Buitenlandsch iNieuws. Beroepen bij de Herv. gern. te Wier bij Leeuwarden de kandidaat H. Uden Masman en te Oosterwijk Ds. L. G. Roijaards, te Oijen en Meegen- toezegging gedaan van be roep te Otterloo aan den kandidaat J. J. A. Ploos van Am- stel en te Baambrugge aan den kandidaat J. Kraijenbelt. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gemeente te BeilenDs. R. Eising te Nyeveen- terwijl de kandidaat J. van Andel het beroep naar de Gemeente te Zutphen heeft aangenomen. Ds. C. G. de Moen is 11. Zondag te Doesburg bevestigd en ving zijn dienstwerk bij de Christelijke Afgescheidene Ge meente aldaar aan met een intreerede over Jac. 1:216. Onderscheidene giften worden gedaan tot het stichten van een Afgescheidene Kerk te Haarlemmermeer. In de Zitting der Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden hebben de HH. van Goltstein Wichersvan der Veen en van der Linden, benevens de Minister van Justitie over. het wetsontwerp rechterlijke inrichting het woord gevoerd. De tijdingen uit den Kerkelijken Staat komen alle daarin overeen dat de volksstemming in de Marken en Umbrië met groote geestdrift plaats heeft gehad. Het schijnt, dat daar nog minder stemmen tegen de aanhechting bij Sardinië zijn inge komen dan in het Koningrijk Napels. Te Viterbo heeft, in weerwil der Fransche bezetting, de bevolking deel genomen aan de stemming over de inlijving bij Sardinië. De Opinione zegtdat Sardinië het onvermijdelijke ver trek vau Frans II en de zijnen uit Gaëta door de Fransche vloot zal laten beschermen, maar houdt zich overtuigd, dat die zeemagt niet zal tusschen beide komen om de zaak van den Koniug te verdedigen en hem in zijn tegenstand te on dersteunen. Men meldt, dat onder de gezanten, nog te Gaëta aan wezig zich ook de zaakgelastigde van den ex-groothertog van Toskane bevindt. Te Napels wordt een corps gevormd, dat tot het bewa ren der orde in Kalabrië dienen zal. De Opinion Nationale berigtdat op verlangen van verscheidene in Frankrijk wonende Sicilianen de prins San Cataldo zich bereid heeft verklaard tot het in ontvangst ne men van bijdragen voor de aan Garibaldi te schenken villa in de nabijheid ran Palermo. De prins heeft zelf 100 oneen (1250 fr.) voor dat doel geteekend. Koning Victor Emanuel heeft besloten het overige van dit jaar in Napels, en deels op Sicilië door te brengen. Hij zal eer9t tegen het begin van het volgend jaar, dat is tegen den tijd waarop het Italiaansche parlement in Turin zal ver gaderen, aldaar terugkomen. De heer Cavour maakt zich gereed om zich naar Napels te begeven; na een kort verblijf aldaar zal hij er door den Mi nister van Binnenlandsche zaken, den heer Minghettivervan gen worden. Koning Victor Emanuel heeft den heer Ratazzi uitgenoo- digd hem te Napels een bezoek te brengen. Koning Victor Emanuel zal bij gelegenheid zijner pleg- tige intrede te Napels 168 arme jonge meisjes een bruidschat schenken. De vesting Gaëta telt 10,000 inwoners. De vestingwer ken dagteekenen van den tijd van Alphonse van Arragon in het jaar 1440; zij werden door Keizer Karei V uitgebreid. Gaëta heeft reeds, behalve de tegenwoordige, vier beroemde belegeringen doorgestaan: in 1702 en 1815 door de Oosten rijkers, in 1734 door de geallieerde FranschenSpanjaarden en Sardiniers, en in 1806 door de Franschen, tegen wie het door den Prins van Hessen-Philippstal werd verdedigd. Uit Rome wordt berigt, dat de Koningin Maria Christina aldaar Dingsdag 11. is aangekomen. Te Nante9 stond dezer dagen voor de correctionele recht bank terecht zekere Notaris Moulnier-Desplanchetbeschul digd van bankbreuk, beursspel, misbruik van vertrouwen en opiigting. Zijn passief beliep 1,375,000 francshet actief slechts 240,000 fr. dat nog in zijn geheel zal moeten worden uitge keerd aan bevoorrechte schuldeischers en hypotheekhouders, I LI. Woensdag werd te Parijs een Ministerraad gehouden onder voorzitting des Keizers. Men verzekertdat de Keizer I aan den raad een ontwerp ter afschaffing der accijnsen heeft medegedeeld. De opbrengst daarvan zal worden vervangen door een belasting op de inkomsten. Het berigt vereischt echter bevestiging. De opbrengst der verschillende theaters en andere plaat- sen van openbare vermakelijkheden te Parijs is gedurende de maand October 1,573,365 fr. 32 c. geweest. De Moniteur de V Armee deelt als een bijdrage tot de geschiedenis der zeden van de Chinezen het volgende mede: Toen de Fransche troepen het versterkte dorp Pehtang-ho binnendrongen, was het door de inwoners en verdedigers ont ruimd. In verscheidene huizen vond men groote porceleinen waterkruiken, ongeveer 1| el hoog en in de donkerste hoeken der huizen verborgen. Toen de soldaten deze met water ge vulde kruiken in het oog kregen, bemerkten zij kleine voeten aan de oppervlakte. Men haaste zich de kruiken stuk te slaan, Hoe groot was echter de verbazing der soldatentoen zij ont waarden dat deze kruiken vrouwen inhieldendie met het hoofd naar beneden in het water geworpen waren en nog eerst kort gele den schenen gestikt te zijn. Men vernam, dat de bewoners van Pehtang op deze barbaarsche en zonderlinge wijze de vrou wen ombragtendie niet sterk genoeg waren om een ver- moeijenden togt medetemaken, en in de magt der overwinnaars zouden kunnen geraken. Men vond ongeveer honderd derge lijke vaten; de soldaten haastte zich, de ongelukkigen te be graven. Als een merkwaardige bijzonderheid wordt gemeld, dat bij de verkiezingen ter vernieuwing van de helft der gemeentera den, te Gent, een Israëliet de heer Levison, werd gekozen. Dit is de eerste maal, dat in Vlaanderen een niet Katholiek bij verkiezing tot een openbare betrekking werd benoemd. Invloedrijke bladen raden de Pruissische regering aan, om de aanvraag van het Nederlandsch gouvernement tot aan sluiting der spoorwegverbinding te Venlo te weigeren, totdat de spoorwegverbinding over Nijmegen in de rigting van Kleef is vastgesteld. Uit Perin in Rusland wordt berigtdat 330 vrijgelaten lijfeigenen van Prinses Orlowa-Tschemenskara ter gedachtenis hunner vroeger meesteres een lijkdienst gehouden hebben, en aan een maaltijd, die daarop volgde, onderling ruim 32000 bijeenbragten ter ondersteuning der landbewoners, die door de jongste branden hebben geleden. Eenige dagen geleden kwam te Parijs met den spoortrein een Engelschman aan. Op reis had hij kennis gemaakt met twee jongelieden en bij de aankomst aan het station bood bij hun aan, om tot afscheid een glas wijn te gaan drinken. Zij gingen in een herberg en toen zij eenigen tijd hadden geze ten, verwijderde zich een der jongelieden en kwam niet terug. Toen de Engelschman wilde weggaanbemerkte hij dat zijn valies was verdwenen, en noodzaakte hij den anderen jonge ling, hem naar het politiebureau te volgen. Na een ondervra ging werd deze in hechtenis gehouden. Drie dagen later kwam iemand bij den commissaris van po litie en bragt het valies van den Engelschman mede, voor gevende dit op straat te hebben gevonden. Men ontbood den Engelschman, die in den eerlyken vinder den jongeling her kende, die met zijn eigendom was verdwenen. De dief had naar het schijnt het valies geopend endaarin geen waarde vindende, den schijn van eerlijkheid willen aannemen. Gedu rende het verhoor van den Engelschman en den dief, fluisterde een der schrijvers op het bureau den commissaris iets in het oor en verhaalde dezendat hij den Engelschman hield voor een der beheudigste zakkenrollers, die nog onlangs te Douai verscheiden personen had bestolendoch ontvlugt was. Hij liet den commissaris een signalement lezen, zoo als dit in een dagblad van Douai was opgenomen, benevens een lijst van gestolen voorwerpen. Het valies werd thans geopenden men vond daarin de meeste der te Douai ontvreemde goederenen daar het signalement geheel met het uiterlijk van den Brit overeenkwam, werd deze op zijn beurt gearresteerd. De Leadereen New-Yorksch blad, verhaalt op de vol gende wijze de opstanding van een zeeroover, die in de vorige, maand te Redloe's-Island opgehangen was;

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2