l\«. 215. A0, 1860. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH MGBMi. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 85 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 8 m.; 9 u. 18 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beeiebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nienwstraat: 'smorgens te 7 ure 55 min., 'smiddags te 12 ure, 'snamid dags te 3 ure 45 min., 'savonds te 8 ure 10 min. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 ure - Commissie van FabricageDing9dag te 12 ure. - Burgemeesterdagelijks te 10 ure. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 ure. - Thesaurie, dagelijks van 102 ure. -Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Onden Singel, 's morgens van 9—10 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 ure en van 36 ure. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsendagelijks van 91 ure en van 36 ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 ure. Z. M. de Koning is, na een bezoek bij H. M. de Ko ningin-moeder te Soe9tdijk gebragt te hebbenDingsdag avond ?an daar, terwijl heden Woensdag H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Alexander van Stuttgard in de residentie zijn teruggekeerd. Men verneemt dat Z. K. H. Prins Hendrik aan den stationschef van den Rijnspoorweg, den heer A. van Coburg te Arnhem, een gouden horologie heeft vereerd als erkenning van door dien heer bewezen diensten. Z. M. de Koning van Portugal heeft Mgr. S. M. Vec- chiottipauselijk Internuntius bij het Nederlandsche Hof, de koninklijk Portugesche militaire orde der Ontvangenis geschon ken, bij gelegenheid van de onlangs plaats gehad hebbende ratificatie van het concordaat tusschen den H. Stoel en Z. M. den Koning van Portugal geslotenin welke zaak Mgr. Vecchiotti gelegenheid heeft gehad gewigtige diensten te be wijzen. Men berigt tevens uit 'sHage, dat de Internuntius waar schijnlijk binnen kort een buitenlandsche reis zal ondernemen. Heden Woensdag zijn aan het Departement voor de Za ken van de Hervormde Eeredienst enz. de najaarsvergaderin gen der Synodale Commissie aangevangen. De heeren A. Hoogendijk Jz., S. van Gijn en Zn. en van Harwegen en den Breems, reeders en kooplieden te Vlaardin- genhebben bij adres aan de Tweede Kamer hunne bezwaren te kennen gegeven tegen het wetsontwerp tot herziening van het tarief van in- en uitvoer, wat betreft de verhooging van het recht op versche vruchten, bepaaldelijk Chinaasappelen en citroenen van 3 op 5 pCt. Zij betoogen het belang om den invoer geheel vrij te stellenzoo voor handel als scheepvaart en voor den minderen standdie met den verkoop het dage- lijksch brood verdient. Zij toonen aan, dat vroeger het recht van 1 alleen op 3 pCt. is gebragttoen de schatkist in den hoogsten nood verkeerde. Ook tegen art. 7 van het ontwerp voeren zij in het belang van hun handel ernstige bezwaren aan, daar eene visitatie, als daarbij bepaald, de vruchten aan het grootste bederf zou blootstellen. Hoogstbelangrijk zijn de bezwarendie in de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal bij de behandeling der begrooting voor het Departement van Koloniën ten aanzien van het beheer en bestuur der Overzeesche bezittingen werden ingebragtzoodat men zich dankbaar verheugende in de ze geningen die de koloniën nog jaarlijks over het moederland uitstortenevenwel moest erkennendat die niet doormaar in weerwil van den tegenwoordigen 9taat van zaken verkregen zijn. - In verband met die beschouwingen in het opgemaakt verslag te vinden moet evenzeer het oog gevestigd worden op de bedenkingendie het wetsontwerp tot regeling van het ko loniaal batig slot van 1858 heeft uitgelokt. Men vindt daariu een geheel van gewigtige bijzonderheden dat aan ieder onbe- vooroordeelden den indruk geeft van een grondig onderzoek en een scherpzinnig oordeeldat niet door partijzuchtige redene ringen is beneveldmaar op feiten en soms zelfs op cijfers rust. Men ontdekte verschil in sommige posten der rekening van de koloniale administratie met de opgaven, die in de bij lagen tot de koloniale verslagen voorkomen. Daarvan worden eenige voorbeelden medegedeeld die het gevoel verleven digden van de behoefte eener regeling, geschikt om de volks vertegenwoordigers volkomen kennis te doen dragen van den toestand der geldmiddelen van de overzeesche bezittingen. In verband daarmede stond de vertraagde afsluiting der reke ningen over elk bijzonder dienstjaar, het bestrijden uit de ko loniale geldmiddelen van onderscheidene uitgavendie op de Staatsbegrooti ng behoorende subsidiën aan de bezittingen ia West-Tndië en ter kast van Guinea. Zoo werd gewag gemaakt van een fonds, waaruit alle inspectiekosten wordt gekweten en waartoe j pCt. van alle facturen der naar Java uitgezonden goederen afgezonderd wordt; - zoo ontvangt de Nederl. Han delmaatschappij vergoeding voor gedane inspectiën, terwijl nog 2400 wordt uitgegeven tot bezoldiging van een agent voor de koloniale bestellingen. Wordt vervolgd.) Bij den Gemeeuteraad van 's Gravenhage is een voorstel iugekomcndoor vijf raadsleden gedaan tot benoeming eener commissie van onderzoek der voorstellen, tot behoud van het 's Gravenhaagsehe Bosch in het belang der Gemeente en om deswege een plan te ontwerpen en aantebieden. Eerstdaags zal bij het Provinciaal Gerechtshof van Noord- Holland in hooger beroep de zaak worden behandeid"Vair^-^ Mr. K., die door de arrondissemants-rechtbank tè Antètër- dam wegens het bezigen van beleedigende uitdrukkingen jfigëuV-?!?. magistraatspersonen in de uitoefening hunner bediening, tot één jaar cellulaire gevangenisstraf werd veroordeeld,--- Y W V &3t

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1