en 20batak jons jagers te voet, dan kan men zich een denkbeeld vormen van de indrukwekkende magt, welke het nieuwe koningrijk,, zelfs zonder Rome en Venetië zal kunnen ontwikkelen. Niet zonder reden rijst het vermoeden, dat die armee bestemd is om in het voorjaar tegen Venetië te ageren. De, keten dér orde van de Anunziada, welke door Ga- ribaldi is geweigerd, zal aan den markies Trivulzio Pallaviciino prodictator te Napels worden geschonken. De Ministers hebben gemeend, dat zij op die wijze Garibaldi zouden vereeren. Deze orde, waarop de Souvereinen trotsch zijn, te schenken aan den mau dien Garibaldi tot zijn stedehouder heeft verkozen is op be dekte wijze aantoonen dat men den ex-dictator als verheven beschouwt boven al de gewone eerbewijzen. De Koningin Maria Christiana bevindt zich te Rome even als de graaf von Kisseleff, Russisch gezant te Parijs. Men zegt dat zij sterk intrigueren en het middelpunt uitmaken van een zeer bedrijvige diplomatieke beweging. De Progrès van Lyon meldt het volgende verschrikkelijk drama, dat te Pont-en-Rayons heeft plaats gehad. u Het was acht uur geslagentoen de heer B. Reynaud, ge wezen ontvanger der registratie, zijn woning, gelegen te Claris, gemeente Pont-en-Rayonsbereikte, na eerst een paar pistolen te St. Marcelin te hebben gekocht, welke hij door den wa penmaker had doen laden. Na zijn rotting en parapluie tegen een boom geplaatst te hebben, naderde bij zijn woning, terwijl hij door de vensters bespiedde wat er binnen gebeurde. #De heer Lobines, ontvanger der registratiewas in gesprek met Mw; Gardinale, dochter van den heer Reynaud. Deze laatste trad binnen, met een pistool in elke hand en legde op den heer Lobines aan, zeggende: Indien gij een stap verzet,

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2