Buitenlandsch Nieuws. Leid en verstand. De vervaardiger heeft de vrienden en ver eerders van den overleden dichter grootelijks aan zich verpligt. Uit Luxemburg meldt mendat bij de verkiezingen voor een lid der kamer ter vervanging van den heer Jonas20 kie zers zijn opgekomen. De heer Mr. Ch. André werd gekozen met 18 stemmen; de heer Wohl bekwam 1 stem; er was een blanco biljet in de bus. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft besloten om wanneer de aanneming van het wetsontwerp tot verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee afhankelijk werd gemaakt van een door Rotterdam te verleenen geldelijke bij drage, men de benoodigde gelden op de eeue of andere wijze zou trachten bijeentebrengenliever dan de aanneming van het plan tegentewerken en den tegenwoordigen bloei der ge meente in de waagschal te stellen. De Herv. gemeente te Schoonhoven heeft een kostbaar geschenk ontvangen, bestaande in 2 groote zilveren schenk kannen, 2 zilveren schalen, 2 met zilver gemonteerde offer-of armenbussen en 4 palisanderhouten met zilver gemonteerde bakje3 onder de bekers, ten gebruike bij het avondmaal aan geboden op verlangen eener onlangs overleden zuster der ge meente door haar echtgenoot en kinderen- en gewijd aan de nagedachtenis van een zoondie als officier bij de Marine een noodlottig einde had op de Stoomboot Onrust te Banjer- massing. Op de laatste Vergadering der Nederl. Protestantsche Unie te Utrecht gehouden is door den heer J. N. Bastert van Maarseveen op een uitvoerige en grondige wijze de vraag be antwoord of een meerdere inmenging der leden van het Ne- derlandsche Hervormde Kerkgenootschap is aanteprijzen en zoo ja, op welke gronden? Naar zijn beschouwing wordt die in menging in de eerste plaats gevorderd door onzen tijd- zij stemt ten tweede overeen met het karakter der Nederl. Herv. Kerk en strekt ten derde tot opwekking van kerkelijk leven. Zondag L4 October 11. vierde Ds. F. J. J. A. Junius te Tiel zijn 25-jarige evangeliedienst met een leerrede over Rom. 116. - Zaturdag 11. had te Rijswijk, de laatste en geliefkoosde woon plaats van den dichter tollens, de plegtige onthulling plaats van het momument op zijn graf. Het anders nederige Rijswijk had nu een recht feestelijk aanzien, allerwege zoo van den to ren als van particulieren gebouwen wapperde de nationale vlag en een talrijke schare die reeds vroegtijdig van omliggende steden en plaatsen was zamengestroomd getuigde dat, hoewel men hier op de tegenwoordigheid des Konings en vele hoog geplaatste Staatsambtenaren niet mogt bogen de belangstelling niet minder was dan te Rotterdam. Nadat de verschillende ge- noodigden uit onderscheidene letterkundige genootschappen en Rederijkerskamerszich in het Raadhuis met de Commissie had den verzameldbegaf de trein zich in statigen optogt naar het Kerkhof, waar een talrijke menigte met ongeduld het plegtig oogenblik verbeidde. Toen de stoet, met de zonen des overle denen en de Commissie aan het hoofdde begraafplaats was genaderd, hief een weibezet koor uit leden van onderscheidene 's Gravenhaagsche liedertafels zamengesteld het le couplet van een lied voor die gelegenheid door den dichter S. J. van den Bergh vervaardigd en door den heer W. F. G. Nicolaï op muzijk gebragt en dat aldus luidde: Muze des lieds, die de ontsterflijken huldigt, Sier met uw laauwer het graf van uw zoon Wel zijt gij Tollens die schatting verschuldigd, Wel voegt voor altoos dien zanger uw kroon. Tuig het, verkondig toekomstigen tijden, Als men ter beevaart zal gaan naar dit oord Hoe wij ons hart bij zijn leven hem wijdden, Hoe onze dank na zijn dood hem behoort. Daarna hield de heer Dr. R. C. Bakhuizen van den Brink, Voorzitter der Commissie, een zoo door inhoud als voordragt treffende toespraak. Nadat de Spreker herinnerd had, hoe deze dag juist daarom voor de onthulling van het monument was gekozen, omdat het morgen juist vier jaren is geleden, dat aan Nederland de geliefde dichter ontviel, en hoe een plan vier dagen daarna bij 's mans begrafenis ontworpennu was vervuldschetste de spreker in sierlijke bewoordingen de gaaf der Poëzij, eene gaaf die Tollens in zoo ruime mate bezat en waardoor bij ten zegen van tijdgenoot en nakomelingschap werd. Op een gegeven teeken viel het omhulseldat het rno- nument nog voor de oogen der aanwezigen hield verborgen, en het schoone, door den heer Lacomblé vervaardigd gedenktee- dende Muze des liedsdie een laauwerkrans op het graf des dichters schijnt te willen doen vallenmaakt zoo door uit drukking als bewerking op ieder den gunstigsten indruk. Hierna werd het monument aan den Burgemeester bij monde van den zelfden Spreker overgegevendie het daarop met eenige toe passelijke woorden namens de gemeente Rijswijk aanvaardde.- Andermaal deed zich het zangkoor hooren door het aanheffen van het slot-couplet van het zoo even genoemde lied Minlijke Bard, wiens bezielende toonen 't Marmer verduren, geplant op uw graf, Woon met uw geest onder Nederlands zonen, Zoo staan zij nimmer hun adeldom af. 't Volk, dat zijn roem in uw zangen ziet leven, Zoo als uw troostlied zijn wonden genas, Zegent dan altoosdoor liefde gedreven Trouw als de Muze der Dichtkunst, uw asch. Hierna begaven zich allen naar het schoollokaal der gemeeente, waar eenige ververschingen werden aangebodenenop ver langen van de aanwezige dames de beide coupletten ander maal door het koor werden gezongen en met de luidste bij valsbetuigingen begroet. - De aanwezigen gingen vervolgeus uiteenterwijl de Commissie zich bij den Burgemeester aan een vriendschappelijken maaltijd vereenigde. Men verneemt dat de Hoogleeraar A. Rutgers zijne be trekking, als lid der Plaatselijke School-Coramissie, heeft ne- dergelegd. y De Leidsche gemeenteraad heeft benoemd tot leden der Commissie belast met het uitbrengen van een rechtsgeleerd advies omtrent de vraag, of al dan niet tegen den staat zal worden geprocedeerd tot het bekomen van schadevergoeding voor het gemis der inkomsten van de visscherij in het Haar lemmermeer, de HH. Sikkel Groos, Tollens en liuyser; - tot geneeskundige in de plaatselijke gezondheidscommissie Dr. P. Hoekema Kingma en tot lid der plaatselijke schoolcommissie den heer J. van Heukelom. De Gemeenteraad heeft een aanvang gemaakt met de vaststelling der begrooting voor 1861 en de beide eerste hoofd stukken behandeldwaarbij het beginsel van het op pensioen stellen van twee gemeenteboden is aangenomen. - De voort zetting is bepaald op Dingsdag 's namiddags te één ure. In den nacht van Vrijdag op Zaturdag 11. heeft tusschen 2 a 3 uur te Parijs een vreesselijke orkaan gewoed, die veel schade heeft veroorzaakt. Men berigt dat Koning Victor Emanuel vijf maarschal ken zal benoemenwaaronder ook Garibaldi. Omtrent den Majoor Livreaeen der weinige officieren die den Koning van Napels zijn getrouw gebleven, wordt gemeld, dat hij bijna 84 jaar oud is, zijn vrouw, met hem in het fort van Baïa opgesloten, 78 en de jongste van de 50 solda ten van het garnizoen meer dan 69 jaren. Deze dappere lie den dreigen het kruidmagazijn in brand te stekenals men hen aanrandt of het hun aan eetwaren laat ontbreken. Op hun leef tijd zou men geen schooner dood, zegt men, kunnen sterven, maar het gevolg zou zijndat Ponzales en misschien ook on derscheidene wijken van Napels in de lucht zouden springen. Volgens berigten uit Napels heeft Garibaldi een 3000-tal Calabrische vrijwilligers, welke niet langer wilden vechten, uit zijn dienst moeten ontslaan. Het aantal-wezenlijk bruikbare soldaten, welke hij toen nog had, wordt door een onpartijdi- gen berigtgever op hoogstens 10,000 man geschat. Daarente gen wordt in berigten uit Turin gemeld, dat de Koning van Napels toen ruim 40,000 man troepen tot zijne beschikking haden dat deze krijgsmagt gezind scheen om aan het Sardi- niscLe leger het hoofd te bieden. De houders van Grenadasche fondsen hebben het dooi' de regering dier republiek gedane onbeduidende aanbodtot regeling der schuld, verworpen, en een comité benoemd ten einde een ander voorstel gereed te maken, hetwelk aan den gezant van New-Grenada te Parijs zal worden voorgelegd.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2