Buitenlandsch Nieuws. de Eikenkroon de kap. S. Prince en G. Kuyper, Hz. beiden van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs. Z. M. heeft benoemd den schout bij nacht G. Vogel- poot kommandant en inspecteur van Zr. Ms. zeemagt in Oosl- Indië, tot kommandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw - tot burgemeester der gem. Haarlemmerliede en Spaarnwoude en Houtrijk en Polanen J. L. van der Burch, ten einde deze betrekkingen gelijktijdig met die van burgem. der gem. Zuidschalkwijk te bekleeden. Voorts is aan den heer J. W. Smitt Jr. eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van hoofd-controleur ten kantore van waarborg der gouden en zilveren werken te Amsterdam, behoudens aanspraak op pensioenen zijn voorts benoemd tot hoofd-controleur van het waarborgkantoor der gouden en zil veren werken te Amsterdam de heer H. W. K. Kist, thans controleur van den waarborg te Groningentot contr. bij de onderstaande kantoren van waarborg der gouden en zilveren werken, als: te Groningen de heer P. Haesebroeckthans contr. van den waarb. te Maastricht; te Maastricht de heer H. W. Vrijdag, thans contr. van den waarb. te Roermond; te Roermond de heer J. W. M. G. van Kervelthans essaijeur van het waarborgkantoor te Middelburg. Z. M. heeft goedgevonden: 1°. aan J. Keizer Vlielander, op zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen als majoor-kom - mandant van het 2® bat. rustende schutterij in het le district der provincie Zuid-Hollandmet vergunning om den uniform der schutterij en de aan zijn rang van majoor verbonden on derscheidingsteekenen voortdurend te blijven dragen; 2°. tot majoor-kommandant van het 2® bat. rustende schutterij in het l® district der provincie Zuid-Holland te benoemen J. A. Smits van Nieuwerkerk, vroeger kapitein bij de dienstdoende schut terij te Dordrecht. Z. M. heeft benoemd tot len luit.-adj. van den Gouver neur der Nederlandsche bezittingen op de Westkust van Afrika den heer Arent Magnis, ads.-resident, notaris enz. te St. George d'Elmina. Uit een door de Regering openbaar gemaakte statistiek blijkt, dat op 1 Julij dezes jaars in de verschillende gevange nissen zich bevonden, 1222 crimineel- en 1982 correctioneel- veroordeelden123 mannelijke en 20 vrouwelijke jeugdige ver oordeelden69 mannelijke en 10 vrouwelijke opgeslotene jeug dige gevangenen en 489 nietgevonnisden te zamen uitmakende een personeel van 3915. De commissie voor de Staats-spoorwegen was in de vo rige week te Schagen, in Noord-Holland, en deze week te Zutphen om het terrein voor den aanleg der lijnen optenemen. Te Zutphen moet een spoorwegbrug en een station gebouwd worden. Te Utrecht zijn de opmetingen en afbakingen begon nen voor den zuiderzee-spoorweg of de centrale lijn. 't Plan schijnt een verbinding met den Rijn-spoorweg buiten de Ca- tharijnepoort en door de Weerd heen op Amersfoort. Verschillende Gemeenteraden brengen bij de vaststelling der plaatselijke begrooting voor het volgend jaar wijzigingen in hunne belastingstelsels. Te Nijmegen is de belasting op de tarwe en het gedistilleerd verhoogd. Te Haarlem is de belas ting op de steenkolen afgeschaft en te Amsterdam een daartoe strekkend voorstel verworpenmaar de directe belasting of het zoogenaamd equivalent verminderd. Te 's Gravenhage is het voorstel, om de rijksopcenten op het geslagt van 150 op 100 te brengen, verworpenen te Leiden de belasting op de hon den tot welker afschaffing een voorstel was gedaan behouden. Men schrijft uit Amsterdamdat de openbare voordragt van Dr H. R. de Brenk, niettegenstaande den leden en begun stigers vrijkaartjes waren toegereiktaan het fonds ter bevor dering van de evangelieverkondiging eu de afschaffing der sla vernij in Suriname een bijdrage van 400 heeft geleverd. Bij de gisteren te Amsterdam door de Nederl. Handel- Maatschappij gehoudene veiling van 500.000 N. oude Oost- Indische munt waren de heeren L. J. Enthoven en C°. te 's Hage hoogste inschrijvers tot den prijs van 97.40 de 100 N. fi?. In een gisteren avond gehouden vergadering van te 's Hage gevestigde kunstschilders, zijn de heeren Bisschop en S. L. Verveer benoemd om deel uit te maken van de commissie van beheer der aldaar in 1861 te houden tentoonstelling van schilderwerken enz. Bij gelegenheid eener begrafenis op het R. C. kerkhof te Zwolle op 11. Woensdag is in de aldaar aanwezige kapel een vrouw bevallen van een welgeschapen zoon. Beroepen bij de Herv. gem. te Nijkerk op de Veluwe Ds. A. P. A. du Cloux te 's Grevelduin Capelle. Bij het Evang. Luthersch kergen. zijn tot de predikdienst toegelaten de kandidatenH. E. W. Grattendieck F. G. La gers, H. C. Lohr, J. P. Mond, W. R. Poolman, en C. Rascli. Aangenomen door Ds. F. Strik te Burum het beroep van de Christelijk Afgescheiden gemeente te Rhoden, prov. Drenthe. In de Vergadering van de Leidsche Afdeeling der Ver- eeniging tot bevorderiug van fabriek- en handwerknijverheid in Nederland11. Donderdag avond gehoudenwerd de vraag aan de orde gesteld: wat de Nijverheid behoort te doen met betrekking tot het aanhangig wetsontwerp, waarbij eene her ziening van het tarief der rechten van in-, uit- en doorvoer wordt voorgesteld? De Voorsteller begon met die vraag toe- telichten en begreep, dat er geen sprake kon en mogt zijn, om die herziening te beschouwen uit een ander oogpunt, dan van het belang der industrie. Op die herziening rust de kleur der vrijzinnigheid en van daar dat zij bij den een met voor oordeel en bij den ander met vooringenomenheid werd ontvan gen. Uit het oogpunt van het algemeen belang zijn onmisken baar de afschaffing van alle rechten en de onbelemmerde vrij heid van handel meest gewenscht en noodzakelijk. Ook van de zijde der industriëelen zal het nieuwe tarief bij den een' die er door bevoordeeld wordt, ondersteuning, bij den ander die er door benadeeld zou worden bestrijding ondervinden. Zoo het tot een stemming kwam tusschen industriëelen alleen, zou welligt de uitkomst hoogst twijfelachtig zijn. Er is evenwel een gebied, waarop allen zich kunnen ontmoeten en de hand reiken. - 't Is dat gebied waarop zich de de Leidsche Afdeeling moet stellen en houden; - wat wordt bij de Regering veron dersteld, wanneer zij een verlaging van het tarief voorstaat? Immers dat is het beginsel, dat een strijd moet uitlokken want die veronderstelling is valschwanneer men de Neder landsche Industrie acht te kunnen mededingen met vreeraden, zoolang zij nog gebukt gaat onder lasten en gekneld is in banden, die hare vrije ontwikkeling belemmeren. Het recht van patent, de accijnsen op de grondstoffen die in fabrieken onmis baar zijnde belastingen op de eerste levensbehoeftendie het arbeidsloon doen stijgen zij zijn belemmeringen die de schat kist in den weg legt. Het gemis van onontbeerlijke instellin gen van industrieel onderwijsdie gelijk elders de Staat in het leven roept of helpt houdenverhindert de wetenschap pelijke ontwikkeling der Nijverheid. De talrijke formaliteiten die belasting- en andere wetten aan den industrieel ter nale ving opleggenmaken hem tot een onbezoldigd rijksambtenaar en de tallooze bekende en onbekende misbruikendie mét het rijkstoezigt op de heffing der rechten en belastingen gepaard gaanverzwaren het lot van den eerlijken handelaar en indus trieel. Wanneer het Ministerie met zulk een voordragt staat tegenover de Nijverheid, heeft de laatste'recht, om te eischen dat al die belemmeringen ophoudenopdat het beginsel dei- herziening met waarheid en rechtvaardigheid gepaard gaals het wordt toegepast. Het voorstel strekt dus, dat de Leidsche afdeeling dat standpunt innemende, die bezwaren brenge in herinnering waar zy behooren. - Onderscheidene leden voerden in denzelfden geest het woord en de vergadering vereenigt zich tot een besluitom een commissie te benoemenbestaande uit de leden: van Heukelom, Zuurdeeg, van Geer, Sanders, Liefrinck en Montagne, om betreffende die zaak in een vol gende vergadering een uitgewerkt ontwerp van adres voorte- dragen. Uit Rome wordt gameid, da} de Paus nog altijd weifelt in zijn besluit, om aldaar al dau niet te blijven. Hij moet iu- tusscheu reeds vele voorname schilderijen naar Holland en vele cameeën alsook oude muniscriptie naar Engeland gezonden hebben die zijn persoonlijk eigendom zijn. Onlangs 'is medegedeeld, dat eenige jonge Britten te Napels vertoevenom op schildwachten van het Napelscbe le ger te Capua jagt te makenen dat zij er toen vele doodden-

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2