Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Leiden is begunstigd met een Universiteit, 't zij tot vergoeding van bet doorgestaan beleg, 't zij, wat met evenveel grond kan gezegd wordenomdat reeds vroeger de Staten des Lands baar die gunst toedachten, 't Licht van de wetenschap schitterde binnen haar steeds met helderen glans en nog is geen verschil in godsdienstige gezindheid een beletsel gewordenom van heinde en ver zich aan die rijke bron van verlichting en beschaving te komen laven. Vrijheid van de wetenschap is onafscheidelijk aan vrijheid van geweten verbonden en het vrije onderzoek is een voorrecht, dat iedereen, welke geloofs belijdenis hij heeft, kan verkrijgen. Heeft de Kerk daar van een nuttig en eerlijk gebruik gemaakt? Die vraag is niet onbelangrijk op den dag, waarop men Leidens ontzet her denkt, of de vruchten der Kerkhervorming opzettelijk nagaat, of godsdienstig vereert, die als een wolk van getuigen, tref fende voorbeelden ter navolging geworden zijn. - Allerzielen dag, - 't is een dag, die geen mensch onverschillig kan laten voorbijgaanzonder te denken aan zijn eigen ziel en het be grip van gelijkheid in oorsprong en bestemming te doen op den voorgrond treden. Allerzielendag, - kan men buiten het denk beeld blijven aan een ruimte, waar allen eenmaal vereenigd zullen zijn terwijl elke vereeniging overeenkomst in toestand veronderstelt? - Langs den weg van zelfstandig inzicht, van onverdeelde belangstelling en van innige zamenstemming kan alleen het beginsel van vrijheid, gelijkheid en broederschap in den meest verheven zin zegevieren. Wachter! wat is er van den morgen? Z. M. heeft benoemd tot ontv. der directe belastingen te Middelburg S. Hemerijk Tak, thans te Oost-Souburg c. a. De Minister van Justitie heeft ter kennis van de belang hebbenden gebragt, dat zijne audiëntie op Woensdag 7 No vember aanstaande geen plaats zal hebben Daar het uit verschillende mededeelingen is gebleken dat de hooge regering niet ongenegen is om _de zaak der in dustrie- en handelsschool in Twenthe te ondersteunen, zal nu een meer uitgewerkt plan worden opgemaakt. Ook zal bij de Prov. Staten van Overijssel aanzoek worden gedaan om een provinciale subsidie. Volgens een nader plan zal de spoorweg naar het Nieuwe Diep loopen langs de Zaan naar Alkmaar en van daar ooste lijk over het kanaal naar het Nieuwe Diep. Te Zaandam zou dan de brug over het IJ gelegd wordenterwijl te Alkmaar en te Nieuwe Diep draaibruggen zouden komen. De Gemeenteraad van Utrecht heeft met 18 tegen 6 stemmen besloten weder 5000 op de begrooting voor 1861 uittetrekken als toelage aan de aldaar gevestigde hoogeschool, behoudens nadere regeling. De meerderheid betwijfelde niet, dat de staat verpligt was in de behoefte der academie te voorzien, zoodat er van verpligting aan de zijde der stad geen sprake kon zijn. De stad kan evenwel een blijk geven van de belang stelling, die de gansche burgerij der hoogeschool toedraagt, door voor nuttige zaken in haar belang geldelijk bijtedragen. Te Zwolle stond in de vorige week voor de Arrondisse- ments-Rechtbank een man met zijn vrouw en vier kinderen te recht, aangehouden wegens bedelarij. Zij waren allen slagt offer van het misbruik van sterken drank, waaraan de man zich sedert eenigen tijd op een verregaande wijze had overge geven. Hij was vroeger bewaarder in de gevangenis te Amster dam en wegens dronkenschap ontslagenwerd hij klerk bij een deurwaarder, doch ook wegens dezelfde ondeugd weg gejaagd zoodat hij met zijn gezin tot den bedelstaf werd gebragt. De krijgsraad in de le militaire auditie te 's Hertogen bosch heeft thans een vonnis geslagen in zake een soldaat van het 5e regement infanteriealdaar in garnizoen. Aangeklaagd wegens diefstal van zes centen gepleegd ten nadeele van zijn kameraad, werd hij door den militairen rechter hieraan schul dig verklaard en te dier zake veroordeeld tot één jaar krui- wagenstraf, met vervallen-verklaring van den militairen standi De veroordeelde bezat de medaille voor 24 jaren trouwJ dienst. Woensdag morgen te 10 ure heeft te Maastricht de terecht-fl stelling van den wegens moord veroordeelden Nathan van Sit-I tard plaats gehad. Deze persoon betoonde gedurende zijn rechts-B geding een hardvochtigheidwelke een ieder tegen hem innatnl Bij het afbreken van het schavot stortte een der adsistentenl van den scherprechter met een balk van dit vrij hooge gevaartel en werd bewusteloos en zeer gevaarlijk gewond weggedragen]! het is opmerkelijkdat bij de vorige terechtstelling aan die ui zelfden persoon aldaar een dergelijk ongeluk overkwam. Woensdag nacht tusschen 11 en 12 ure is er brand ont-1 staan te Sloterdijk. Het vuur deelde zich spoedig aan de belen-l dende woningen mede, zoodat een viertal totaa uitgebrandi$l Te 1 ure was men den brand meester, dank zij de goede wer-l king der brandspuit van de gemeenteondersteund door eenl drietal uit Amsterdam. Er is veel schade aan meubelen enzJ geledenmaar ongelukken zijn er niet te betreuren. Uit Termunterzijl wordt berigtdat aldaar voor weinigj dagen een walvisch is gestrand, die een lengte had van 6o| voet; het dier was reeds gestorven en werd voor een hoogenl prijs verkocht. Beroepen bij de Nederd. Herv. gemeente teOudegaDs.l W. Menze te Voorthuizen. Bedankt voor het beroep naar Heeg door Ds. H. Gann Dunnl te Renkun; naar Monnickendam door Ds. C. van Roggen u| Oostzaan; naar Cortgene door Ds. A. Piper; naar Heinodooil Ds. J. C. van de Velde te Borne. Aangenomen het beroep naar 't Zandt door Ds. H. Camie- gieter te Wolsum. Bij de Christelijk Afgescheidene Gemeente te Urk is be roepen Ds. J. Bavinck te Bunschoten en te Schoonhoven Ds. T. H. Uitterdijk te Joure- terwijl Ds. H. Schoenmaker te Aalten het beroep naar Schoornbeek heeft aangenomen. Bij gelegenheid der algemeene vergadering, op Zaturdag 27 October 11. gehouden, werden aan de volgende leerlingen der Muziekschool prijzen uitgereikt of eervolle melding en be vordering toegekendnamelijk Piano. 4e kl. Een prijs aan M. Hoog, A. M. P. Sythoff, H. T. Krabbe, M. A. F. de Bordes, M. P. W. Bentfort van Valkenburg, D. J. A. HoelenC. D. M. de VrieseJ. H. A. van Ravenhorst, C. A. Tak en W. van der Pijl. - Bevorderd van de 4e tot de 3e kl.: A. H. van Outeren en P. E. Ekama.- Van de 2e tot de le kl.: T. Vos. - Eervolle vermelding in de 4e kl. aan J. H. KoppeschaarM. E. van HeukelomA, J. C. Hazenberg, L. G. le Poole, A. H. A. Hoelen, J. G. van Goens, M. M. Leemans, A. A. van der Ploeg, A. C.de Gaay Fortman en M. C. de Graaf. - In de 3® kl. aanC. J.S. Viruly van Pouderoyen, M. L. CobetJ. C. M. Hoogenstra- ten, G. H. T. ObreenM. van den Broek, M. Maaudag, E. M. H. Kros, A. M. Bertrand, S. A. A. de Graaf, F.A. A. Kros, J. M. van Goens, H. C. A. Quant, L. C. M, Quant, A. Berghaus, A. van Iterson en T. G. Sparenberg,- In de 2® kl. aan: C. J. van Outeren en J. G. D. van Renessfc Viool. Bevorderd van de 2e tot de le kl.: L. Schlegel. - Eervolle vermelding in de 4e kl. aanW. G. Leembruggen en G. J. G. van der Poel. Zang. Bevorderd van de 3® tot de 2e of solo-zangklasse: J. P. M. M. Hoogenstraten en J. C. M. Hoogenstraten. - Eervolle vermelding in de 3e kl. aan: L. C. M. Quant, H. C. A. Quant en M. E. van Heukelom. - In de 2e of solo zangklasse, aan: T. Vos en E. M. Fiegneau. Men spreekt veel van onvoorziene moeijelijkhedeu tea aanzien der Fransche bezetting in Syrië. De rapporten uitdi', gewesten behelzendatzoo men Syrië tot rust wil breng eD de Franschen er niet zes maanden maar twee jaren Z1j][e„ moeten blijven. De mededeelingen in dien zin door der iieer Lavalette gedaan, moeten te Konstantinopel veel bestrijding hebben ondervonden, ofschoon alle berigten da'arjn oveieen- stemmen, dat het Turksche leger de Drusen v*r^j in Lunnebe- wegingen laat.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2