Buitenlandsch Nieuws. Dn zou de Nederlandse/ie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid ook wel kunnen achterblijven, bij hetgeen er elders wordt verrigt? Sprak uwe Commissie reeds van België, en van hetgeen aldaar door de Begering ten dezen verrigt wordt, na eene gehoudene enquête betreffende de fabriekarbeiders in de katoen- en linnenfabrieken te Gent, waar slechts 3 pCt. kinderen beneden de 12 jaren arbeiden; bij de toeneming der industriëele krachten in ons vaderlandkan zij niet anders dan tusschenbeide komenook met het oog op hetgeen bijkans in alle rijken van Europa geschiedde. In Engeland bijv. mogen de kinderen van 813 jaren niet langer dan uur daags arbeiden met 3 uren schoolpligtof om den anderen dag 10 uren arbeiden. - Jongelieden van 1318 jaren mogen in geen geval langer dan 10 uren daags werken, en vrouwen nimmer langer dan 10 uren daags. In Frankrijk zijn insgelijks wettelijke bepalingen vastgesteld op het schoolgaan en den arbeid van kinderen der werkklasse. In Oostenrijk zijn insgelijks bepalingen met inachtneming van die tegen vermenging van beide sexen gemaakt. In Pruissen mogen de kinderen vóór hun 12e jaar niet op fabrieken arbeidener bestaat aldaar daarenboven eene strenge schoolpligt. In Saxen is eene schoolpligten men is bezig de Pruissische wet daar intevoeren. In Hanover is het nagenoeg als in Pruissen maar daar gaan de verordeningen van de gilden uit. In Baden Beijeren en vele andere staten ontbreekt het niet aan vaste regels dienaangaande. Overal zijn in den laatsten tijd meer restringerende bepa lingen gemaakt, vooral bij de toepassing van het stoomvermo- gen in fabrieken en de ontginning van mijnen. En nu eindigt het voorstel N°. 11, met de vraag: »Wat kan de Maatschappij doen om dit ingekankerd kwaad te voor komen zoowel in het belang der menschheid als tot wering van het pauperisme, en welke middelen zijn er te beproeven, om althans te waken, dat de jeugd niet zoo vroeg tot handen arbeid worde gedreven?" De Commissie waagt het, het navolgend praeadvies te geven. I. Dat de Maatschappij ter bevordering van Nijverheid bij de hooge regering,krachtig voorziening in deze vrage: a. door het in leven roepen eener wet op den leeftijd en den duur van den arbeid van kinderen in de fabrieken b. dat aan de industriëelen als verpligting worde opgelegd, dat zij zich alleen van kinderen bedienen nadat zij zich over tuigd hebben dat die geregeld van het schoolonderwijs gebruik maken. c. dat aan de ouders der werkklassedie bij armbesturen tijdelijken of doorloopenden onderstand, van welken aard ook genieten, het verpligt schoolgaan hunner kinderen worde op gelegd. II. Dat de Maatschappijhangende deze maatregeleneen beroep doe op de menschlievendheid der industriëelen in ons vaderlandom zich vooral te onthouden van het gebruik van den langdurigen en te vroegen arbeid der kinderen. Uwe Commissie gelooft dat langs dezen wegna eenige jareneen beter personeel uit de werkklasse zal ontstaandat steun zal geven aan de toenemende industrie in ons vaderland. Beroepen tot pred. bij de Herv» Gem. te Oosterbierum (Friesland) de kandidaat J. Westrik. Bedankt voor het beroep naar Elburg door Ds. J. II. Gul- denarmpred. te Gostliem c. a.; - voor dat naar de Kaap de Goede Hoop door Ds. J. J. Buys, pred. te Maasdam. In de Maandelijksche Vergadering der Leidsche Afdee- ling van de Vereeniging ter bevordering van fabriek-en hand werknijverheid in Nederland 11. Donderdag gehoudenwerd dooi den Voorzitter A. Montagne Iz. die betrekking overgedragen aan den heer J. C. Zaalberg, nadat hij alvorens den heer J. van Heukelom Jr., die gedurende de laatste vijf jaren met voorbeeldeloozen ijver en onder opoffering van veel tijd en moeite het Secretariaat had waargenomen namens de Afdeeling had dank betuigd voor de menigvuldige diensten daarin bewezen, maar die vooral op een zeer belanglooze wijze waren betoond in de waarneming van het Secretariaat der Commissie voor de tentoonstelling van plaatselijke Nijverheid, dit jaar binnen Leiden gehouden met al wat het toezigt en beheer, daarmede in verband staande, betrof. Opdat daarvan een duurzaam blijk van erkentelijkheid zou bestaan, reikte de aftredende Voorzit ter als het einde der taak, die hij vervuld had, den heer van Heukelom, namens de afdeeling, een zilveren medaille toe, de eerste die geslagen was op den stempel der Vereenigingkeu- rig vervaardigd door den hoogstbekwamen Graveur Karei Wiener, - met den wenschdat zijn belangstelling in den bloei der Afdeeling tot bevordering van het doel der Vereeni ging, daarbij erkend, nimmer verflaauwe en de gezegende vruchten der Leidsche industrie daardoor overvloediger mogen worden genoten. - De nieuwe Voorzitter ving daarop zijn taak aan met een warme toespraak aan de aftredende leden van het bestuur en aan de tegenwoordig zijnde leden der ontbonden Commissie voor de gehouden tentoonstelling van voorwerpen van plaatselijke nijverheid, - waarop onderscheiden gewigtige onderwerpen in het belang der nijverheid werden behandeld, waarvan later verslag zal worden gegeven. Als een staaltje van strikt staatkundige eerlijkheid ver melden wij het volgende //De heer Crispi, secretaris van buitenlandsche zaken voor zuidelijk Italië, had een schrijven gerigt aan den heer Meijer, consul-generaal van den Koning der Beide Siciliën te Bordeaux, waarbij hij hem kennis gaf, dat hij voorloopig in zijne voor melde betrekking zou bevestigd blijven. Op dat schrijven ont ving de heer Crispi het volgend antwoord: Bordeaux10 October 1860. //Tot mijne uiterste verbazing heb ik een brief ontvangen aan het adres van: den heer commandeur Meijerconsul-gene raal van zuidelijk Italië. //Ik haast mij dien brief den heer Crispi te doen terugge worden die voorzekerindien hij bekend ware geweest met mijne antecedenten, die toezending had achterwege gelaten. //Ik bepaal mij alleenlijk tot de opmerking, dat ik nieter ken de overweldiging van hem die zich Koning van Italië noemten dat ik haar beschouweven als ieder wien het hart op de rechte plaats zit, als een afschuwelijk feit van roof, zonder wederga in de geschiedenis. //Ik erken geen ander Souverein van Napels dan Z. M, Frans IIKoning der Beide Siciliën en ik ontvang geene bevelen dan van zijne ministers. De consul-generaal van Z. M. den Koning der Beide Siciliën. G. F. Meijer." In het dagbladhetwelk door Alex. Dumas wordt uit gegeven leest men een artikel van Garibaldihetwelk de aan dacht, trekt als een blijk dat die hoofdman van vrijscbaren, welke alleen door de wapenen naam heeft gemaaktden oor log als een kwaad beschouwt en wenscht te verhoeden. Hij zegt dat de Europesche staten van den eersten en den twee den rang thans van top tot teen gewapend staan om elkander wederzijds te bedreigen of met argwaan in het oog te houden, Dit acht hij een voor de beschaving onteerendenvoor men- schengeluk en vooruitgang verderfelijken staat van zakenen hij beweert dat door een Europeesch verbond waarvan hij alleen Oostenrijk en Turkije uitgesloten wil hebben, ware en duur zame vrede in plaats van den gewapenden vrede zou kunnen worden gesteld. Hij noodigt Frankrijk uit, om den eersten stap tot het sluiten van zulken vredebond te doen en daartoe de hand aan Engeland te reiken. Als een bewijs van verdraagzaamheid onder de Christe lijke geloofsbelijdenissen kan men mededeelendat op 8 en 9 Sept. in de Boomsch-Katholijke kerk te Cairo de inwijding eener nieuwe kapel plaats vond, waarvoor een nieuwe mis in Cairo werd gecomponeerd, en aan welke inwijding vooral de protestanten deelnamen. De compositie van de mis is namelijk van den heer A. Dorneen protestant, en zoon van den heer Dom te Berlijn. Bijna alle zangers waren Duitsche protestanten, want in het Duitsche genootschap te Cairo, waarvan Dorn president iswordt veel muziek gemaakt en gezongenen on der de leden van het orchest was zelfs een jood. De sympathie der Koningin van Spanje voor de Heilige Maagd van -de kerk van Mocha der invaliden gaat zoo ver, dat zij daaraan niet alleen kostbare vazen en wat anders tot het toilet eener groote dame behoort geschonkenmaar haar ook het grootkruis van de orde van Karei III verleend heeft.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2