Buitenlandsch Nieuws. Betreffende de onlangs op den Amsterdamschen weg nabij Haarlem plaats gehad hebbende aanranding wint het gevoelen meer en meer veld, dat aan geen eigenlijke aanranding te denken valt, hetgeen ter geruststelling van velen strekken kan. Op den weg is niets gevonden dan een zakje met kruid en eenige lucifers. Er bestaat vermoedendat het een poging tot zelfmoord was; - maar tot nu toe ligt de zaak in het duister. Onderscheidene leden van het Waarborgfonds voor we duwen, ouder directie van de heeren te Winkel en Doijer te Amsterdam, hebben, naar men berigt, besloten de betaling van het aanstaande kwartaal der verschuldigde contributie niet te weigerenmaar aantehoudentotdat de directie met hare zoo lang beloofde ontwerpen tot verbetering voor den dag zal zijn gekomen. Door dat middel hoopt men de directie tot wezen lijke werkzaamheid te brengenen zoo mogelijk het fonds op beteren grondslag te stellenof, zoo het niet mogelijk wasin 't belang der weduwen, tot ontbinding van het fonds te no pen opdat de zaak niet noodlottiger worde. Tot Opzigter bij het polderbestuur van Haarlemmermeer is dezer dagen benoemd op een bezoldiging van ƒ900 'sjaars benevens vrije woning, onze Stadgenoot Johannes .Rietbergen die zijn opleiding genoot aan het hier ter Stede gevestigd ge nootschap Mathesis Scientiarum Genitrix. Door Jhr. M. Salvador is te Beverwijk een gasfabriek gesticht, die dezer dagen met gunstig gevolg in de straatver lichting heeft voorzien. Uingsdag der vorige week is te Beverwijk op een boel huis verkocht een juweelen ring, die ingezet werd op 310, als de waarde geschat door een voornaam Amsterdamsch ju welier; - zij werd verkocht voor 360, - zoodat de koop met 10 pCt. opgeld beliep 396. Bij de naveiling tusschen de onderlinge koopers liep zij tot f 503terwijl zij nader we der is verkocht voor 950. Te Staphorst ziju in de maand October door één jager, geheel alleen met een hond, 140 hazen geschoten. De barometerstand is sedert Zondag in gelijke mate ge- razen als de thermometer thans is gedaaldnamelijk meer dan ges graden. Ds. C. van Roggen te Oostzaan heeft het beroep naar de Herv. Gem. van Amersfoort aangenomen. De koene reizigster, Mw. de wed. W. Storm-v. d. Chijs, thans te Green Bay Wise, heeft een berigt geplaatst in den Ameri/caanschen Atoomjiostvan 12 October II., uitgegeven te Grand Rapids in Michigan, waarin zij zegt, //dat de onder vinding heeft geleerd, dat te midden van door de ziekte aan getaste gewone Amerikaansche aardappelende van Mexico aangebragteof diewelke van het daar erlangde zaad gezaaid waren geworden, volkomen vrij zijn. gebleven van eenige rot of ziekte. De Mexicaansche aardappel is daarenboven veel aange namer van smaak, bevat meer bloem en is veel spoediger (bin nen vijf minuten) dan de gewone thans gebruikt wordende gaar gekookt." Nog wordt door haar melding gemaakt van een plant, welke niet op het land, maar 2 a 3 voet onder water groeit en die een zeer voedzaam zaad oplevert, dat veel meel bevat. Dit zaad kan de sterkste koude weêrstaan en ver meerdert als onkruid, wanneer het eenmaal goed wortel heeft geschoten. Het klimaat, waarin deze plant groeit, is gelijk aan dat van Nederland, waarom Mw. Storm den raad geeft, om daarmede een proefneming alhier te nemente meer omdat hier nog al water voorhanden isen vooral de houderde en duizende slootendie nu alleen dienen tot afscheiding van lan derijen en tot verschaffing van drinkwater aan het veedaartoe zouden kunnen dienen. //Men zoude, zoo vervolgt het berigt, vooral zorg moeten dragenom het in de weilanden met stok ken en doornen te omringen, dewijl het vee, dat er zeer graag op is, de plant bij het boven water komen stellig zoude op eten." Een welwillende Cherokesche Indiaan heeft Mw. Storm van dit zaad, dat zelfs niet in het patent-office te Washington te verkrijgen is, toegezegd. Ten slotte zegt Mw. Storm: //Ik hoop door hetzelve in staat gesteld te wordenom aan velen en bijzonder aan mijne landgenooten een dienst te bewijzen, waardoor mijne menigvuldige reizen en onderzoekingenwel- ligt tot op het nageslacht gezegende vruchten zullen kunnen opleveren." Volgens berigten uit Indië slaat de heer H. J. Lion, oprigter en tot voor korten tijd hoofdredacteur van het Bata- viaasch Handelsblad, gereed om zich naar Italië inteschepeu Hij heeft zich naar Malang begeventen einde in het meer gezonde deel van Java verademing te zoeken daar zijn gestel physiek, maar vooral moreel door het gebeurde eru9tig was geschokt. Het schijnt dat hij aldaar zijne gezondheid niet heeft kunnen terugkrijgen. Dientengevolge is een reis naar Europa noodzakelijk geoor deeld, ten einde zoo mogelijk herstel te zoeken door de af wisseling der rei9 en door het verblijf in Europa. De belegering van Capua heeft 48 dagen geduurden wanneer het Piemontesche leger de troepen van Garibaldi niet was te hulp gekomen, zou de stad waarschijnlijk nog niet ingenomen zijn. De toestand van den generaal Bixiodie, gelijk gemeld isdoor een val van zijn paard ernstig is gewondboezemt geen ernstige bezorgdheid meer in. Uit Napels wordt berigt, dat Garibaldi heeft bevolen, dat zes millioen van de verbeurd verklaarde inkomsten der koninklijke familie zal worden verdeeld onder hen, die door de plundering op 18 Mei 1848 geleden hebben, - die oui politieke redenen veroordeeld of gevangen waren gezet- die het land verlaten haddenten gevolge van een tegen hen uit gevaardigd bevel tot gevangenneming - die om politieke re denen verbannen werden of gedwongen zich naar een andere gemeente te begeven, dan waar zij gevestigd waren, - en die, ten gevolge van een om politieke redenen tegen hen uitge vaardigd bevelschrift tot gevangenneming, zich hebben moeten verborgen houden. De kerk di Gesu Ntiovo te Napels is gesloten. Pater. Gavazzi had laten bekend makendat hij in die kerk zou prekenwaardoor eenige opschudding kwamdaar hij verdacht wordt van overhelling tot het protestantisme en schending vair het coelibaat. 't Werd hem verboden te preken maar hij ver- toonde een besluit van den dictator, houdende benoeming tot rector der kerken di Gesu Nuovo en San Sebastiano. - De nationale garde moqst tusschen beiden komenen de kerk werd gesloten en verzegeld. Dezer dagen is gemelddat generaal Bosco toebereidse len maakte om zijn dienst bij den Koning van Napels te hervatten. Gelijk men weetis de termijngedurende welken die officier op zijn woord had beloofd de wapenen niet tegen de vijanden van Erans II te zullen opvatten den 14en der loopende maand verstreken. Men verzekert, dat de generaal, in dien tusscheutijd zeer glansrijke aanbiedingen van Koning Victor Etnanuel heeft ontvangendoch die van de hand heeft gewezen. Het valt evenwel te betwijfelenof deze dappere voorvechter voor de zaak van Frans II tijdig genoeg te Gaëta zal kunnen zijnom tot de verdediging dezer vesting te kun nen bijdragen. De Koning van Napels zal, naar men zegt, twee ge duchte verdedigers bekomendie echter tot zijn ongeluk wat laat komen. Volgens de Gazette de France wordt namelijk de generaal Bosco den 13en dezer in Gaëta verwacht, en buitendien wil men wetenofschoon het weinig geloof verdientdat de ge neraal Todtleben lu9t gevoelt om zijnen in Sebastopol verwor ven roem bij de verdediging van Gaëta te handhaven. Reeds zou hij Koustantinopel hebben verlaten. De Sardinische commissaris in de Marken en in Um- brië heeft in die provinciën de belasting op het gemaal afge schaft en An co ii a als vrijhaven gelijk gesteld met Livorno. In militaire kringen te Turin is sprake van de uitvin ding eener nieuwe soort van artilleriewagen waardoor het ver voer en de bediening van het geschut veel gemakkelijker zou worden gemaakt. Alle militaire persoueu, die in den laatsten tijd te War schau zijn geweest, geven hun verbazing te kennen over de verbeteringeuwelke in alle opzigten bij het Russische leger zijn ingevoerd. De Russische Artillerie is reeds van gegroefde kanonnen 'voorzien. Ook zijn de gegroefde geweren reeds bij het Russische leger ingevoerd; terwijl insgelijks vele verbete ringen bij de kavallerie zijn aangebragt. Deze belangrijke ver anderingen zijn in Europa bijna onopgemerkt gebleven.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2