N°. 206. Maandag 29 October. A°. 18 Binnenlandsch Nieuws. Het Stedelijk Ziekenhuis. LEIDSCH Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 ure 55 min., 'smiddags te 12 ure, 'snamid dags te 3 ure 45 min., 'savonds te 8 ure 10 min. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 ure. - Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 ure. - Burgemeester, dagelijks te 10 ure. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 ure. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 ure. -De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvan 9—10 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 ure en van 36 ure. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen, dagelijks van 91 ure en van 36 ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 ure. II. Het onderzoek van de behandeling der zieke armen uit een finan- tieeladministratief en geneeskundig oogpuntinzonderheid in verband met het Cecilia Gasthuis, werd aan een commissie uit den gemeenteraad opgedragen en bij een uitvoerigin druk uitgegeven en algemeen verkrijgbaar gesteld rapport van 6 Oct. 1849 kwamen de hoofdpunten van haar voorstel daarop neder, dat 1°. geneeskundige hulp aan bedlegerige zieken van stads wege alleen in een Stedelijk Ziekenhuis wordt verleend op en kele bepaaldelijk optenoemen uitzonderingen na; - 2°. Stede lijk Ziekenhuis en Nosocomium Academicum maken één geheel uit; - 3°. de Stads Apotheek wordt in het Ziekenhuis geplaatst; - 4°. het Nosocomium Academicum zal op den omschreven voet tot Stedelijk Ziekenhuis worden ingerigt; - 5°. alle verzorging der zieke armen zal van den geneesheer bij dat Stedelijk Zie kenhuis komen en de betrekking van Stads doctor en Stads chirurgijn vervallen en 6°. de fondsen van het Cecilia Gast huis zullen tot den opbouw en de inrigting van dat Zieken huis gebruikt worden. Na verloop van meer dan tien jaren, dat het onderzoek heeft plaats gehadis het niet zoo ongepast de vraag te doenof een herhaald onderzoek uit dezelfde gewigtige oog punten ook gelijke uitkomsten zou gevennadat door voor- loopige maatregelendie nu door het langdurig tijdsverloop een zekere mate van duurzaamheid en een bepaalde vastheid hebben verkregeneenige verandering in den bestaanden toe stand is gebragt? m. a. w., zou men met dezelfde oogen als in 1849 de zaak is beschouwd, nu in I860 niet tot andere in- zigten en hoofdbeginselen moeten komen 't Ligt toch reeds in den aard der zaak, dat moet worden uitgemaakt, of de toestand is verergerd- en dat laat zich zelfs niet vermoeden- dan wel verbeterd, en welken invloed moet die verbetering dan uitoefenen op het plan, dat in 1853 tot stand kwam, maar in 1860 nog in geenen deele is in werking gekomen? Al die zes hoofdpunten wachten nog op uitvoering en men is reeds lang een weg ingeslagen, die nu op nieuw verdient te worden getoetst. Verschillende plaatselijke verordeningen, die op de behandeling van zieke armen betrekking hebben zijn sedert 1853 vastgesteld, - welnu, wat hebben die tot bevordering van dat belang uitgewerkt? Is die vraag zoo onbeteekenend dan moet men ook aan de lessen der ervaring geen waarde toe kennen. Zij kwam niet te pas, wanneer de overeenkomst van 12 Maart 1853 dadelijk na de afkondiging der Wet van den 7 September 1853 Staatsblad N°. 96) was ten uitvoer gelegd. Nu de toestand der behandeling van zieke armen een uitstel van meer dan 7 of 8 jaren heeft gedoogd, is de vraag, die we deden allezins gegrond of het gepleegd verzuim onver antwoordelijk van de zijde van de Regering zoowel als van den kant des gemeentebestuurs. Van dat laatste gevoelen zijn we niet. De aanstelling van een genees- en een heelkundige, uitslui tend belast met de behandeling der zieken in het Stedelijk Zie kenhuis, heeft het hoofdbezwaar opgelost, dat tegen den vrqe- geren toestand bestond, toen elk aldaar behandelde de zieken van zijn kwartier. - De betere inrigting der ziekezalen heeft de klagten doen ophoudendie ook daaromtrent vrij algemeen en zeer gegrond werden aangevoerd, en moet van zeifin twij fel doen trekken de juistheid der stelling, die vroeger werd aangenomen: -/de bestaande inrigting beeft zeer groote gebre ken, welke haar ten eenenmale ongeschikt maken om zonder geheele veraudering tot ziekenhuis te dienen." Eu bijaldien de geachte Schrijvers van een altijd merkwaar waardige brochure over den toestand der zieke armen, in 1848 bij den boekhandelaar P. Engels uitgegeven, tot de uitgave van een tweeden druk werden aangezocht, we durven van hunne eerlijkheid en waarheidsliefde verwachtendat zij ons een andere beschouwing ten aanzien van deze belangrijke aangele genheid, zoowel als van personen en zaken, zouden leveren, dan waartoe zij in 1848 hunne talenten hebben besteed. De tijd baart rozen en al wat overspannen is, verliest met den tijd de veerkracht. Alleen de waarheid verandert of veroudert niet. Door Z. M. zijn benoemd tot officieren der Orde van

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1