Buitenlandsch Nieuws. Voor onderscheidene jaren vertrok van Deventer naar Oost-Indië zekere B. J, H., zijn vrouw en twee jonge kinde ren in armoede achterlatende. Sedert werd niets meer van hem vernomen. Zijn echtgenoot verkreeg een ontbinding van het huwelijk en trad voor eenige jaren met een ander in den echt. Thans is B. J. H. teruggekeerd en ligt te L. ziek. Zijn einde voelende naderen, heeft hij verlangd zijn kinderen te zien, die beide nog in leven zijn, en die hij zijn niet onbelangrijk ver mogen zal nalaten, dat hun in hun behoeftigen toestand zeer te stade zal komen. De Waalsche Gemeente te Arnhem mogt Zondag 11. het voorrecht genieten hare eerste godsdienstoefening te houden in het reeds meer dan een eeuw door haar gebruikt, maar thans door aankoop haar eigendom geworden en onder de leiding van den verdienstelijken architect L. H. Eberson in- en uit wendig verbeterd en verfraaid kerkgebouw. Bij deze gelegen heid sprak de leeraar der gemeente naar aanleiding van Joh. IV: 1921, 23 en 24 over de noodzakelijkheid en ongenoeg zaamheid der openbare eeredienst, waarbij hij tevens in eenige bijzonderheden trad omtrent de vestiging dier gemeente in 1683 en liare geschiedenisen hij niet naliet hulde te brengen aan den ijver, waarmede zoo velen in en buiten die stad de po gingen van den kerkeraad hadden ondersteund, om der gemeeente een eigen en voor de behoeften van hare eeredienst doelmatig ingerigt bedehuis te verschaffen. Beroepen bij de Hervormde Gemeente te Saaxum Ds. J. Santee Nieweg te Ferwerd. Bedankt voor het beroep naar de gemeente de Klundert door Ds. E. F. H. Wolff te Beekbergen en naar de Kaap de Goede Hoop door Ds. H. A. Leenmans te Hellevoetsluis. De gemeenteraad van Zutphen heeft tot Stads architect benoemd de heer W. Itz, thans te Zalt Bommel. Bijzondere berigten, uit Java met de jongste mail hier te lande ontvangenbehelzen de mededeelingdat als een ge volg der ministerieele regeling van de bedevaart naar Mekka de Javanen zich bij duizenden naar de Moskee te Toeloong Agoeng residentie Kediri begeven, om zich tot eigenlijke Mahomeda- nen te laten wijden en tot de bescherming hunner godsdienst zich bij eede verbinden. In de Vorstenlanden zelfs begint zich deze pelgrimage te openbaren. Volgens brieven uit Venetië van 25 October heerscht daar een doodelijke kalmte en was in den vorigen nacht on der bedekking van een zware mist, nabij al de talrijke brug gen en nevens het manifest des Keizers van Oostenrijk een proclamatie van het nationaal hoofdcommitté aangeplakt, waarin het weldra verschijnen van de driekleurige vlag in deAdriati- sche Zee, als teeken der nadering van Garibaldi, wordt aan gekondigd. Tot zoo lang, zegt de proclamatie, moeten de in woners kalm blijven en alle persoonlijke haat en wraakzucht uit hun binnenste verbannen. Dan zullen zij in de ure des gevaars eendragtig en sterk bevonden worden en van de Alpen tot de Guarnero zal de kreet weergalmen: Leve Italië! Leve Victor EmanuelLeve Garibaldi Men zegt, dat de Fransche Regering meer dan ooit zich beijvert om Oostenrijk over te halen tot den afstand van Ve netië tegen een aanzienlijke schadevergoeding in geldhetgeen tevens strekken zou tot herstelling van het evenwigt in de Oostenrijksche finantiën. Na een gesprek dat de Keizer met Prins Metternich heeft gehad, zouden twee nieuwe onderhan delaars in deze quaestie naar Weenen vertrokken zijn. Koning Victor Emanuel zal naar men verneemt slechts eenige dagen te Napels blijvendaar hij in persoon de bele gering van Gaëta wil leiden en die met kracht voortzetten. Uit Rome wordt berigt, dat de Paus voornemens is een garde uit vreemde manschappen aantewerven tot bescherming van zijn persoon. Er is te Weenen een gerucht in omloop, dat Kossuth eerlang een manifest aan zijne landgenooten zal rigten, om hen aan te manen de constitutie door de Oostenrijksche rege ring verleend te verwerpen. Men verheugt zich te Weenen vrij algemeen over den tegenstand van Hongarije, omdat men hoopt dat het gouver nement daardoor toegevender zal worden, ten opzigte van den afkoop van Venetië. Het is toch een opmerkelijk en niet te loochenen feit, dat de bevolking hier te lande over het alge meen niet minder sympathie voor Italië gevoelt dan elders in Europa, en een Ministerie, dat een gunstig oor leende aan de voorstellen, om Venetië tegen geldelijke schadeloosstelling aftestaanzeer populair zou zijn. Men is toch algemeen over tuigd dat anders de zaak door een bloedigen oorlog moet beslist wordenterwijl de uitslag daarvan zeer onzeker is. Het jeugdige Koningrijk Italië is een geduchte vyand. Uit Arras wordt geschrevendatten gevolge van ver schillende geruchten nopens een wederrechtelijke gevangenhou ding, de commissaris van politie zich op 29 October jl. heeft begeven ten huize van zekere vrouw X., en haar heeft gevraagd waar hare kinderen zich bevonden; drie bevonden zich in het vertrek. *Zijn ze dat allen?" vroeg hij. - fJa," antwoordde de vrouw met een vastheid van stemdie echter bij den politie ambtenaar wantrouwen inboezemde. - //Wij zullen eens onder zoeken of gij de waarheid spreekt," zeide de heer Jobey de commissaris van politie, en toen tot een huiszoeking over gaande vond men den toegang tot een kelder, neeneen hok geheel zonder lucht of licht; daar op den steenen vloer lag een kind uitgestrekt en bijna geheel naakt; het was een arm schepseltje, in elkander gedrongen en bijkans geen teeken van leven gevende; later bleek het vier jaren oud te zijn, doch had slechts het voorkomen van een kind van achttien maan den het was niets dan een levend geraamteop armen en beenen was geen vleesch te bekennen. Het arme schepseltje was op punt het laatste levenslicht uit te blazen. Hoe langen tijd het kindje aan zulke vreeselijke martelingen, als waarvan hier de blijken warenis onderworpen geweest is nog niet bekend! Het ingesteld rechterlijk onderzoek zal, hopen wijin naam der menschheidlicht over deze zaak ver spreiden. Zooveel is ten minste zeker, dat deze onmenschelijke moeder onmiddellijk in hechtenis is genomenen zy hare welverdiende straf niet zal ontgaan. Het ongelukkig slagtoffer is naar het stedelijk hospitaal vervoerd, alwaar zij door de aldaar dienstdoende zusters van liefdadigheid met die blijken van menschlievendheid wordt verzorgddie baar meer dan rampzalige toestand vordert. De wijnlezing in Bourbonnais en in Auvergne is geëin digd de oogst is beter en overvloediger uitgevallen dan men had verwacht. - De witte wijnen zijn van 90 a 100 fr. op 45 a 50 gedaald en de roode wijn is het liter van 50 op 25 centimes verminderd. Vrijdag den 9en a. s. zal de feestelijke optogt voor den Lord Mayor te Londen plaats hebben. Twee korpsen vrijwilli gers zullen daaraan nieuwen luister bijzetten. Bij het 's avonds te houden banket zullen 1100 gasten tegenwoordig zijn en als een zeldzaamheid zullen ook de vrouwen der Ministers wor den uitgenoodigd. De lords Palmerston en Russell, sir C. Lewis en de hertog van Argyll hebben hun voornemen te kennen gegeven daarbij tegenwoordig, te zijn. Het corps Di plomatiek heeft evenwel, met uitzondering van de afgezanten van Perzië en Honduras, verklaard geen deel. aan het banket te zullen nemen, en wel uit hoofde der door lord John Rus sell afgezonden depêche. De vreemde Ministers vreezen natuur lijk zich op een of andere wijze over dit staatsstuk uittelaten. De Perzische gezant had jl. Zaturdag een onderhoud met lord Palmerston. De huwelijksgift, doot graaf Derby aan zijn onlangs met den oversten Talbot gehuwde dochter, lady Emma Stan ley, geschonken, bedraagt, behalve eenige afzonderlijke' voor werpen van betrekkelijk minder waarde, 50,000 600.000). Men leest in den ObserverIn den laatsten tijd hebben dagbladartikelen, de verloving van Prinses Alice met Prins Lodewijk van Hessen-Darmstadt betreffendede ronde door de Engelsche en buitenlandsche bladen gedaan. Wij gelooven dat deze mededeelingen voor het minst voorbarig zijn. Wel is waar is de jonge Prins in het vorige jaargetijde met zijn broeder Prins Hendrik in Engeland en de gast van het Koninklijk Hof geweest, en naar men verneemt zal hij binnenkort, ten gevolge eener uitnoodigiug van Hare Majesteit, dat land we der bezoeken. Hij is de oudste zoon van Prins Karei, broe der en troonerfgenaam des kinderloozen Groothertogs. De moeder van den Prins is een Pruissische Prinses, de doch-

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2