HET ALBUMBLAD Advertentiën. ZOMERZOKftt. HOOGHEEMRAADSCHAP Ncderlandsch'lsraëlitisch Jaarboekje Men verzekert, dat tijdens de bijeenkomst te Warschau op zekeren dag aldaar een fransch hoofdofficier is aangekomen en na een particuliere audiëntie bij Keizer Alexander te heb ben gehaddenzelfden avond de terugreis naar Parijs heeft aanvaard. Men verneemt, dat de Keizerin-weduwe van Rusland eenige dagen voor haar overlijden een geschenk van groote waarde aan den Prins-Regent heeft gezonden, bestaande in het prach tige werk, getiteld: Trèsors (Part de la Russie ancienue et modernehetwelk meer dan 206 platen bevat van de merk waardigste gedenkteekeuen en gebouwen des lands. Het is uitgegeven op last des Keizers opgedragen aan nu wijlen de Keizerin-weduwe. Voor de kennis van hetgeen Rusland van dien aard bevatvoor de geschiedenis der oude en hedendaag- sche kunst, is dit werk van onschatbare waarde. Het officieel orgaan van Venetie maakt bekend, dat de Universiteit te Padua heropend zal worden en de lessen bij alle faculteiten den 12 November zullen aanvangen. De graaf. de Merode moet, ten gevolge van zijn geschil met den franschen gezantaan den Paus zijn ontslag als Minister van Oorlog hebben verzocht. Sedert eenige dageu leverde een der meest bezochte en elegante koffijhuizen te Pesth des avonds een eigenaardig schouwspel op. Zoodra de plaatscommandant, een getrouw ha bitué, daar binnen treedt, verlaten alle gasten, die burgers zijn, het locaal en keeren eerst weder, wanneer de kommandant vertrekt, een gevolg van de onlangs op zijn bevel bij de plaats gehad hebbendé ongeregeldheden door de militaire magt gepleegde handelingen. Er loopt te Parijs een gerucht, dat het vredestractaat met China reeds geteekend zijn en dat de Chineesche rege ring 300 millioen tot vergoeding van oorlogskosten benevens vrijheid van handel en eeredienst zou hebben toegestaan. Uit Hamburg wordt gemeld, dat het Thalia-theater al- daav voor eenige dagen een treffend verlies geleden heeft in den dood der lSjarige, doch veelbelovende en reeds zeer gevierde tooneelspeelster Johanna Spannagel, welker plotselinge dood des te algemeener deelneming verwekt, dewijl zij het noodlot tig gevolg eener phosphorvergiftiging is. Een aantal lucifers was namelijk, gelijk zij te laat aan haren geneesheer verhaalde, in de koffij gevallen. Zij had die vervolgens daaruit genomen en onbekend of onkundig als zij was met de vergiftige werking van den phosphor, daarna de koffijdie geen vreemden bijsmaak hacigedronken. Eerst nadat zij reeds twee dagenwegens een vermeende maagaandoening, onder geneeskundige behandeling had verkeerd en haar toestand zeer verergerd was, deelde zij het voorgevallene mede en stierf weinige uren later, na een vreesselijken doodstrijd, in de armen van hare radelooze ouders. Een aantal leden van vrijwillige schuttercorpsen in En- land hebben het voornemen opgevat om gezamenlijk Parijs te bezoeken, met het doel om de aaneensluiting tusschen Enge land en Frankrijk te bevorderenen zij hebben op hun plan de goedkeuring van Keizer Napoleon doen vragen. Hierop is van wege Z. M. in een brief van 29 Oct. jl., het volgende geantwoord »De Keizer ziet met genoegen al wat kan strekken om de betrekking tusschen Engeland en Frankrijk vriendschappelijker en inniger te maken. Het plan van een uitstapje van vrijwil ligers naar Parijs is dan ook door Z. M. naar behooren gewaardeerden de ontvangstwelke uwen landgenooten hier wacht, zal het doel hetwelk gij beoogt waardig zijn. Wat be treft tijd en plaats der landing en de nadere bijzonderheden dat alles moet geheel aan uw goedvinden worden overgelaten. Anders zou deze manifestatie veel verliezen van de vrijwillig heid, welke hare waarde uitmaakt. Doch gij kunt op alle mo gelijke tegemoetkoming rekenen." Dientengevolge worden thans in Engeland, met goedvinden van den Britschen Minister van oorlog en van den opperbevel hebber der Britsche landmagtaanstalten voor de uitvoering van het plan gemaakthetgeen echter geheel aan particulieren overgelaten wordt en zonder eenige rechtstreeksehe tusschen- komst van de overheid plaats heeft. De betrokken spoorweg maatschappijen in Frankrijk en Engeland hebben zich verbon den de vrijwilligers voor veel verminderde vrachtprijzeu over te brengen. -In een Belgisch dagblad leest mendat in de vorige week te Antwerpen de stoomboot van Rotterdam aankwam aan boord bevond zich onder de passagiers iemanddie in Nederland wegens poging tot, moord was veroordeeld tot 10 jaren rasphuisstraf, maar die om niet te gaan raspende plaat had gepoetst. //Zijn beminde, die te Antwerpen woonde, viel in zijne armen of hij viel in hare armen en kussen was troef. Maar ongelukkiglijk was troef boven troef, want twee politie agenten speelden er hun kaartje tusschen en namen den slag op: dat wil zeggen, namen den kerel mede naar de gevangenis." Voor de vele bewijzen van deelneming, beloond bij de ziekte en het overlijden van mijn geliefden Vader, den Heer JAN STOKHUIJZEN, betuig ik bij deze, ook namens mijne Broeders en Zusters en ver dere Betrekkingenmijnen opregten dank. M. STOKHUIJZEN. Leïdbn, 5 November i860. Donderdag 1 November I860, zal des namiddags ten 6 ure Tuin en Zaal aau HH. Leden der Liedertafel de Avondster worden afgestaan en de Kof lij kam er des avonds, na het vertrek van den laatsten Spoortreinmede voor het Publiek ge sloten zijn. VAN ber aanstaandevan des morgens tien tot des namiddags twee ure, op de Secretarie van het Hoogheemraadschap ter inzage ligt van het algemeen, en aldaar verkrijgbaar is gesteld tegen betaling van 65 cents voor elk exemplaar 2°. dat de Ingelandenvolgens artikel 165 van hel reglement van 6 Julij 1857 Staatsblad H°. 90) hunne bezwaren tegen deze begrooting binnen acht dagen nadat die ter visie heeft gelegenen dus vóór 28 November, aan de vereenigde vergade ring moeten inzenden; 3°. dat de vereenigde vergadering op Vrijdag den 30sten November, des morgens ten elf ure, in eene openbare zitting zal overgaan tot behandeling van de boven bedoelde begrooling. Dijkgraaf en Hoogheemrallen van Rijnland, H. C. J. HOOG, Dijkgraaf. J. T. BUYS, Secretaris. Leyden, 3 November I860. DIJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN van RIJNLAND brengen bij deze ter kennisse van belanghebbenden 1°. dat de begrooting van het dienst jaar 1861, met de daarbij behoorende me morie van toelichting van T tot 21 Novem Bij GEBROEDERS BELINFANTE, te 'tf Iiage, en verder alom, is verkrijgbaar voor 5621. (1S60-6I.) uitgegeven van wege het Hoofdbestuur dei- Maatschappij tot Nut der Israëliten in Nederland. Elfde Jaargang. De gewone opgaven wegens de geme. maat schappij de Hoofd-Commissiede Kerk-, Arm- en Schoolbesturende geestelijkenen Liefdadige Inrïgtingen der Israëliten in Ne derlandziju in dezen jaargang uitgebreid. Men heeft daarin o. a. ook de opgaven wegens de Isr. Kerkel.. besturen in de tVesl-Indische bezittingen in statistieke mededeelingen. Het Mengelwerk behelst verscheiden belangrijke bijdragen in proza en poëzie van Dr. KLEIN, J. STEIN BERG, B. LOVVENSTEIN, Dr. WAHL, Mej. ESTELLA HERTZVELD, enz. Bij A/W. SYTHOFFis verschenen DOOR Ml. MK. la 2 deelen met Vignet op Staal. Prijs 5.46. Geen ziekelijke moraal, geeue overdreven karakters, geene onnatuurlijke toestanden zijn het, waardoor de begaafde schrijfster den lezer weet te boeijen maar frischheid, eenvoudigheid en waarheid zijn de ken-

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 3