Buitenlandsch Nieuws. den aard der gaven, waarvan hij eenige proeven zou geven had bekend gemaakt, waarbij hij zich niet ontveinsde dat het hem groot genoegen deed daartoe ook in zijn geboortestad in de gelegenheid te zijn gesteld geworden, sprak hij achtereenvol gens met eenige tusschenminutenover: het Haarlemmermeer Kenau HasselaarFlora en De vrouw met betrekking tot de schoone kunstenallen onderwerpen die hem bij iedere optre ding door de vergaderden werden opgegeven'. - De belangstel lende aandacht, waarmede wij de verschillende voordragten volgdenzouden het ons gewis niet moeijelijk makenten minste gedeeltelijk, de hoofdinhoud van ieder dezer stukken medetedeelen als wij niet vreesden de beschikbare ruimte in dit blad te zullen overschrijden. - Genoeg zij het hier te ver melden, dat het gehoorde verre onze verwachting overtrof' en wij niet wisten wat meer te bewonderenbf de historische naauwgezetheid en het vloeijend versmaat waarmede hij ieder dezer onderwerpen behandelde, of de verbazende vrijmoedigheid waar mede de Improvisator telkens na het ontvangen van het onder werp, zonder zich één oogenblik te bedenken, met zijn voor- dragt aanving en in heerlijke poëzy zich van zijne taak kweet.- Heerschte er iedere keer onder de voordragt een diepe stilte onverdeeld waren de bijvalsbetuigingen, die den Spreker daarna ten deele vielen aan de toejuichingen scheen geen eind te zullen komen en herhaaldelijk werd hij door de vergadering- terug geroepen. Behalve d at de heer de Breuk zich eerlang in een vergadering van het Nut van 7 Algemeen te Leiden zal doen hooren, heeft ZEd. aan de Commissie uit Vondel de toezegging gedaan nog dezen winter op een der vergaderingen der Kamer eenige proeven van zijn talent te zullen geven. - Wij wenschen dat men in Leiden even als elders 's mans talent zal weten te waardeeren en zij in dit opzigt niet het bewijs moge leveren daarin bij andere plaatsen achter te staan. Ingezonden De heer Mr. J. P. Amersfoordt heeft berust in het be sluit van den Amsterdamschen Gemeenteraad tot verdeeling van het legaat van zijn zuster groot 30000 onder de verschillende diaconiën te Amsterdam en die som bij den Gemeente-Ont vanger aldaar gedeponeerd. Men verneemt dat Ds. D. Molenaar te 's Gravenhage zijn emeritaat als, predikant, der Nede.rd. Herv. Gem. aldaar heeft gevraagd. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. te Nij- kerk op de Veluwe door Ds. A. P. A. du Cloux, pred. te "s Grevelduin Capelle. Toezegging gedaan van het beroep naar Herkinge, aan den proponent W. Bax. Uit Singapore wordt berigldat in de maand September in de straat van Gasper een Amerikaansch schip is gestrand, dat eenige uren daarna door zeeroovers werd omringd, die waarschijnlijk de equipage hadden vermoord, zoo^niet twee ge wapende Nederlandsche schepen waren te hulp gekomen die een gedeelte hunner bemanning afzonden, om het gestrande schip te helpen afbrengen. Uit Banjermassing zijn op nieuw ongunstige berigten ontvangen. Een aanval der onzen op een vijandelijke benting is afgeslagen; de uitslag van een herhaalden aanval is nog Onbekend. Het blijkt steeds duidelijker dat aan dezen oorlog- geen einde te voorzien iszoolang de hoofden van den opstand aiet gevallen of tot onderwerping gebragt zullen zijn. Eu hoe langer de oorlog duurt, hoe meer het prestige der Europesche wapenen verloren gaan en 's,vijands overmoed toenemen zal. Het is daarom te wenschen dat men den koramandant der expeditie de middelen om zoo krachtig mogelijk te ageren niet zal onthouden. Men zegt, dat Rusland, Oostenrijk en Pruissen den Ko ning van Napels hebben aangeraden om de verdediging van Gaëta niet nutteloos te rekken. - De Koningin van Spanje heeft hem door een hoofdofficier de gastvrijheid in haar land nogmaals doen aanbieden. Koning Victor Emanuel heeft bepaald, dat in het Ila- liaansobe leger ten eeuwigen dage een Garibaldi-brigade zal bestaan met de roode kiel als uniform. Garibaldi heeft een instelling voor invaliden gesticht, - het koninklijk lustslot Quinsana is daartoe bestemd. De ligging is allerbekoorlijkst en alleraangenaamst. De maatregel van den markies Pepolikoninklijk com missaris van Umbrië, om Rome en omstreken door een douanen- linie intesluiten, is een ware financiële blokkade. Alle voor Rome bestemde levensmiddelen zullen uitgaande rechten moeten betalen. Voor de bevolking van Rome, reeds door allerlei lasten financieel uitgeput, zal dat nieuwe bezwaar zeer lastig en drukkend zijn. De Luiksche dagbladen vermelden de aankomst daar ter stede van J. R. Garibaldizoon van den generaal Garibaldi die belast is met den aankoop van aanzienlijke hoeveelheden wapenen en andere oorlogsbehoeften. Te Brussel is een protestantsch blad opgerigt. Koning Leopold van België is ongesteld geworden eu opent daarom de Kamers niet zelf. Het denkbeeld van eenige leden van Engelsche schut- tercorpsen om in die hoedanigheid gezamentlijk Parijs te be zoeken met het doel om de onderlinge verbroedering der twee volken te bevorderen, vindt te Londen weinig bijval; het wordt veelal als ongepast en ondoelmatig beschouwd. Van wege den minister van oorlog en den opperbevelhebber des legers is openlijk te kennen gegeven, dat er bij hen zwaarwigtige be denkingen tegen dat denkbeeld bestaanen dat tot zijne uitvoering geen aanmoediging of medewerking van hen te ver wachten is. Men gelooft dan ook, dat het plan niet verwezen lijkt zal worden. De Wiener Zeitung van Dingsdag bevat het statuut voor de vertegenwoordiging van Tyrol, alsmede het besluit der de finitieve benoeming van den graaf v. Degenfeld tot veldtuig- meester en Minister van Oorlog. Bij keizerlijk besluit worden alle schriftelijk waarschuwingenwelke tot dusver aan de dag bladen zijn gegevenbenevens hare wettelijke gevolgen in deu zin van de verordening op de drukpers opgeheven. De winter doet zich te Weencn en omstreken reeds vrij merkbaar gevoelenin de vijvers van den Prater ligt reeds ijs van meer dan een duim dikte. Uit hoofde van een grooten sneeuwval is de sneltrein van Weenen naar Landeuburg. niet vertrokken. De Koning van Beijeren heeft vergunddat in al de protestantsche kerken een collecte wordt gedaan tot stichting eeiier protestantsche kerk te Ulm, alwaar tot heden zulk een kerk niet werd geduld. Even als vele Europesche instellingen in China weerge vonden wordenzoo heeft men er ook een opgemerktover eenkomende met de gendarmerie. Dit corps waakt over den persoon en de paleizen des Keizers en bewaart de orde in de steden, waar op hare talrijke posten steeds brandemmers aan wezig zijn. Het belet zoo mogelijk diefstallen en moorden of spoort de schuldigen op. Ook houdt het toezigt op de klee- derdragt der burgers, daar iedere stand aan een bepaalde kleedij onderworpen is. De woeker, het valsche muntenhet monopoliseren van den graanhandel of het in omloop bren gen van valsche geruchten worden door dat corps tegengegaan, 't Ts een soort van Rijksveldwacht. De Novedades van Madrid deelt mededat aldaar iemand is overleden, die bij liet publiek reeds sedert jaren voor zoo ver men kon nagaan niet ten onrechte als een gek werd be schouwd, terwijl thans na zijn dood blijkt, dat hij althans niet zoo gek is geweest als men wel dacht. Onder zijn nage laten goederen heeft men namelijk zijn eigenhandig door hem geschreven gedenkschriften gevonden, waarin men o. a. het volgende leest: "Op mijn 22e jaar kwam ik tot de overtuigingdat een gek bet minst van andere menscben afhankelijk is en dat hij zich het best uit alle moeijelijkheden kan redden, als hij zijn rol maar goed weet te spelen. Ik weet nu niet of ik de mijne goed of slecht gespeeld heb, maar ik weet dat ik 60 jaren achtereen slechts den draak heb gestoken met allen die meen den mij voor den gek te kunnen houden. Ik heb veel meer vrijheid genoten dan anderenik heb nooit eenig kwaad ver moeden opgewekt bij gehuwde maunenbij vrienden bij het gouvernement, zelfs niet bij de inquisitie. Als ik ooit weer na mijn dood ter wereld kon komen, dan zou ik wel wenschen, dat mijne moeder mij van mijne geboorte af voor gek liet doorgaan.''

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2