N°. 213 Dingsdag 6 November. A0. 1860. Binnenlandsch Nieuws. LEID8CH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95 en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 ure 55 min., 'smiddags te 12 ure, 'snamid dags te 3 ure 45 min., 's avonds te 8 ure 10 min. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 ure. - Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 ure. - Burgemeesterdagelijks te 10 ure. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 ure* Thesauriedagelijks van 102 ure. —Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 9—10 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 ure en van 36 ure. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsendagelijks van 91 ure en van 36 ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, DiDgsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 ure. ipaw»mrawwg—wi «nuiiwn hui ungaaffggBaai—ÉHaa—MH——i—MMMM—-- Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te 's Gravenhage Mr. G. B. Emants plaatsv. rechter, en tot ontv. te Utrecht J. Cazauxthans te Noordwijk; - voorts eervol ontslag verleend aan Mr. W. J. C. Scholten van Aschat, als prov. directeur der dir. bel. in Noord-Holland, aan J. Marijt van Dijk, als ontv. te Amsterdam en aan H. A. Boon als ontv. te Veen dam, - allen op verzoek en met aanspraak op pensioen. De heer D. Borski heeft zijn ontslag genomen als lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Men berigt, dat de Begering in de aanstaande bijeen komst van de leden der Tweede Kamer een wetsontwerp op de Nationale Militie zal aanbieden. De heer Gallois, eigenaar van het in den laatsten tijd in de Tweede Kamer behandeld Pangka-contract, heeft zijn eigendomsrecht weder overgedragen voor de belangrijke som van 275.000. In het vorige jaar werd door de Vereeniging ter bevor dering van fabriek- en handwerknijverheid in Nederland aan den Minister van Koloniën een adres ingediendwaarin men zich beklaagde, dat voor een som van 50.000 aan meube len voor de gouvernements-hotels te Kijswijk en te Buitenzorg op Java buiten 's lands waren aangekocht. Thans verneemt men, dat die meubelen in een slechten staat op Java zijn aan gekomen't geen men toeschrijft aan de weinige zorg, die tot hare vervaardiging te Parijs en te Brussel is besteed. Het te Breda gevestigd departement der Nederl. Maat schappij ter bevordering van Nijverheid hield in de vorige week hare tweede wintervergadering, waarin op nieuw aan de orde van behandeling werd gesteld de patentbelasting. Zij werd lioogelijk afgekeurd als een last, op de nijverheid gelegd, ten behoeve van 9/10 deel der Natie, dat er niets toe bijdraagt. - Vele voorbeelden werden aangehaald, ten betooge hoe de pa tentwet van jaar tot. jaar drukkender en meer productief wordt gemaakt, zoodat er fabrieken zijn, die drie, ja viermaal wer den aangeslageneer hun fabriekaat mogt worden ten verkoop aangebodenterwijl de vreemdeling tegen een klein bedrag en niet zelden zonder patent aanzienlijke zaken doet. De verga dering besloot eenparig, om middelen aantewenden, teneinde een afschaffing of wijziging der patentwet te verkrijgen. De beslissing van den Hoogen Baad, dat het kussen van een meisje op den openbaren weg gepaard met eenige worsteling, doch zonder het oogmerk om te mishandelenniet .strafbaar is- is wel eenigermate van bedenkelijken aardals men let op de navolgende gronden waarop het arrest van den Baad rust: //overwegende, dat wel is waar als bewezen is aangenomen, dat de beklaagde G. Luif oud 20 jaar, boeren knecht, M. van den Berg op den openbaren weg heeft ver volgd haar om haar midden heeft gegrepenherhaaldelijk gekust en van den eenen kant van den weg naar den anderen kant met haar heeft geworsteld, niettegenstaande zij zich daar tegen trachtte te verzetten, onder den uitroep van: //laat mij los;" - maar dat tevens uitgemaakt is, dat er bij het plegen dier feitelijkhedenbij den dader van den wil en het doel om te mishandelen geen sprake kon zijn." Als een zeldzaamheid mag wel worden gemelddat a. s. Woensdag te 's Ilage een huwelijk zal worden voltrokken, waarvan de bruidegom 81 en de bruid 36 jaren oud is. De regenten der beide gasthuizen te Amsterdam hebben aan den Gemeenteraad een uitvoerig rapport ingediend over de verbetering van den staat dier gasthuizen waarbij zij o. a. voorstellen: dat ter verpleging van minvermogende zieken te dier stede de thaDS bestaande en zeer gebrekkige gasthuizen zullen worden vervangen door één gasthuis, geschikt ter ver pleging van ongeveer 1000 lijders, en een kraaminrigting van ongeveer 60 vrouwenen dat deze beide inrigtingen zullen worden geplaatst op het terrein van het tegenwoordige binnen gasthuis en van de aangrenzende gebouwendaartoe door de stad beschikbaar te stellen of aan te koopen. De directie van het entrepotdok te Amsterdam heeft, naar aanleiding van de droevige noodzakelijkheid om vijfharer vaste werklieden wegens dienstvergrijp te ontslaan en uit over tuiging, dat het de jenever geweest is, die ook hier weder ettelijke huisgezinnen diep ongelukkig maakte, het besluit ge nomen om in haar dienst den sterken drank met kracht te weren. Zij heeft tot dat einde een tiental bepalingen gemaakt en de noodige voorzorgen genomen, opdat niemand dergenen die in haar dienst werkzaam zijn, van het genomen besluit waarbij het beginsel van geheele onthouding ten grondslag ligt, onbekend zou bli'jven. Van de Dedemsvaart wordt berigtdat dc''gunstigï; *-v.-» ■- 1 -- :v,'\ weersgesteldheid een gewenschten invloed op de turf veenderij uitoefent. - *- y-w, - j

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1