N°. 204. Vrijdag 26 October. Binnenlandsch Nieuws. n( In- en Uitgaande rechten. LEIDSCH Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. -—Afzonderlijke Nomraers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Itotterdara te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 ra.; 6 u. 3 m.; 9 n. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nienwstraat: 'smorgens te 7 ure 55 min., 'smiddags te 12 ure, 'snamid dags te 3 ure 45 min., 'savonds te 8 ure 10 min. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 ure.- Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 ure. - Burgemeester, dagelijks te 10 ure.- Bureau der Plaatselijke Secretarie ia open dagelijks van 104 ule- Thesauriedagelijks van 102 ure. —De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvan 9—10 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8—1 ure en van 3—6 nre. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 ure en van 36 nre. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maaudag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 nre. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 ure. I. Herhaaldelijk hebben wij in de dagbladen een pennestrijd aangetroffen nopens het ontworpen nieuwe tarief van in- en uitgaande rechten. Sommigen zetten hunne vertoogen uiteen tot behoud van het oude tarief; anderen stellen voor, tot maatstaf van alle artikelen de toaarde te nemen. Wij begrijpen niet, waarom eene verandering in dien zin moet plaats hebben. Wij hebben niet opgemerkt, dat de stem hiertoe van het volk is uitgegaan. Waartoe zou dit ontwerp leiden? Is dit vooruitgang in de 19de eeuw? Wij noemen het verderfelijk voor den han delsstand; wij zagen veel liever een tarief, zooals dit in het naburige Pruissen en in het geheele tolverbond is vastgesteld, waarbij de algemeene maatstaf het gewigt is. Dit ware eene bron van welvaart voor de schatkist en tegelijkertijd van den han- deldrijvenden burger. Wordt het tarief onverhoopt veranderd, in dier voege zooals men zegt, dat het aan de Kamers is voor gedragendan zouden wij, winkeliers en grossiers, dit als eene ramp beschouwendaardoor toch zou eene ruimere bron voor neringdoende visiteurs geopend wordenen zij meer in de ge legenheid gesteld worden hunne affaires op grootere schaal uit te breidenzonder gevaar te loopen dat hun patent wordt ver hoogd. Men zou hun toch eene ruimer gelegenheid aanbieden, om de benadering te kunnen doen plaats hebben, het ongeluk kigste stelsel voor de maatschappij. Wanneer zal eindelijk de wet van 1822 iti dit punt wijziging ondergaan? Blijven wij ook hierin stilstaan en toezienhoe de handel hierdoor benadeeld wordtvoornamelijk in de grens plaatsen Zoo de benadering nog geschiedde voor rekening van den Staat, wij zouden en mogten er onze stem niet tegen ver heffen. Maar hier is het tegendeel waar. Er wordt benaderd zonder op de voor- of nadeelen voor de schatkist bedacht te zijn en steeds met het eenige doel om eenige winst te genie ten, hetzij de aangever de goederen na de adjudicatie tegen winst terugneemt, of, zoo dit niet plaats heeft, men het be naderde door handlangers laat aanbiedenwaarop ten laatste publieke veilingen worden gehouden, zooals men dit dikwijls geannonceerd ziet. Hierin niet slagende, worden commi9sion- nairs met de monsters op reis gezonden om de goederen aan den man te brengen. Om grootere benaderingen te kunnen bewerkstelligenassociëren de visiteurs zich met geldschieters. Hoe onaangenaam is het dan niet voor den grossier bij den een een fraai tapijt, bij den ander een mooi gouden horologie, bij een derde weder een uitgezocht behangselpapier te zien en dan te hooren verklarendat dit goedkoop is gekocht en wel van de visiteurs. Zoo vindt men op alle plaatsen van ons rijk bijna dusdanige magazijnen van alle artikelen, die natuurlijk aan de winkeliers en grossiers geen gering nadeel toebrengen. De laatsten zijn toch van hunne goederen verstoken door de benadering en stilzwijgend moeten zij toezien dat hunne goe deren worden rondgevent, die zij na lang wachten van hun fabrikant hebben ontvangen of a comptant op de missen aan gekocht. Als een staaltje van het bovenstaande dieuedat ik onlangs, mijne goederen aan een winkelier aanbiedende, ten antwoord ontving: uUioe prijzen zijn mij te hoogde goederen zijn mij minder verkocht, en wel - zoo als hij zelf mij betuigde - van den plombeerder des visiteurs." Geheel zijn winkel bestond uit benaderde goederenhem door de aanhalers in commissie ge zonden. Hadden die heeren nu kenuis van alle artikelenmen zou zich kunnen vleijen door ruime aangifte van eene benadering bevrijd te zijn; doch gewoonlijk is dan het tegendeel waar; er wordt benaderd, daarop steunende dat de aangever toch bij hen terecht moet komen. Tegen fabrieksprijs hebben de douanen de goederen niet te duuren handel moeten en willen zij drijven, //want," hoorde ik eens een hunner verklaren //als er geene benaderingen zijn, ware het vak geen cent waard." Z. M. heeft op verzoek op pensioen gesteld de Kapiteins ter Zee J. Spanjaard en B. H. Staring en bevorderd tot kap. ter Zee de kap.-luits. J. A. K. van Hasselt en S. Faber Huys; - tot kap.-luit. de luits. ter Zee Ie klasse Jhr. J. E. W. F. van Ba-

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1